Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 33

  • 118 596
  • 1 029
# 960
4 г. и 10 месеца. Логопеда в детската градина ни насочи ,също посещава психолог и логопед  извън детската градина,те също казаха ,че искат оценка от детски психиатър
Виж целия пост
# 961
Благодаря ви, важното е че имате вече насоки и ще работите с детето.
Виж целия пост
# 962
Здравейте,към майките от Пловдив,бихте ли ми препоръчали добър специалист логопед или психолог или център за ранно детско развитие?

Здравейте.
Не съм от Пловдив, но поназнайвам неща за Пловдив  защото комуникирам с родители от града и региона. Имате страшно много центрове в Пловдив , имате и много специалисти. Имате и филиали на софийски центрове.
Но, има едно НО. В работата с деца с дефицити, най-добрият специалист се търси спрямо дете, а не спрямо професия . Понякога и най-хваления от някой родител специалист  не може да се сработи с конкретно дете и тогава няма особена полза че за друго дете примерно е бил много успешен. Подбирането на подходящ специалист и цялостен  екип е дълъг процес. Сменят се специалисти, сменят се центрове и така, докато не се формира подходящия за детето екип в който всички работят заедно и родителите също.
 Вие пишете психолог или логопед, но те нямат допирни точки в работата си, така че вероятно трябва да търсите търси функция "И" а не "или". Да кажем познавам случаи в които децата имат нужда САМО от психолог, но в този случай НЯМАТ нужда от логопед.  Имат ли нужда от логопед децата ( не звукопроизносителен) , то  имат нужда И от психолог. Дефицитите в езиково-говорното развитие и съответно неминуемото забавяне, се отразяват върху психиката на детето, неговото поведение, реакции ,емоционална адекватност и социална зрялост и т.н.

Поставиха анамнеза -Генерализирано разстройство на развитието... Може ли някой по -запознат да ми даде повече информация. Благодаря!
Кое точно ви интересува относно диагнозата? Моето дете беше между 4 и 7 г. възраст с такава, когато му махната ранноя детски атузиъм а по-късно и атипичния аутизъм.  Жената, която супервизираше специалистите които работеха с детето ми в един център ( понастоящем преподавател в МУ) когато съм разговаряла с нея след сеансите със супервизия, казваше, че в бг се поставя по напълно неправилен начин, защото се поставя на деца, които нямат никакви отклонения във физическото развитие, само защото в останалото ( реч, интелект, поведение, социалност)  не следват нормата. Обикновено се поставя като диагноза която означава: "има му нещо на детето, но не знам какво".
Виж целия пост
# 963
Благодаря за отговора ви!
Бъдете здрави!
Виж целия пост
# 964
Доктор Трендафилова е препоръчвана често,като специалист. Даже аз правих преди време консултация с нея онлайн, тъй като живеем в чужбина и при нас е проблем достъпа до психиатър, въпреки че синът ми е с диагноза от 3годишен. И той е на 13г., та си мисля дали някои проблеми не идват от пубертета. Например си мени настроението за секунди и то без видима причина.
Със сигурност част от проблемите идват от хормоните, но при нея реакциите са много по-експлозивни. Днес дори скочи да ме бие и души. Това въртене в кръг от 4 години ме изтощава до краен предел. Отделно от това, тя категорично отказва да излиза, което ни прави буквално затворници в собствения ни дом. Вече сериозно се замислям дали е подходящо да продължим да я гледаме вкъщи или е по-добре да потърсим вариант за резидентна грижа. Как се справяте в подобни ситуации?
Виж целия пост
# 965
За излизане нямаме проблем за училище или разходка по улиците по негов маршрут или в парка. Но да отиде някой със синът ми да си напазарува, да си свърши някаква работа навън...невъзможно е. Екскурзии, ходенене на гости същата работа. Беше ми трудно и това да приема, но се свиква. При нас по големия проблем е не агресията, а крещенето...Имаме проблеми със съседите, иначе у дома сме си свиканали с шума от тичане в апартамента, издаване на силни звуци, викане....А за агресията съм си мислела, че най вероятно ще се засили и какво мога да направя, след като с медикаменти не става. Четох за т нар. мека стая за деца със СОП и се чудя дали не е вариант една от стаите ни да я направим такава,макар че идея си нямам как ги правят и колко струва...
Виж целия пост
# 966
За излизане нямаме проблем за училище или разходка по улиците по негов маршрут или в парка. Но да отиде някой със синът ми да си напазарува, да си свърши някаква работа навън...невъзможно е. Екскурзии, ходенене на гости същата работа. Беше ми трудно и това да приема, но се свиква. При нас по големия проблем е не агресията, а крещенето...Имаме проблеми със съседите, иначе у дома сме си свиканали с шума от тичане в апартамента, издаване на силни звуци, викане....А за агресията съм си мислела, че най вероятно ще се засили и какво мога да направя, след като с медикаменти не става. Четох за т нар. мека стая за деца със СОП и се чудя дали не е вариант една от стаите ни да я направим такава,макар че идея си нямам как ги правят и колко струва...
Същата работа е и с моя син . Ако трябваше да отида с него на ново място беше ад ,не дай си някой да му проговори -беше кошмар ( аз се стискам ,червя ,потя ) ,защото просто крещеше . От това "стискане " съм в постоянен режим "полусъединител" кога ще го направи и си докарах страхотни проблеми тип паник атаки . Не знам вие как се справяте ,но аз понякога си мисля ,че аз не съм добре .
Виж целия пост
# 967
Аз наняколко пъти съм мислила за самоубийство.
Виж целия пост
# 968
Аз наняколко пъти съм мислила за самоубийство.
И на мен са ми минавали такива мисли 😳 в периоди, в които съм била много отчаяна. Тези дни положението също е много тежко, но с годините сякаш привикнах. Изнервена съм, но намирам сили да се успокоя.
Вкъщи е ужасно – отказва да се облича, ходи гола и боса, едва я завиваме. Чухме се с д-р Трендафилова: променяме терапията със Сперидан, който увеличаваме  и включваме Хлорпротиксен.
Виж целия пост
# 969
Dobriana, вашето дете до колкото съм чела и си спомням е малко на възраст. Синът ми е на 13г. и като прибавим пубертета става страшно...До 6 годишен сме се връщали и в България с него, пътувал е със самолет. Още от малък е с проблемно поведение, има и диагноза 91.3 Разстройство на поведението Противопоставяне и предизвикателство, аз не знаех дори, че има такава диагноза. То за това и в очите на другите продължава да е лигаво и невъзпитано дете. Хората не са информирани, както за аутизма, така и за други проблеми при развитието на децата. На мен не ми пукаше като беше малък, тогава бях доста по спокойна и имах надежда,че все някой проблем ще се реши. Дано поведението да детето ви да се промени към добро и също важно пубертета да преминете леко..
Виж целия пост
# 970
Dobriana, вашето дете до колкото съм чела и си спомням е малко на възраст. Синът ми е на 13г. и като прибавим пубертета става страшно...До 6 годишен сме се връщали и в България с него, пътувал е със самолет. Още от малък е с проблемно поведение, има и диагноза 91.3 Разстройство на поведението Противопоставяне и предизвикателство, аз не знаех дори, че има такава диагноза. То за това и в очите на другите продължава да е лигаво и невъзпитано дете. Хората не са информирани, както за аутизма, така и за други проблеми при развитието на децата. На мен не ми пукаше като беше малък, тогава бях доста по спокойна и имах надежда,че все някой проблем ще се реши. Дано поведението да детето ви да се промени към добро и също важно пубертета да преминете леко..
Като гледам малък какъв е ,дано наистина да върви на добре ,защото иначе не знам Sad
Виж целия пост
# 971
На мен кошмар ми е посещението при зъболекар, просто ми се реве как ще се праи пломба, пълна упойка явно.
Виж целия пост
# 972
Здравейте! Чували ли сте за този метод, показан във видеото за проговаряне и прогрес в поведението при невербални деца? Ако наистина работи, би било прекрасно.

https://www.yourpotentialpro.com/thespeechcodet2?fbclid=IwdGRzaA … AWYYX0aw&sfnsn=wa
Виж целия пост
# 973
Още от малък е с проблемно поведение, има и диагноза 91.3 Разстройство на поведението Противопоставяне и предизвикателство, аз не знаех дори, че има такава диагноза. То за това и в очите на другите продължава да е лигаво и невъзпитано дете.

ToВа е код в разрядите на МКБ 10 раздел F 90 до 98 което се именува като "Поведенчески и емоционални разстройства с начало детска възраст". В този раздел се намира и  ДВХА и мутизъм и заекване и тикове по спомен. Отново тук се връщаме към това, че ако говорим за подобно  състояние ( опозиционно, асоциално  поведение) И то е първичното нарушение, о в сферата на когнитивно развитие  детето трябва да следва нормата.

Така е, за да може да отсекат другите възможни  причини за поведенчески отклонения: развитийна незрялост,  когнитивни дефицити, РАС и прочие. Всички  те сами по себе си диктуват поведенческа незрялост и неадекватност. Ако при конкретно дете има инт, дефицит, РАС - поведенческото разстройство е вторично отклонение към първичното нарушение.

Уточнявам го,  защото често ми казват - детето е примерно хиперактивно, става и се разхожда в час...или детето има силно опозиционно поведени е и решава кой къде ще седи на масата и дали въобще се седи на масата, какво да направим? НО уви не се споменава, че детето не покрива когнитивна норма или е с РАС. Когато има комбинирани състояния ( примерно РАС и опозиционно поведение, или Инт дефицит и ДВХА ) за да се постигне успех във вторичното отклонение ( обикновено е това,  което не е водещо в състоянието по сериозност)  трябва да се работи именно върху първичното нарушение. Казано грубо:
А) дете с Инт дефицит и опозиционно поведение  и в опити да се контролира поведението му се казва : "Престани, не се прави така, срамувам се от това което правиш" - няма да има успех защото детето няма зрялост. Съответно се работи над повишаване на разбирането на дадената социална ситуация и поведението в нея ( което ще намали ставането и разхождане в клас)
Б) ако  имаме дете с РАС и опозиционно поведение  и  и в опити да се контролира поведението му се казва : "Престани, не се прави така, срамувам се от това което правиш" , то пак няма да престане , защото не му пука за социалните рамки. Разбира се зависи от нивото на  функциониране, но примерно ако  говорим за среден спектър се работи върху усвояване на шаблони за социално поведение в някакви стандартни ситуации, върху повишаване на специфичната за даденото дете мотивация.


Здравейте! Чували ли сте за този метод, показан във видеото за проговаряне и прогрес в поведението при невербални деца? Ако наистина работи, би било прекрасно.

https://www.yourpotentialpro.com/thespeechcodet2?fbclid=IwdGRzaA … AWYYX0aw&sfnsn=wa

линкът е недостъпен.
Виж целия пост
# 974
Хм, при мен се отваря.

https://www.yourpotentialpro.com/thespeechcodet2?fbclid=IwdGRzaA … AWYYX0aw&sfnsn=wa
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия