Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 15

  • 26 986
  • 767
# 300
Нали имаше промяна -дори да не се живее се плаща за 1 човек? При нас голям зор им беше да плащат тези, които не живеят. Личното ми мнение, че това не е съвсем справедливо, можеше да е половин такса.

Ние доброволно плащахме, нямаме такива решение на ЕС. Смятахме го за правилно, все пак всеки път когато се върнем асансьорът работи,лампите светят, чисто е.
Наистина ли е направена такава промяна в ЗУЕС? Вече не е с решение на събрание на ЕС?
Ще трябва да проверя.
Виж целия пост
# 301
Член 33 т. 4.
От 2011 е в сила - аз в 8-годишния си мандат тогава по нея махнах таксите за кучета. Необитаеми жилища нямаме, но имахме принципно решение тогава да не се събират.
Също и си увеличихме несъбирането на такси за деца до 7г вместо до 6.
Аз поне така го чета - всичко може да се индивидуализира, само ФР не може.
Виж целия пост
# 302
При нас таксата е на кв.м., тоест няма как да се определи на човек колко би било.
Но имаме 3 необитаеми апартамента, на които гласувахме таксата поддръжка да се намали с 60%. Те наистина нямат отношение към почистването, тока на асансьора и стълбище, но пък пръскането против хлебарки, прегледите на асансьора, не е точно да не ги засягат.
Сега всички са доволни, но ще трябва да си поиграя с ексела и за тази сметка.
ФРО не сме им пипали, то си върви както си е по принцип.
Виж целия пост
# 303
Нали имаше промяна -дори да не се живее се плаща за 1 човек? При нас голям зор им беше да плащат тези, които не живеят. Личното ми мнение, че това не е съвсем справедливо, можеше да е половин такса.

Ние доброволно плащахме, нямаме такива решение на ЕС. Смятахме го за правилно, все пак всеки път когато се върнем асансьорът работи,лампите светят, чисто е.
Наистина ли е направена такава промяна в ЗУЕС? Вече не е с решение на събрание на ЕС?
Ще трябва да проверя.
мисля че е това - Чл, 51 ал. 1    ... За самостоятелен обект, в който се пребивава не повече от 30 дни в рамките на една календарна година, се заплащат разходите за управление и разходите за поддържане в размера, който е определен за един собственик, ползвател или обитател
Член 33 т. 4.
От 2011 е в сила - аз в 8-годишния си мандат тогава по нея махнах таксите за кучета. Необитаеми жилища нямаме, но имахме принципно решение тогава да не се събират.
Също и си увеличихме несъбирането на такси за деца до 7г вместо до 6.
Аз поне така го чета - всичко може да се индивидуализира, само ФР не може.
51 ал2 Не се заплащат разходите по ал. 1 или ал. 9, т. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст.
Виж целия пост
# 304
Изи пей, всеки апартамент си има номер и може да се плаща само при тях.
Ето това искаме.
Къде открихте сметката?
В няколко пункта на Изипей ни казаха че можели само обикновена сметка на името на човек. Явно не са в час.
Виж целия пост
# 305
Изи пей, всеки апартамент си има номер и може да се плаща само при тях.
Ето това искаме.
Къде открихте сметката?
В няколко пункта на Изипей ни казаха че можели само обикновена сметка на името на човек. Явно не са в час.
Не, не са.
Прави се регистрация онлайн и после се пуска заявка, онлайн, за 3 ниво. Ще Ви звъннат, за да обяснят какво трябва да направите ако има нещо. Всичко стана онлайн. На гише нищо не направиха, дори и в централата след над 2 часа висене.
Виж целия пост
# 306

Не, не са.
Прави се регистрация онлайн и после се пуска заявка, онлайн, за 3 ниво. Ще Ви звъннат, за да обяснят какво трябва да направите ако има нещо. Всичко стана онлайн. На гише нищо не направиха, дори и в централата след над 2 часа висене.
[/quote]

Като физическо или  юридическо лице направихте регистрацията.
Виж целия пост
# 307
Не знам как става, но приложението Livo е много удобно, всеки апартамент си има номер, кой апартамент какво дължи се вижда от всички, разходите също.
Виж целия пост
# 308
буболина  кажи моля те каква сметка имате и в коя банка   Да видя дали са съвместими
Иначе като цена е по 1.20 на обект. В livo. Което трябва да се сметне с банковите рязходи.
Изи ми изглежда по добра  стига да изнамеря начин за регистрацията.
Виж целия пост
# 309
Разбивката ми за фонд ремонтни дейности  е със суми ,които ще предизвикат драми при съседите.Досега не сме събирали пари,защото имаме допълнителни доходи.Най-мялки1 ще плаща 10.77лв ,а най-големия около 23-25лв. апартаментите са 3 вида-гарсаниера,двустаен и тристаен .Въпроса ми е -Ако на общо събрание се разберем например-за най-малкия -11лв,за средния -14,за най-големия- 16лв.-може ли..?
И втория въпреки,който ли е по-важно.Имам 4 общински апартамента,общината дали ще се съгласи с решението на ЕС,за така разпределени суми,или не и ще трябва да разбивам по процент на  идеални части?
Виж целия пост
# 310
Така разписани излиза, че най-малките ще плащат точната сума, най-големите ще плащат с 8-9 лева по-малко от дължимото. Не ми изглежда справедливо.
Можете да го решите, но ако се яви дори един против, решението ви ще падне.
Виж целия пост
# 311
ФР е пропорционален на общите части .
Ако сте съгласни да не го правите по буквата на закона ( и ние не го правим към момента с професионален домоуправител ), то свалете вноските, но пропорционално на всички.
И да, трябва да имате 100% съгласие. Един да не е, ще събори решението ако иска.
Виж целия пост
# 312
При нас ФР е еднакъв за всички - 1%  от МРЗ.
Виж целия пост
# 313
При нас ФР е еднакъв за всички - 1%  от МРЗ.
И това е извън закона, но щом сте ок, важно е работата да върви.
То в реалността едва ли някой закон се нарушава повече от този 🙃 Е, сигурно този за движение по пътищата.
Но докато там това е грешно и опасно, тук не е.
Виж целия пост
# 314
Ще питам домоуправителката като дойде, аз съм казала, че ще плащам каквото трябва, но да не ме занимават с нищо, но приложението го качиха на всички, които си дадохме тел. номера и от телефона следим всичко. Нашия фонд ремонт е 5 лева на апартамент, независимо от големината и всички плащат, независимо живеят ли, не живеят ли и колко души са. Нашата домоуправителка държи и Изи пей и може затова да сме там. На другото място нямаме домоуправител, само касиер, никъде нищо няма регистрирано, събира парите и плаща всичко, фонд ремонт няма, ако трябва за нещо допълнително пак събира, ама там всички дават за всичко, няма проблем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия