Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 75

  • 31 005
  • 762
# 645
moonriver, това имах предвид и аз по-горе. Реалноста е с рулетката в ръка и приблизително оразмеряване с нея Smiley
Виж целия пост
# 646
Мой колега например си купи тристаен апартамент на зелено. Сега е пред акт 15 и обяснява как стаите били кутийки, а мислел че купува голям апартамент.

И какво има за мислене тук? То има едни устройства, наречени рулетки - мери се и се вижда. Да не може да си представи обзавеждането - разбирам. Ама да не може да сравнява числа - не. Твоят човек търси грешна причинно-следствена връзка.
Иначе освен квадрати се гледа и форма на стаята, къде са вратите, какви са прозорците, изглед и прочее. Например при холокухните едно помещение от 30 квадрата с удачно разположени врати и правоъгълна форма може да поеме и П-образна кухня, и голяма трапезна маса, и ъглов дивна с масичка и голяма "секция"... Но ако е квадратно няма как да се получи същото. Със спалните също чистите квадрати не са всичко - важното е да има място за легло + скрин и да остане място за пътека (тоест ширина над 3 метра).


С глас се смея Simple Smile
А като е толкова хубаво на зелено, защо тази иновация не са я измислили например в САЩ (откъдето по принцип идват повечето иновации) ами там будалите си купуват жилища с готови бани и кухни, вместо да си снимат предварително инсталациите откъде минават? И не им ли трябва и на тях склад за плочки, и не искат ли по-евтино да купят, и всичките други предимства, които изтъкна?
Също и в Германия, в Англия, в Швейцария, и в другите държави? Само за България знам със сигурност, а по интернет реклами са ми излизали и за покупки в Грузия на зелено ("отлична инвестиция - в Батуми до морето!"), което ме води до мисълта, че само на неразвити пазари такова нещо е нормално, а на развити никой не го прави.

Ами смей се, щом ти харесва. Но по-добре осмисли разликите между нас и тук. Аз редовно гледам HGTV и имам някаква идея за купувачите там:
- Първо, нямат никакъв усет за дизайн и се водят сляпо по модата. Което значи, че не могат сами, а харесват все еднакво, което прави предлагането на модерен апартамент по вкуса им лесно.
- Второ, най-често купувайки обзаведена къща го правят с декларация как ще я променят веднага след покупката, за да и придадат свой почерк и стил.
- Трето, там има по-добра съдебна система и ако ти продадат дефектен апартамент можеш да се оправиш, а тук не.
 Тук обаче за един апартамент не сме постигнали консенсус, че ни харесва и всеки казва, какво ще промени. Ясно, че по-добре недовършен, отколкото да ти вземат пари за лошо довършен.

не разбирам какво имаш против снимането на инсталациите??? Когато решиш да забиеш някой дюбел за нещо не ти ли се иска да знаеш, че няма да пробиеш тръба или да скъсаш жица? Когато ние слагахме корнизи сме прекъснали две жици към СОТ датчици на прозорци и сега датчиците са с батерии, които трябва да сменям.

Та смей се, щом искаш, защо ми отричаш правото да имам друго виждане в нашите условия?
Виж целия пост
# 647
Сигурно и цените са различни. Миналата година гледах цени в Амстердам. За около 300-400к имаше няколко в града, не центъра, но не и в близките селца. Размерът беше 28-40кв.м. Студио или малък двустаен. Не знам колко би струвал по-голям. После реших, че 9000-11000е/кв е твърде много и реших да погледна в Лондон. Голяма грешка! Sweat SmileSweat SmileSweat Smile Кредит от 500к за нещо непостроено малко е странно, ама знам ли...
Виж целия пост
# 648
В Англия държавата помага здраво на младите, когато си купуват първо жилище. И само така става възможно. Но и то е до определен доход, ако са добре платени - да се оправят Simple Smile
Виж целия пост
# 649
младите англичани май още не са разбрали каква лейка пълна с пари се сипе отгоре им...
Виж целия пост
# 650
Ми така де, 30 до 50 процента помощ какво са? Нищо работа...

https://www.gov.uk/first-homes-scheme
Виж целия пост
# 651

С глас се смея Simple Smile
А като е толкова хубаво на зелено, защо тази иновация не са я измислили например в САЩ (откъдето по принцип идват повечето иновации) ами там будалите си купуват жилища с готови бани и кухни, вместо да си снимат предварително инсталациите откъде минават?

На фона на това, че там всичко е гипсокартон и дървени греди, сравнението с тук е немислимо. Как се кърти бетон и как се маха едно картонче не са еднакви неща. Дето се казва за минимум време могат изцяло да си променят разположението в къщата, какво остава за извеждане на един контакт.
Виж целия пост
# 652
Аз продължавам да твърдя, че в България цените на жилищата са от много по-малко значение, сравнено с други страни, заради огромния жилищен фонд на глава от населението. Тук сделките много много често са замяна. Продава се нещо, купува се друго. С доплащане или обратно... няма кой знае какво значение дали единицата квадратен метър е 500, 1500 или 5000 €.
Виж целия пост
# 653
Аз продължавам да твърдя, че в България цените на жилищата са от много по-малко значение, сравнено с други страни, заради огромния жилищен фонд на глава от населението. Тук сделките много много често са замяна. Продава се нещо, купува се друго. С доплащане или обратно... няма кой знае какво значение дали единицата квадратен метър е 500, 1500 или 5000 €.
Къде е това "тук"? В развитите държави повечето сделки са "продава се нещо, купува се друго", докато в България няма как да продадеш селска къща за 10хил лв и да си купиш софийски апартамент за 500хил лв.
Виж целия пост
# 654
А необходимо ли е?
Виж целия пост
# 655
Цитат
НЯМА един брокер, който в някакъв момент да не е казал, че сделките са намалели
Същото чувам и аз.Нотариусите са на същото мнение.Тепърва очаквали по-сериозен спад,а само преди година форумни специалисти прогнозираха сделки до безкрай.И на мен би ми било интересно да се изкаже Томева за броя сделки по 3-5хил./кв.,които тя реализира.
Виж целия пост
# 656
Сигурно чака арабските шейхове на средиземноморския браг с табелка продавам топ на топ дестинация в  София... или чака някой добър човек да и ги докара.
Виж целия пост
# 657
Броят на сделките се върнаха на нивата преди пандемията! Честно казано, аз съм доволна, две години беше супер, мега натоварено. Брокерът изпушва, особено, ако си държи на качеството и не иска да е за сметка на бройката. Стресът беше огромен, едновременно да си в 7-8 сделки, всяка "отделна планета" със своите особености и хора. Не можеш да издържиш дълго. Не искам да звучи лицемерно, благодарна съм, но сега ми е по-добре. Няма го напрежението, че трябва да се вземе бързо решение при покупка, което никога не съм одобрявала, дори с цената да се изпусне добър имот. Проверката и предварителната юридическа оценка няма нужда да се правят за 2-3 ч./ преувеличавам малко, но горе-долу е така/  , за да оставиш депозит за имот, който ти е харесал. И да поясня, преди депозит, ти трябва справка от имотния регистър, за тази справка ти трябва НА, лични данни/ само по-адрес много трудно става/, НА няма. За целта ти трябва да го намериш в кадастъра, да прецениш на кой етаж е, щото в кадастъра се разминават етажите, да видиш идентификатора, за да го намериш в имотния регистър... евентуално, а в същото време да консултираш оценка на имота с оценител и дано предварително има вече избрана Банка, защото оценката зависи за коя Банка е, както и към кой оцените да се обърнеш.
Еднаквото с преди и сега е, все още липсата на добри имоти, готови имоти с акт 16. Панелните и ЕПК жилища също са малко на пазара.
На хората не им харесват локациите, където има имоти за тяхното търсене. Къде се строи най-много, най-масово  последните 15 г. : Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Витоша, Овча купел.  Логично е най-много имоти за продажба да са там. И ако тези квартали не са в списъка на купувача, а са изключени от Източни и Южни райони, то не остават много възможности. Аааа... и като махнем високия сегмент в Изток, Изгрев, Лозенец, Иван Вазов.
Ето как се постига цена 3000 евро на кв.м. на имот, с акт 16, в облагороден район, не на безкрайна строителна площадка.
Ако разгледате в детайли и познавате сградите и локациите им, ще видите, че при новото строителство за същите райони цените са от под 2000 евро може и до 3000 евро да стигнат. Това са 1000 евро разлика на кв.м.
 
Silverstone, ние нямаме сделки с купувачи на 3-5000 евро на кв.м. Имаме сделки по 300-400 500К евро, като бюджети, но цената на кв.м. е далеч под 3000 евро. Най- много са 260-300К за 3-ст. ап. , 160-180К за 2-ст. Но и не не сме във високия сегмент.
Виж целия пост
# 658
На хората не им харесват локациите, където има имоти за тяхното търсене. Къде се строи най-много, най-масово  последните 15 г. ...

Ето това е ключът от палатката. Същата история е в Бургас, Варна, Пловдив... Строи се на къра, без инфраструктура, с гледка гробища, акт 16 се чака с години...
Предлагане в облагородените квартали почти няма. Няма и да има, защото няма свободни парцели.
А в къра не ща да ходя, макар и да ми го дават на 600 евро квадрата.
Виж целия пост
# 659
Ето как се постига цена 3000 евро на кв.м. на имот, с акт 16, в облагороден район, не на безкрайна строителна площадка.

От миналата седмица: Младост, 100кв чисто, с гараж, 360 000е. Продал се е за по-малко от 5 дни. Много хубаво място, тухла на 15-ина години. Пък нека си измисля Томева...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия