Вкусна, здравословна и отслабваща дневна програма - като начин на живот

  • 11 448
  • 52
Тази програма е за здрави хора. При здравословни проблеми – консултирайте се с вашия лекар!

Най-доброто начало на деня е с чаша топла дестилирана вода. Това е най-чистата вода, но при липса на такава можете да използвате чиста изворна или минерална вода с относително ниско съдържание на минерали (не повече от 250 mg/l). В този случай обаче, желателно е да редувате поне 2-3 вида минерална вода през 2-3 месеца.

След това можете да направите кратък гимнастически комплекс, последван от редовния сутришен тоалет. Дефекацията трябва да бъде редовна. Най-добре е това да става всеки ден, непосредствено след ставане от сън.

Добре е, ако си създадете навик всяка сутрин да изпивате по една чаша топъл, не много горещ билков чай, подсладен с чист, натурален пчелен мед. Можете да приемате различни видове чай, като ги редувате, което внася допълнително разнообразие и удоволствие. Сред най-ценните чайове са зеленият чай (съдържа голямо количество антиоксидантни вещества, наречени катехини), чаят от ехинацея (много полезен за укрепване на имунната система, особено по време на грипни епидемии), лапахо (има антибактериални свойства, прочиства кръвта и подпомага оздравяването), танинови чайове (имат силно изразени радиозащитни свойства) – леска (кори или листа), подъбиче (бяло или червено), омайниче, кръвен здравец и др. Важно за всички билкови чайове е да знаете, че се правят само чрез запарка – обикновено 5-6 мин. са достатъчни. Билките не трябва да се кипват. Използвайте неметални съдове и прибори (емайлирани, стъклени или порцеланови), тъй като допирът с метал може да дезактивира някои жизнено важни съставки в билките.

Много полезна добавка, която можете да вземате с чая или след него – това е сусамовият тахан (богат източник на калций, магнезий, фосфор, желязо и др.), подсладен с мед. Ценни добавки са още цветният прашец, бирената мая и др. За постигане на максимален ефект, вземайте всички добавки само на гладно.

Закуска
Пресни плодове според сезона (зимата – главно южни плодове и ябълки). Не комбинирайте повече от 3-4 вида плод на едно ядене или пък много кисели с много сладки плодове. Винаги започвайте от киселите и на края изяждайте сладките плодове. Много добра комбинация е кисел плод (ябълка, праскова, грейпфрут, портокал, киви и др.) с ядки – орехи, бадеми, лешници и др. – само сурови. Добре е всеки ден да изяждате по 7-8 ореха (около 30g).
Един час след плодовете можете да приемете едно мюзли – 150-200g кисело мляко, или още по-добре – соево кисело мляко, 1 с.л. пшеничен зародиш и 1-2 с.л. готова смес мюзли, по желание подсладено с мед. Може да добавите и малко ягоди, боровинки или къпини, което придава на мюзлито особено екзотичен вкус.

Обяд – примерно меню
1. Порция салата пресни зеленчуци – според сезона. За заливка можете да използвате студено-пресован зехтин или друго студено-пресовано, нерафинирано масло и чист, натурален ябълков оцет или прясно изстискан лимонов сок.
2. Основно ястие – нишестена храна. Продукти за нишестено хранене:
а) зърнени храни: пшеница, овес, ръж, ечемик, елда, амарант, просо, кафяв ориз, царевица и др. От тези храни могат да се приготвят най-различни пълнозърнести ястия – хляб, питки, зърнени каши, нишестета, грис, макаронени изделия и др.
б) картофи, включително сладки картофи (батати). Яжте картофите винаги с обелките!
За нишестената храна е особено важно да се сдъвква много добре, за да се размесва обилно със слюнката в устната кухина.

Вечеря – примерно меню
1. Порция салата пресни зеленчуци – според сезона.
2. Основно ястие – белтъчна (протеинова) храна. Продукти за белтъчно хранене:
а) от растителен произход: соеви и бобени кълнове, соеви зърна, соево мляко, тофу (соева извара), бакла, леща, зрял фасул, нахут, сух разцепен грах, ядки (само сурови) – орехи, бадеми, лешници, кашу и др., семена (само сурови) – тиквено, слънчогледово, сусамено и др.
Важно за ястията, приготвени от бобови растения, особено за стария фасул, е да се помни, че при храносмилателни проблеми е по-добре да се приемат самостоятелно, а не в комбинация с други нишестени или белтъчни храни.
б) от животински произход: месо, риба, птици, натурално сирене и кашкавал, прясна извара, яйца и кисело мляко.

    * Месо – по възможност да бъде домашно или биологично. Най-ценно е бялото пуешко или пилешко месо. Кожата на птиците задължително се хвърля. Не консумирайте месо повече от три пъти седмично, по 90g на едно ядене.
    * Риба – най-ценните риби, богати на омега-3-мастни киселини, са: скумрия, херинга, меджит и други бели риби, сьомга, сардина, риба тон и други мазни риби. Приготвяйте рибата на водна пара или печете на фурна, но в никакъв случай не я пържете! Кожата задължително се отстранява. Консумирайте риба поне три пъти седмично.
    * Яйца – по възможност домашни или биологични. Приемайте всеки ден по половин яйце (напр. със салатата) или не повече от 3-4 яйца седмично.
    * Не смесвайте нишестени с белтъчни храни, освен в малки количества - примерно малко сирене, тофу или яйце към салатата, предшестваща нишестено хранене. Всеки от основните видове може да се комбинира само със зеленчуци.
    * Между две основни хранения от различен вид – нишестен и протеинов – трябва да има отстояние поне 4 ½ - 5 часа.

прочети повече на : http://self-help.bg/zdravoslovno/zdravoslovniat-nachin-na-hranen … vna-programa.html

Виж целия пост
# 1
Какво знаем за различните храни? Общата ни култура ни е научила, че са съставени от протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали; че ако страдаме от затлъстяване, трябва да поемаме по-малко калории; от диабет – по-малко захар; от високо кръвно – по-малко сол; от сърдечни проблеми – по-малко холестерол. Достатъчно ли ни е обаче това? Храненето е дисциплина, на която не се набляга в университите по медицина, а инвестирането на огромни суми в изследвания, които доказват полезността на броколите, малините или зеления чай е почти невъзможно, понеже хранителните продукти не могат да се патентоват и няма възвръщаемост. Именно по тази причина никой не си прави труда да разпространява такава информация, а в момента, в който отнякъде все пак се появи сведението, че е вредно да се консумират редовно червено месо и млечни продукти, цялата индустрия от големи производители се надига да защитава икономическите си интереси и започват да се тиражират контра-аргументи от техни медицински лица. Какво остава за фармацевтичния сектор, ако се обяви, че определена храна напълно замества нуждата от дадено лекарство? Човек се губи в безкрайното поле от мнения и предпочита да вземе едно хапче и да не мисли. Интелигентният съвременен човек обаче трябва да може да отсее истината от плявата, хвърляна в очите на консуматорското общество. Повечето съвременни болести датират от започването на индустриалната ера. Това е факт.

Oсновната разлика между обществата, които имат най-висок процент на рака и тези с най-малък, е техният начин на хранене. Появата му зависи от нашите гени и токсините в околната среда (радиация и канцерогенни химически продукти), но неговият растеж зависи изцяло от това дали ще намери подходящи условия – такива, каквито създават някои храни. За да се предпазим от вредните влияния на околната среда, е нужно да вземаме комплекс от антиоксиданти като селен (съдържа се в зеленчуците, в био-мюсли, в рибата и морските продукти), магнезий (в спанака, ядките, пълнозърнестия мюсли, минералната вода), витамин С (в плодовете, зеленчуците, зелето и ягодите), витамин А (плодовете и зеленчуците с наситени цветове, в био-яйцата), витамин Е (в джинджифила). За да изградим защитни условия в организма си срещу най-коварните болести на нашия век, е необходимо в ежедневното ни меню да присъстват част от храните, които ще разгледаме тук. Ще говорим за самите храни, а не за хранителните добавки, освен ако не е изрично споменато. Те трябва да се приемат в нормални ежедневни дози, а не «ударно».

Следващият списък е с най-добрите храни в природата:


Зелен чай
За разлика от черния чай, зеленият (неферментирал) е запазил съдържанието си на вещества, които са едни от най-мощните антиоксиданти (EGCG). Той активира функциите на черния дроб, който пречиства организма ни от токсини. Зеленият чай предпазва кожата от вредните лъчи на слънцето и пречи на образуването на тумори. След 2-3 чаши зелен чай тази съставка става част от кръвта и се разпространява в целия ни организъм. Препоръчително е да се консумират преди 16ч., защото на някои хора им действа възбудително и трудно заспиват, ако е приет късно. За да се освободят полезните вещества, чаят трябва да се запари от пет до десет минути и да се пие до час. Най-добрият чай е японския (Sencha, Gyokuro, Matcha).

Червено вино
Съдържа много полифеноли, извлечени от ферментацията на кожата и зърната на гроздето. Намират се в много по-малки количества в бялото вино. Консервацията на виното предпазва от кислорода и бързата оксидация. Пази здравите клетки от остаряване. Тук говорим обаче за една чаша червено вино на ден, не повече. Бургундското вино е най-богато на полезния резвератрол, защото климатът, в който се отглежда е влажен.

Сок от нар
Противовъзпалителни и антиоксидантни функции. Да се приема по една чаша сутрин на закуска.

Червени плодове

Боровинки, малини, къпини, ягоди, черница, череши съдържат супер-молекули с многостранно действие. На закуска, смесени със соево мляко (прясно или кисело) и многозърнесто мюсли (но не корнфлейкс!) не качват нивото на захарта и инсулина. Най-доброто мюсли е комбинация от овес, ленени семена, ръж, ечемик и пр.. Зимата можем да продължим да приемаме замразени червени плодове, защото запазват полезните си съставки.

Цитруси
Портокали, мандарини, лимони, грейпфрути. Съдържат противовъзпалителни флавоноиди. Стимулират очистването на организма през черния дроб. Особено полезна е кората им, която можем да настържем и поръсим върху оцет, мюсли, плодова салата, чай. Само че ако ще я консумираме, трябва да е био.

Зеленчуци, богати на каротен

Моркови, сладки картофи, тикви, домати, кайсии, цвекло и всички останали зеленчуци с ярки цветове : оранжев, червен, жълт, зелен. Съдържат витамин А и молекули, които стимулират умножаването на клетките на имунната ни система. Поне два пъти седмично трябва да ядем доматен сос, незвисимо дали е в консерва, защото доматите са сготвени и са отделили полезните си съставки (ликопен).

Гъби
Азиатските гъби шитаке, майтаке, каваратаке и енокитаке съдържат полизахариди, които стимулират директно имунната ни система и увеличават броя и активността на белите кръвни телца. Други гъби с подобно действие са кладницата, печурките, Agaricus bisporus.

Зелета
Брюкселско, китайско зеле, броколи, карфиол. Най-полезни са, когато са приготвени на пара, а не сварени. Времето за приготвяне трябва да е минимално, за да не се разрушат полезните съставки.

Водорасли
Основните ядивни водорасли са : nori, kombu, wakamé, aramé (Ecklonia bicyclis), Rhodymenia palmata. Нори е много рядък растителен вид, който съдържа омега-3 с дълги вериги – най-ефикасните срещу възпаленията и необходими за функционирането на невроните. Могат да бъдат използвани в супи, салати, сготвени със зеленчуци (като фасул и леща). Комбу съкращава времето на приготвяне на зеленчуците и ги прави по-лесни за храносмилане.

Омега-3
Съдържа се в рибите и морските дарове. Силен антиканцероген и антидепресант. Да се яде поне два пъти седмично. Внимание! Колкото по-големи са рибите, толкова по-нависоко са в хранителната верига (акула, тон, риба-меч) т.е. по-заразени с живак и диоксин са. Затова най-добрият източник на омега-3 са малките рибки, дори и консервирани – аншоа, сардини, малка скумрия. Сьомгата е много добър източник. Белият тон е по-малко замърсен от този в консерва. Замразените риби губят полезните си съставки с продължителността на консервация. Лененото семе също е богато на омега-3.

прочети повече на - http://self-help.bg/zdravoslovno/zdravoslovniat-nachin-na-hranen … /47-go-green.html
Виж целия пост
# 2
dealensky, поздравления!:hug:
Страхотен режим, към който се старая да се придържам от години (къде успешно, къде не толкова)...Това е тип разделно хранене по системата "Сила за живот" на американските съпрузи Даймънд. Ще следя темата ти и ще се постарая да те следвам в режима! В момента спазвам друг режим, но мисля че двата са съвместими! Успех, мила!
Виж целия пост
# 3
И аз съм на друг режим,но ще следя с интерес...Харесва ми като режим..никога няма да си гладен...
Виж целия пост
# 4
ми ...  newsm78 ... това не е именно приципа на разделното хранене

какво е разли4ното не разбирам?
Виж целия пост
# 5
...че ако страдаме от затлъстяване, трябва да поемаме по-малко калории; ...; ...;  от сърдечни проблеми – по-малко холестерол. ...

а това изобщо не е е вярно  Stop
който му вярва не е прокопсал

и солта не трябва да се ограни4ава, тя е жизнено важна
НО: само нерафинирана хималайска или морска
обикновената сол в магазина е отрова

за предпазване от рак трябва да се намали приемът на въглехидрати, защото раковите клетки се хранят с глюкоза

4ервените меса СА полезни
но само ако животните са хранени както трябва, напр с трева за кравите и то нависоко в планината, за да произвеждат ка4ествено месо и мляко
хранените с фураж животни дават нискока4ествено месо и мляко
Виж целия пост
# 6
Много интересна тема!   bouquet
Най-после да видя моят режим на хранене /който съчетава няколко неща - черно на бяло написан, както се казва  Laughing /
Единственото, което се различава в менюто е сутрешния плод и първото - водата. Всичко друго при мен е точно така - сутрешните ядки /мюсли/ с мед, но с гореща вода, плодът е към 10.30 ч., на обяд - елда, за вечеря салата с кълнове + някакъв протеин и чаша червено вино, макс. 2 чаши!
С такъв тип хранене в последните месеци, успявам да задържа и дори да намаля леко теглото. Всеки месец правя житен режим, но в останалото време се храня по този начин. До момента пишех в темата за елда, темата на д-р Папе, и в темата за овесените ядки.
Сега ще следя с интерес и тук  Hug
Виж целия пост
# 7
dealensky, къде се изгуби?   newsm78
Виж целия пост
# 8
тук съм, ще пиша повече по-късно, че имам доста работа в момента Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Добро утро  Hug
Днес мисля менюто ми да е следното:
З (9 часа): Енергийната закуска от сайта (кис. мляко, мюсли, ядки, ябълка, но аз ги разбивам в шейкъра)
О (14 часа): Пълнозърнести макарони с доматен сос с босилек
В (19 часа): Броколи с тофу на фурна, Зеленчуци на пара
Аз вечер ходя да бягам по 5 км, но си мисля да ставам рано ипреди работа да правя тае бо. Така, че започвам спорта сутрин от утре, както си написала в режима ти. Да видим! Трябва да се въоръжим с много търпение, т.к. това не е диета, а начин на живоът Simple Smile, но резултат винаги има.
Ти от колко кг започваш? Спазвала ли си подобен режим преди това? А някакви други диети?
Виж целия пост
# 10
здравейте, здравейте  Grinning

първо ще напиша за себе си и после ще отговоря на коментарите  Grinning

моите килограми варират цял живот и колкото и диети да съм се опитвала да правя, след това си ги възстановявах. докато преди няколко години не попаднах на книгата на Майкъл Търмънд "Преобразете тялото си за 6 дни". вече не вярвах на такива неща, но понеже моя приятелка се беше вталила само за 6 дни и то на местата, на които има нужда, а не на цялото тяло, реших да я изпробвам. а и тя ми каза, че няма да трябва да се ограничавам в храната, никога няма да съм гладна, просто трябва да следвам схемата на храненията. Майкъл Търмънд е супер известен американски фитнес инструктор, който работеше за американското "Пълна промяна" и ги правеше неузнавами за много кратко време. след като направих тази диета (което не е и диета, а както каза някой тук - начин на живот) - за 6 дена аз и моя приятел смъкнахме по 3 см от обиколката на корема (имахме нужда наистина само там да смъкнем) и метаболизмът ни се усили така, че след това, дори да не се хранехме по този начин, месеци наред продължи да работи на макс. аз цял живот съм ходела до тоалетна веднъж два пъти седмично. след тази програма започнах да ходя всеки ден, до ден днешен.

и понеже бях впечатлена от това, което става с организма ми, започнах да си правя изследване кои храни как ми се отразяват. с времето този начин на хранене ми стана начин на живот. аз много обичам да си похапвам вкусни неща, но вече организмът ми сам си иска здравословни храни и не го привличат другите. и горните статии, които ви споделих най-много се приближават до това, което правя.

в най-общи линии схемата е следната - за да работи метаболизмът добре, на всяко ядене трябва да се приема протеин с въглехидрат (бавни въглехидрати, а не бързи, т.е. зеленчуци, най-вече зелени). протеинът не е задължително да е месо - има го в суровите ядки, соевите продукти, зърнените, бобовите. да се избягва на всяка цена солта и мазнините (някой горе спомена, че някои видове сол е полезна - може и така да е, но много от продуктите, които консумираме, съдържат натурално сол/натрий, както и минералната вода, така че нужните за организма ни дози, си ги набавяме без да знаем, няма нужда от допълнително). между другото може да се отслабне само със спирането на всякаква сол. салатата е добре да свикнем да я ядем без олио/зехтин - свиква се. в противен случай, ако ядеш салата всеки ден, правила съм експеримент - за един-два месеца изпиваш половин литър мазнина. тя отива директно в шкембето ти, колкото и да се ограничаваш от други храни. захар - също. ако всеки ден пиеш кафе или чай със захар, сметни колко лъжици захар приемаш на месец само от тази "безобидна" процедура. друго - вечер да се яде най-късно в 8ч. и след това да не се приема никаква храна. не на пърженото и супер много време готвеното - колкото по-малко термична обработка, толкова по-добре. хляб - не. или само пълнозърнест, което си е съмнително в българия. трябва да пише на опаковката, че брашното е само тип 1150, да няма и тип 500, който е белия хляб. 1400 и 1600 е италианското и немското пълнозърнесто. и дори да е пълнозърнест, да е максимум по филийка-две на ден.

това е най-общото на принципа, което само него ако спазваш, гарантирам от личен опит поддържане на перфектна фигура, съчетано естествено с малко (поне) спорт. ще пиша отделно за това.
Виж целия пост
# 11
Mma Ramotswe, темата за рака е много сложна, за да кажем просто, че трябва да ограничим въглехидратите. доста повече са нещата, свързани с храната там, да не говорим, че различните видове рак не толерират различни видове храна. но който иска подробно инфо за рака и храната, нека каже.

за солта писах какво мисля.

за месото - да, полезно е, но когато не само, че е чисто, но се консумира и супер умерено. няма нищо полезно в това всеки ден да ядеш месо и то по няколко пъти на ден. месото прави човек по-агресивен и неспокоен, доказано е. ако познавате хора, които не ядат месо, ще забележите колко по-спокойни са те. всички спортисти, които познавам и умишлено ядат по много месо, са доста често нервни, пълни с енергия, която не могат да изразходят, нито да управляват. по ред причини не съм и привърженичка насила да ставаме вегетарианци. просто всичко трябва да е умерено в този живот. много е важно съотношението на омега-3 и омега-6 в тялото ни. ето една статия и за това: http://self-help.bg/zdravoslovno/zdravoslovniat-nachin-na-hranen … hto-kude-kak.html и http://self-help.bg/zdravoslovno/zdravoslovniat-nachin-na-hranen … a-na-omega-3.html

тези неща изглеждат много за научаване и спазване, но не е така. това е принцип, който веднъж като се схване и приложи в живота, има благотворно влияние. откакто се храня така, не съм боледувала от нищо, дори и от настинка.
Виж целия пост
# 12
Snow4eva, ти си супер здравословна Simple Smile Забравих да кажа, че елдата съдържа много протеини и то висококачествени. Имам и затова полезна статия, но да не ви затрупвам Simple Smile Ти сигурно практикуваш някаква духовна практика? Гледам Мелхиседек на профила ти  Wink Вегетарианка ли си?
Виж целия пост
# 13
http://en.wikipedia.org/wiki/Warburg_hypothesis

4овекът е взел нобелова награда за откритието си
какви факти могат да го оспорят, ми е интересно да видя с нетърпение
Виж целия пост
# 14
Еwa-wiwa, благодаря ти! радвам се, че тук има хора, които знаят принципите. не е нужно да се мъчиш, за да си слаб. аз го правя с кеф и удоволствие Simple Smile

а за спорта.. и за това мога да говоря много, но да се ограничим засега до това, че всеки ден поне 30 мин. трябва ОСЪЗНАТО ДВИЖЕНИЕ. какво значи "осъзнато" и защо е толкова важно? ами по принцип и бързо ходене 30 мин. върши много добра работа, но при единственото условие, докато го правиш, да мислиш какво правиш. да усещаш движението, стягането на мускулите, въздуха, който влиза и излиза от теб. не можеш да си представиш разликата каква е между осъзнатото движение и това просто да се движиш. почти като това да живееш осъзнато и просто да се шматкаш из живота, хах  Laughing
а пък ако тренираш мускулите си осъзнато, можеш да го правиш за много по-кратко време, с много по-голям резултат. примерно ако ходиш на фитнес и вдигаш тежест, да чувстваш как се напряга мускула, дори мислено да го напрягаш още повече. а не да си правите дъра-бъра с някоя приятелка и да си мислите, че спортувате. не става така. за максимален ефект - концентрираност и осъзнатост на действието, което извършваш. пилатес е супер. бойни изкуства. плуването е върха. джогинг в парка сред пеещите птички - божествено. йога. танци. има толкова много начини. всеки ден може да се прави различно за разнообразие. но движение му е майката. кръвта трябва да се оросява, органите да се сещат да работят, жизнената енергия да циркулира безпрепятствено в тялото

дерзай! с теб съм  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия