Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 28 406
  • 402
# 120
Здравейте, д - р Въндева! Имам голяма нужда от вашата помощ и съвети. Предварително благодаря! На 45 години съм. От 9 месеца нямам цикъл. Спря ми изведнъж, от раз. Преди това да се случи си имах всеки месец менструация, просто ми подраняваше с по няколко дни. Нищо не подсказваше, че ще ми спре, като изключим силното главоболие постоянно, но аз си имам хормонална мигрена свързана точно с цикъла. Посетих гинеколог, каза ми, че навлизам в менопауза и ми изписа  хормонални лекарства за предизвикване на цикъла и за туширане на ужасните горещи вълни, които имам. Проблема е, че аз не мога да ги пия. Противопоказни са ми, защото пуша, защото съм с разширени вени и съм предразположена към тромбози и най - вече, защото майка ми в момента се лекува от рак на гърдата и съм предразположена и към това. Пуснах си на собствена глава ( гинеколога ми не счете за необходимо да го направи ) изследвания на някои женски хормони, както и такива на щитовидната жлеза с която досега проблеми не съм имала, но в момента мисля, че имам. Постоянно съм уморена, без никаква енергия, все ми се спи и ми е все студено. Да отбележа, че изследванията са от преди Нова година. Ще помоля да ги погледнете и дадете мнение. Пролактина не мисля, че е много точен, защото никой не ми обясни, че при това изследване трябва да съм спокойна и отпусната, а аз отидох забързана и задъхана. Разбрах го в последствие. Страшно много ме мъчат тези вълни. Понякога изчезват от само себе си, може би влияние оказва и какво ям, но това е за кратко. Повечето пъти са по няколко на ден, буквално през 2 - 3 часа. Зачервявам се, изпотявам се, имам чувството, че ще припадна. Какво мога да пия, в което да няма абсолютно никакви хормони? В аптечните мрежи е пълно с какво ли не, но не знам какво е добре за мен. Какво мислите за Вечерната иглика? Безопасна ли е? Извинявам се за дългия ферман и може би на моменти обърканото ми писане. И още веднъж предварително благодаря!

Здравейте, Stefani! Изследванията са като за менопауза. Понякога цикълът спира внезапно, без да е имало нарушения преди това. Всичките Ви оплаквания се дължат на това. Щитовидната жлеза и пролактинът в случая не допринасят. При противопоказания за хормонозаместваща терапия могат да се дадат в по-ниска от обичайната доза някои антидепресанти, габапентин, прегабалин, за които има данни, че облекчават значително подобни симптоми. При тях няма риск от тромбоза или карцином на гърдата. Вечерната иглика при толкова изразени симптоми няма да помогне.
Виж целия пост
# 121
,Здравейте д-р Въдева искам да попитам при намалено (липсващо) либидо кой хормони се изследват жена на 31г с редовен цикъл на 26 дена и редовна овулация и към какъв лекар да се обърна благодаря ви предварително
Здравейте, Qca992! При редовен и овулаторен цикъл половите хормони ще са в норма. Нивата на андрогените също не са критерий, намалено либидо може да има и при тестостерон в норма. Преди да се мисли за хормонална терапия, трябва да се изключат проблеми във връзката, леки форми на депресия или тревожност, гинекологичен проблем, различен от цикъла, прием на медикаменти, какъвто вие вероятно нямате. Може да се опита с прием на добавки на базата на бабини зъби. Ако не помага, off label ( това значи, че лечението официално не е одобрено, но някъде се прилага) може да се обсъди тестостеронов препарат в много ниска доза под много стриктно наблюдение от ендокринолог. Правят се изходни хормонални и биохимични изследвания, по които се следи за нежелани ефекти.
Виж целия пост
# 122
Скрит текст:
Здравейте. Може ли коментар и на моите изследвания?
Това е от днес

А това е от преди 2 месеца






На база последните 3 снимки пия Сорбифер дурулес, инозитол, Майметси.
Отделно пия и магнезий, омега.
Изследването за вит Д е правено, без да спирам приема. Знам, че не е правилно, просто никога не съм го пускала, исках да видя на фона на приема как е. Пия витамин Д от около 6 месеца, доскоро по 1000 IU на ден, от около месец - по 2500.
На 41 г, в пременопауза, с нередовен цикъл, нямам кисти, имам ендометриоза от много години.
Здравейте! От първите изследвания виждам данни за лека инсулинова резистентност. Какви са съображенията за започване на комбиниран препарат Майметси, обсъдено ли е с колегата? Аз лично бих дала по-висока доза метформин като започнем с още по-ниска и постепенно увеличаваме, за да избегнем евентуални страничните ефекти. Продължете си другата терапия. Правилно е, че сте изследвали вит. Д на фона на заместване, така се разбира дали дозата е достатъчна,л. В случая е добре, че е увеличена. Показателите на щитовидната жлеза са в норма.
Благодаря!
Майметси ми е изписано от ендокринолог точно защото и според нея имам лека ИР. Не е ли практика да се изписва комбиниран препарат и защо? Според Вас само метформин ли е по-подходящ?
А прием на вечерна иглика удачно ли е при ендометриоза?
Виж целия пост
# 123
Здравейте д-р Въндева
Бих искала да коментирате изследванията на дъщеря ми - 20г , имаше няколко месеца без цикъл, рязко напълняване /около 15кг за 2месеца/. Започна да приема сиофор 500 около 8месеца.  Според проследяващият я ендокринолог всичко е вследствие на стрес и изследванията са в норма. Сега с цикъла всичко е нормално, но килограмите не падат. В момента не приема сиофор.  Интересуваме при тези изследвания има ли проблем със щитовидната жлеза и може ли тя да е проблем за трудно смъкване на килограмите?

Предварително благодаря


Здравейте, Jo-jo! Не е проблемът в щитовидната жлеза. По-скоро трябва да се направи обременяване с глюкоза с изследване на инсулин на 0’, 60’ и 120’. Това е най-точното изследване за инсулинова резистентност. Във вашите изследвания инсулинът е нормален изходно, но не е ясно как реагира след хранене. Обикновено с покачването на килограми се установява някаква степен на инсулинова резистентност и е оправдано продължаване на лечението с метформин в по-висока доза.
Виж целия пост
# 124
Здравейте, доктор Въндева.

При лечение на диабет с инсулин се оформиха няколко проблема. Единият е рязко напълняване - 8 кг за 6 месеца, като изходното тегло е нормално и в продължение на десетилетия без промяна. Вторият е, че в зоните на инжектиране на инсулина се образуват подутини от увеличена мастна тъкан. Смяната на зоните не решава проблема, а напротив - води до множество такива образувания. Следващият проблем е, че терапията не дава достатъчно добра компенсация (а1С малко над 9), а увеличаването на инсулиновите дози засилва първите два проблема.

Какво трябва да се предприеме?
Здравейте, soul81! Първият въпрос е дали сте с тип 1 диабет. Ако имате тип 1 диабет и лош гликемичен контрол, може да се обсъди слагане на сензор и инсулинова помпа. В УСБАЛЕ има отлични специалисти, които се занимават с това. Ако има междувременно данни за метаболитни отклонения, може към инсулина да се прилага и метформин. Ако сте с тип 2 диабет,  трябва да са изчерпани възможностите на съвременните медикаменти (SGLT2 инхибитори и GLP1 агонисти) преди да се премине към инсулинотерапия.

Здравейте, доктор Въндева,

Благодаря Ви за отговора. Няма яснота за типа на диабета. Най-вероятно е тип 3 С (три це), без структурни изменения по жлезата. В УСБАЛЕ провеждате ли изследване и лечение на този тип диабет?

Особено важно ми е да ми отговорите на това, което попитах в началото - как може да се разнесат подкожните инсулинови бучки. Това усложнение е описано и в листовката на Актрапид с насока пациентът да се обърне към ендокринолог. Проблемните зони са не просто неестетични и са видима деформация, но и дават лоша инсулинова чувствителност. Смяната на зоните репликира проблема, а старите увредени зони не са възстановени, както вече написах. Поставяне на инсулинова помпа не е вариант по ред причини.

Kaква е информацията Ви относно лечение чрез имплантиране на бета-клетки?
Здравейте, soul81. Диабет тип 3с се дължи на проблеми с панкреаса, генетични заболявания, панкреатити или операции. По това разбирам, че явно типът на диабета не е напълно изяснен. Дори и да имате нужда от инсулин, Актрапид не е оптимален вариант за дългогодишно лечение. В УСБАЛЕ, клиника по Диабетология се правят венозни тестове, чрез които се уточнява типа на диабета. Амбулаторно могат да  се изследват антитела (GAD65, IA2, ZnT8) и С пептид. Уточняването на типа е много важно за правилното лечение. Относно бучките, трябва да се смени инсулина. Преди да се говори за имплантация на бета-клетки трябва да е ясен типът на диабета. Както при другите трансплантации, се прилага и имуносупресивна терапия.
Виж целия пост
# 125
Здравейте.Бихте ли коментирали изследванията на дъщеря ми-19г.Преди три години и половина е диагностицирана с Хашимото-тогава Мат беше 400.Не е пила хормон досега.Фт4 винаги се движи около тези стойности,а ТСХ преди 8 месеца беше стигнало 4.6,сега е паднало.Витамини,инсулин и Фт3 пускане за първи път,досега лекар не ги е назначавал.Чакаме да дойде цикъла и да пуснем и полови хормони,но миналата година те бяха наред.Ехографски жлезата беше без никакви изменения,яйчниците-също.
Здравейте, Вилиана! Ако дъщеря Ви няма оплаквания, на този етап не е задължително да се започва заместване с левотироксин. Ако има, може се включи заместване и да се прецени за 6 месеца дали има повлияване. При желание за бременност желаните стойности на ТСХ са под 2.5. От изследванията е с данни за недостатъчност на витамин Д. Може да се започне заместване с витД3 2000 единици и да се проследи след 3 месеца. Има също данни за инсулинова резистентност. Според теглото и опита до момента може да се започне с хранителен режим с ограничаване на бързите захари и ако няма ефект, да се включи метформин.
Виж целия пост
# 126
Здравейте!

Дали можете да коментирате резултатите от изследванията ми? Нисък витамин Д и високо ТСХ. Възможно ли е ТСХ-то да е високо, заради дефицита на вит Д? Според Вас какви са най-адекватните стъпки, които трябва да предприема? Записала съм час за гинеколог.

Благодаря предварително!
Здравейте, Маргарита! При висок ТСХ трябва да се направят допълнителни изследвания в насока тиреоидит на Хашимото - антитела и ехография на щитовидната жлеза. Дефицитът на витамин Д да се замести. Има проучвания, които показват, че адекватните нива на витамин Д са свързани с по-нисък ТСХ. Зависи също колко висок е ТСХ и дали имате оплаквания. Може да заместите първо дефицита на витамин Д и след 3-4 месеца да повторите изследванията.
Виж целия пост
# 127
Здравейте.Бихте ли коментирали изследванията на дъщеря ми-19г.Преди три години и половина е диагностицирана с Хашимото-тогава Мат беше 400.Не е пила хормон досега.Фт4 винаги се движи около тези стойности,а ТСХ преди 8 месеца беше стигнало 4.6,сега е паднало.Витамини,инсулин и Фт3 пускане за първи път,досега лекар не ги е назначавал.Чакаме да дойде цикъла и да пуснем и полови хормони,но миналата година те бяха наред.Ехографски жлезата беше без никакви изменения,яйчниците-също.
Здравейте, Вилиана! Ако дъщеря Ви няма оплаквания, на този етап не е задължително да се започва заместване с левотироксин. Ако има, може се включи заместване и да се прецени за 6 месеца дали има повлияване. При желание за бременност желаните стойности на ТСХ са под 2.5. От изследванията е с данни за недостатъчност на витамин Д. Може да се започне заместване с витД3 2000 единици и да се проследи след 3 месеца. Има също данни за инсулинова резистентност. Според теглото и опита до момента може да се започне с хранителен режим с ограничаване на бързите захари и ако няма ефект, да се включи метформин.
Оплаквания няма никакви,освен акне.Теглото и също е нормално-53кг. 167височина,няма никакви мазнини около талията и коремаМен ме притесни ниското ФТ3,под референтните стойности и високия инсулин.Имс ли някакви хранителни добавки,които могат да повлияят за намаляне на инсулина или за повишаване на Фт3, и ФТ 4
Виж целия пост
# 128
Здравейте др Въндева ! Имам задух и сърцебиене направените изследвания са от септември
Трябва ли да се притеснявам ? Много хора ми казват че стойностите ми били за ИР и много се притеснявам от това
Виж целия пост
# 129
Здравейте др Въндева ! Имам задух и сърцебиене направените изследвания са от септември
Трябва ли да се притеснявам ? Много хора ми казват че стойностите ми били за ИР и много се притеснявам от това

A това са с днешна дата изследванията
Виж целия пост
# 130
Скрит текст:
Здравейте. Може ли коментар и на моите изследвания?
Това е от днес

А това е от преди 2 месеца






На база последните 3 снимки пия Сорбифер дурулес, инозитол, Майметси.
Отделно пия и магнезий, омега.
Изследването за вит Д е правено, без да спирам приема. Знам, че не е правилно, просто никога не съм го пускала, исках да видя на фона на приема как е. Пия витамин Д от около 6 месеца, доскоро по 1000 IU на ден, от около месец - по 2500.
На 41 г, в пременопауза, с нередовен цикъл, нямам кисти, имам ендометриоза от много години.
Здравейте! От първите изследвания виждам данни за лека инсулинова резистентност. Какви са съображенията за започване на комбиниран препарат Майметси, обсъдено ли е с колегата? Аз лично бих дала по-висока доза метформин като започнем с още по-ниска и постепенно увеличаваме, за да избегнем евентуални страничните ефекти. Продължете си другата терапия. Правилно е, че сте изследвали вит. Д на фона на заместване, така се разбира дали дозата е достатъчна,л. В случая е добре, че е увеличена. Показателите на щитовидната жлеза са в норма.
Благодаря!
Майметси ми е изписано от ендокринолог точно защото и според нея имам лека ИР. Не е ли практика да се изписва комбиниран препарат и защо? Според Вас само метформин ли е по-подходящ?
А прием на вечерна иглика удачно ли е при ендометриоза?
За момента няма утвърдени препоръки и практика да се започва с комбиниран препарат за инсулинова резистентност. Аз бих дала по-висока доза метформин при добра поносимост. По отношение на теглото има медикаменти от други групи, които са с доказан ефект в сравнение с DPPIV инхибиторите. По отношение на вечерната иглика, няма да навреди, в някои случаи може да има известно облекчение на болковата симптоматика.
Виж целия пост
# 131
Здравейте,д-р Въндева!
С хашимото и хипо съм.
Наскоро разбрах за т.нар.йодна решетка и на колко здр.проблеми помагала.
Реших да пробвам.
Имам болки в коленете и се мазах с йод една вечер.Болката намаля…,но дали е добре да продължа да го правя 🤔
Може ли по този начин да “предозирам” с йод?
Виж целия пост
# 132
Здравейте, д-р Въндева!

Какво е Вашето мнение, относно прием на биоидентичен прегестерон, за жени в менопауза?
Чета, че има само ползи от приема, облекчаване на симпромите и положително влияние върху организма и съпътстващите проблеми /умора, безсъние, депресивност, артроза/.

Въпроса ми е провокиран от това, че в повечето случаи, на жени в тази възраст се препоръчат "естроген' съдържащи препарати, а те какво знаем са нож с две остриета! Аз лично, не съм чула гинеколог да препоръчва Прогестерон.

Предварително, благодаря!
Виж целия пост
# 133
Здравейте.Бихте ли коментирали изследванията на дъщеря ми-19г.Преди три години и половина е диагностицирана с Хашимото-тогава Мат беше 400.Не е пила хормон досега.Фт4 винаги се движи около тези стойности,а ТСХ преди 8 месеца беше стигнало 4.6,сега е паднало.Витамини,инсулин и Фт3 пускане за първи път,досега лекар не ги е назначавал.Чакаме да дойде цикъла и да пуснем и полови хормони,но миналата година те бяха наред.Ехографски жлезата беше без никакви изменения,яйчниците-също.
Здравейте, Вилиана! Ако дъщеря Ви няма оплаквания, на този етап не е задължително да се започва заместване с левотироксин. Ако има, може се включи заместване и да се прецени за 6 месеца дали има повлияване. При желание за бременност желаните стойности на ТСХ са под 2.5. От изследванията е с данни за недостатъчност на витамин Д. Може да се започне заместване с витД3 2000 единици и да се проследи след 3 месеца. Има също данни за инсулинова резистентност. Според теглото и опита до момента може да се започне с хранителен режим с ограничаване на бързите захари и ако няма ефект, да се включи метформин.
Оплаквания няма никакви,освен акне.Теглото и също е нормално-53кг. 167височина,няма никакви мазнини около талията и коремаМен ме притесни ниското ФТ3,под референтните стойности и високия инсулин.Имс ли някакви хранителни добавки,които могат да повлияят за намаляне на инсулина или за повишаване на Фт3, и ФТ 4
При наличие на акне е добре да се изследват андрогените и по-специално свободен тестостерон, който може да е по-висок при хипотиреоидизъм и инсулинова резистентност.  fТ3 не е достатъчно надежден показател, методиката на изследване е капризна и не е стабилен както фТ4. Добавките не повлияват съществено периферните хормони. Това, което повлиява, е даването на левотироксин. Могат да се проследят нивата на ТСХ и фТ4 след няколко месеца и при тенденция за спад да се включи заместване. Нивото на витамин Д и желязо също трябва да са адекватни. За инсулинова резистентност при млад човек първа стъпка е хранителен режим с ограничаване на бързите въглехидрати.
Виж целия пост
# 134
Здравейте др Въндева ! Имам задух и сърцебиене направените изследвания са от септември
Трябва ли да се притеснявам ? Много хора ми казват че стойностите ми били за ИР и много се притеснявам от това
Здравейте, Malinka12. От изследванията инсулинът и кръвната захар на гладно са в норма, но гликираният хемоглобин е леко повишен. За да се каже с категоричност дали имате инсулинова резистентност, трябва да се направи обременяване с глюкоза с измерване на инсулина на 0’, 60’, и 120’.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия