Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 28 718
  • 403
# 105
Здравейте др Въндева.

Все пак ще помоля да погледнете това е от преглед 2022 г като размери на кистите.
Много благодаря 
Хубав ден
Здравейте, Taнчето_30! Кистите са много малки и не дават отражение върху функцията на жлезата. Но тъй като по описанието има промени в структурата  като за тиреоидит на Хашимото, е добре на 6 месеца да се изследва ТСХ и да се прави ехография на 1-2 години.
Добър вечер др Въндева.
Освен ТСХ други изследвания трябва ли да пусна тази година.
Хубава вечер
Виж целия пост
# 106
Здравейте, д-р Въндева!
Кардиолог ми пуска изследвания на хормони, поради аритмия и каза че всичко е наред. Резултатът ми за FT3 e 3.94   при граници 3.10-6.80. Въпреки че е в нормите бих искала Вашето мнение, поради това че резултата е  на долната граница.
Благодаря Ви предварително!!!
Здравейте, madam23! Няма практика фТ3 да се тълкува изолирано от другите два хормона - ТСХ и фТ4. ТСХ е един вид сензор и за скритите дефицити или излишъци и ако при вас е в норма, не може да се отдадат оплакванията на щитовидната жлеза. Изследването на фТ3 освен това е много по-капризно и често резултатът не отразява напълно точно наличието му в кръвта и клетките.

Разбрах Ви, благодаря!
FT3 - 3.94 /3.10-6.80/
FT4 - 17.06 /12.00-22.00/
TSH - 2.11 /0.27-4.20/
Виж целия пост
# 107
Здравейте. Може ли коментар и на моите изследвания?
Това е от днес

А това е от преди 2 месеца






На база последните 3 снимки пия Сорбифер дурулес, инозитол, Майметси.
Отделно пия и магнезий, омега.
Изследването за вит Д е правено, без да спирам приема. Знам, че не е правилно, просто никога не съм го пускала, исках да видя на фона на приема как е. Пия витамин Д от около 6 месеца, доскоро по 1000 IU на ден, от около месец - по 2500.
На 41 г, в пременопауза, с нередовен цикъл, нямам кисти, имам ендометриоза от много години.
Виж целия пост
# 108
Здравейте, д - р Въндева! Имам голяма нужда от вашата помощ и съвети. Предварително благодаря! На 45 години съм. От 9 месеца нямам цикъл. Спря ми изведнъж, от раз. Преди това да се случи си имах всеки месец менструация, просто ми подраняваше с по няколко дни. Нищо не подсказваше, че ще ми спре, като изключим силното главоболие постоянно, но аз си имам хормонална мигрена свързана точно с цикъла. Посетих гинеколог, каза ми, че навлизам в менопауза и ми изписа  хормонални лекарства за предизвикване на цикъла и за туширане на ужасните горещи вълни, които имам. Проблема е, че аз не мога да ги пия. Противопоказни са ми, защото пуша, защото съм с разширени вени и съм предразположена към тромбози и най - вече, защото майка ми в момента се лекува от рак на гърдата и съм предразположена и към това. Пуснах си на собствена глава ( гинеколога ми не счете за необходимо да го направи ) изследвания на някои женски хормони, както и такива на щитовидната жлеза с която досега проблеми не съм имала, но в момента мисля, че имам. Постоянно съм уморена, без никаква енергия, все ми се спи и ми е все студено. Да отбележа, че изследванията са от преди Нова година. Ще помоля да ги погледнете и дадете мнение. Пролактина не мисля, че е много точен, защото никой не ми обясни, че при това изследване трябва да съм спокойна и отпусната, а аз отидох забързана и задъхана. Разбрах го в последствие. Страшно много ме мъчат тези вълни. Понякога изчезват от само себе си, може би влияние оказва и какво ям, но това е за кратко. Повечето пъти са по няколко на ден, буквално през 2 - 3 часа. Зачервявам се, изпотявам се, имам чувството, че ще припадна. Какво мога да пия, в което да няма абсолютно никакви хормони? В аптечните мрежи е пълно с какво ли не, но не знам какво е добре за мен. Какво мислите за Вечерната иглика? Безопасна ли е? Извинявам се за дългия ферман и може би на моменти обърканото ми писане. И още веднъж предварително благодаря!
Виж целия пост
# 109
,Здравейте д-р Въдева искам да попитам при намалено (липсващо) либидо кой хормони се изследват жена на 31г с редовен цикъл на 26 дена и редовна овулация и към какъв лекар да се обърна благодаря ви предварително
Виж целия пост
# 110
Здравейте д-р Въндева
Бих искала да коментирате изследванията на дъщеря ми - 20г , имаше няколко месеца без цикъл, рязко напълняване /около 15кг за 2месеца/. Започна да приема сиофор 500 около 8месеца.  Според проследяващият я ендокринолог всичко е вследствие на стрес и изследванията са в норма. Сега с цикъла всичко е нормално, но килограмите не падат. В момента не приема сиофор.  Интересуваме при тези изследвания има ли проблем със щитовидната жлеза и може ли тя да е проблем за трудно смъкване на килограмите?

Предварително благодаря

Виж целия пост
# 111
Здравейте, доктор Въндева.

При лечение на диабет с инсулин се оформиха няколко проблема. Единият е рязко напълняване - 8 кг за 6 месеца, като изходното тегло е нормално и в продължение на десетилетия без промяна. Вторият е, че в зоните на инжектиране на инсулина се образуват подутини от увеличена мастна тъкан. Смяната на зоните не решава проблема, а напротив - води до множество такива образувания. Следващият проблем е, че терапията не дава достатъчно добра компенсация (а1С малко над 9), а увеличаването на инсулиновите дози засилва първите два проблема.

Какво трябва да се предприеме?
Здравейте, soul81! Първият въпрос е дали сте с тип 1 диабет. Ако имате тип 1 диабет и лош гликемичен контрол, може да се обсъди слагане на сензор и инсулинова помпа. В УСБАЛЕ има отлични специалисти, които се занимават с това. Ако има междувременно данни за метаболитни отклонения, може към инсулина да се прилага и метформин. Ако сте с тип 2 диабет,  трябва да са изчерпани възможностите на съвременните медикаменти (SGLT2 инхибитори и GLP1 агонисти) преди да се премине към инсулинотерапия.

Здравейте, доктор Въндева,

Благодаря Ви за отговора. Няма яснота за типа на диабета. Най-вероятно е тип 3 С (три це), без структурни изменения по жлезата. В УСБАЛЕ провеждате ли изследване и лечение на този тип диабет?

Особено важно ми е да ми отговорите на това, което попитах в началото - как може да се разнесат подкожните инсулинови бучки. Това усложнение е описано и в листовката на Актрапид с насока пациентът да се обърне към ендокринолог. Проблемните зони са не просто неестетични и са видима деформация, но и дават лоша инсулинова чувствителност. Смяната на зоните репликира проблема, а старите увредени зони не са възстановени, както вече написах. Поставяне на инсулинова помпа не е вариант по ред причини.

Kaква е информацията Ви относно лечение чрез имплантиране на бета-клетки?
Виж целия пост
# 112
Здравейте.Бихте ли коментирали изследванията на дъщеря ми-19г.Преди три години и половина е диагностицирана с Хашимото-тогава Мат беше 400.Не е пила хормон досега.Фт4 винаги се движи около тези стойности,а ТСХ преди 8 месеца беше стигнало 4.6,сега е паднало.Витамини,инсулин и Фт3 пускане за първи път,досега лекар не ги е назначавал.Чакаме да дойде цикъла и да пуснем и полови хормони,но миналата година те бяха наред.Ехографски жлезата беше без никакви изменения,яйчниците-също.
Виж целия пост
# 113
Здравейте! От дете страдам от студени крака и ръце в студените месеци. В детска възраст имах студова алергия на ръцете, с подуване, сърбеж, зачервяване, траещо с мсеци. От много, много години това с алергията не ми се е случвало, но пък страдам от изпотяване под мишници, сгъвки на тялото, кръст, предимно в горещите месеци. Понякога се случва и зимата, когато се прибирам отнякъде, облечена с дебели дрехи, макар и да ми е студено. Ходила съм на ендокринолог преди две години, който ми надначи Tsh , които са по здравна каса и ми гледа щитовидната жлеза. Всичко беше нормално. Каза, че това е   вегетативно състояние и няма какво да ме притеснява. Смущава ме обилното изпотяване под мишници, гърба и кръста, което както казах е изразено по-силно в летните месеци. Според вас нужно ли е да изследвам нещо допълнително и какво е моето състояние? Споменах за студовата алергия в детството, ако има някаква връзка с изпотяването сега и би била в помощ към състоянието ми. Близки от семейството също имат състоянието с изпотяването лятото.
Благодаря за отделеното време предварително!
Здравейте mountain_crystal! Състоянието най-вероятно не е свързано със щитовидната жлеза и фактът, че и при бликзките Ви има изпотяване по подобен тип говори, че е конституционално. Тъй като са минали две години от последните изследвания, може да се проследи отново ТСХ. Какво е теглото Ви? При наднормено тегло и инсулинова резистентност също може да има по-изразено изпотяване. Ако няма такова нещо, може да направите консултация с дерматолог.
Благодаря за отговора! Нямам наднормено тегло. Не съм се изследвала за инсулинова резистентност, само обикновена глюкоза. Винаги изследванията са ми били наред.
На дерматолога какво е редно да обясня? Да поискам препарат против изпотяване ли би следвало?
Споделете за проблема, носете изследванията, за да видят колегите, че няма проблем с щитовидната жлеза. Ако приложението на антиперспиранти не е ефективно, има локални процедури, при които се намалява поттоделянето в различни зони.
Виж целия пост
# 114
Здравейте, д-р Въндева!
На 23 години съм. От началото на миналата година започнах да качвам килограми рязко, от 50 килограма днес вече съм 64.
През април се случи така, че ми дойде 15 дни по късно, което ме накара да посетя специалист. Казаха ми, че не е тревожно. По късно през годината се случи отново и аз отново отидох, но при друг лекар. Диагностицира ме веднага със синдром на поликистозните яйчници, спрямо изследване на хормоните и преглед с ехограф. Не предприе мерки за лечение. Моля за разяснение на изследването /на 4-ти ден от МЦ/, тъй като не съм наясно кое точно не е наред при мен. Само виждам, че тестостерона е по- висок. Благодаря Ви за отделеното време!
Здравейте, KKuncheva! Повишеният тестостерон е в рамките на поликистозния овариален синдром, който от своя страна много често е свързан с инсулинова резистентност, покачване на килограмите и допълнително влошаване на състоянието. Необходимо е да се предприеме лечение. То може да бъде започнато и от ендокринолог. Необходимо е да се проследи и нивото на пролактина и да се прецени дали и той е в рамките на поликистозата, или има друга причина.
Виж целия пост
# 115
Здравейте, д-р Въндева!
Аз съм жена на 40г. От 2018г. съм диагностицирана с Хашимото след преглед от ендокринолог. Следя хормоните и антителата един път годишно. Нямам значителни промени в стойностите им. TSH, FT3, FT4, TAT  и MAT са почти едни и същи при всяко изслесване и в норма. TSH варира от 1.45 до 2.50. Само ТАТ е извън норма винаги около 500 U/mL при норма 115 U/mL. Спазвам хранителен режим без глутен, сладко и бързи въглехидрати, защото качвам килограми.
Проблемът ми е, че откакто имам Хашимото непрекъснато правя анемия. Желязото и феритина падат на долна граница. Тогава започват сериозни симптоми  като виене на свят, обща слабост, раздразнителност, задух, напълняване и косопад.
Посещавала съм хематолог за анемията. Изследвана съм за таласемия, нямам. Нямам обилен цикъл, вътрешно кървене. Посетила съм гастроентеролог. Вит.Б12 и вит.Д3 са ми в норма след като съм приемала и двата под формата на спрей. Изследвала съм трикратен кортизол и инсулин в норма са.
Налага се да приемам почти непрекъснато препарати с желязо последните години. Когато ги спра до три месеца отново желязото и феритина са на долна граница.
Въпросът ми е има ли връзка между желязо дефицитна анемия/нисък феритин и Хашимото?
Опасно ли е за организма да се приемат често препарати с желязо?
Благодаря за отговора Ви!
Здравейте, dironi! Автоимунният тиреоидит, ако добре компенсиран, не води до дефицит на желязо, но честотата на гастроинтестинални състояния, водещи до намалено усвояване на желязо е по-голяма. Ако е изключен такъв проблем от гастроентеролог, други причини са дефицитно хранене или самият цикъл, макар и необилен. Лечението е чрез заместване и ако не се предозирате, няма опасност.

Благодаря за отговора ви! Може ли още един въпрос, какво означава добре компенсиран автоимунен тиреоидит? Не ми е предписана терапия с хормон, защото ТСХ е бил най-много 2.50.
При тези стойности на ТСХ се приема, че състоянието е еутиреидно, т.е. жлезата произвежда достатъчно тиреоидни хормони. В този случай не се налага започване на терапия, както са постъпили колегите.
Виж целия пост
# 116
Здравейте, нужна ли е пауза в приема на вит.Д3 и колко дълго, за да се измерят нивата му и да е максимално достоверен резултат?
Здравейте, не е нужна пауза, за да изследвате вит. Д. Изследвайте нивото на фона на настоящия прием, за да се прецени дали е достатъчен и ако да, да се определи каква да е поддържащата доза или пък има възможност да се спре. Стабилно ниво се постига за около 3-4 месеца и затова през такъв период препоръчваме да се правят изследванията.
Виж целия пост
# 117
Здравейте др Въндева.

Все пак ще помоля да погледнете това е от преглед 2022 г като размери на кистите.
Много благодаря 
Хубав ден
Здравейте, Taнчето_30! Кистите са много малки и не дават отражение върху функцията на жлезата. Но тъй като по описанието има промени в структурата  като за тиреоидит на Хашимото, е добре на 6 месеца да се изследва ТСХ и да се прави ехография на 1-2 години.
Добър вечер др Въндева.
Освен ТСХ други изследвания трябва ли да пусна тази година.
Хубава вечер
Зависи дали имате някакви оплаквания. Ако не, предвид зимните месеци, изследвайте вит.Д
Виж целия пост
# 118
Здравейте!

Дали можете да коментирате резултатите от изследванията ми? Нисък витамин Д и високо ТСХ. Възможно ли е ТСХ-то да е високо, заради дефицита на вит Д? Според Вас какви са най-адекватните стъпки, които трябва да предприема? Записала съм час за гинеколог.

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 119
Здравейте. Може ли коментар и на моите изследвания?
Това е от днес

А това е от преди 2 месеца






На база последните 3 снимки пия Сорбифер дурулес, инозитол, Майметси.
Отделно пия и магнезий, омега.
Изследването за вит Д е правено, без да спирам приема. Знам, че не е правилно, просто никога не съм го пускала, исках да видя на фона на приема как е. Пия витамин Д от около 6 месеца, доскоро по 1000 IU на ден, от около месец - по 2500.
На 41 г, в пременопауза, с нередовен цикъл, нямам кисти, имам ендометриоза от много години.
Здравейте! От първите изследвания виждам данни за лека инсулинова резистентност. Какви са съображенията за започване на комбиниран препарат Майметси, обсъдено ли е с колегата? Аз лично бих дала по-висока доза метформин, като започнем с още по-ниска и постепенно увеличаваме, за да избегнем евентуални страничните ефекти. Продължете си другата терапия. Правилно е, че сте изследвали вит. Д на фона на заместване, така се разбира дали дозата е достатъчна. В случая е добре, че е увеличена. Показателите на щитовидната жлеза са в норма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия