Въпрос от сферата на психологията...

  • 5 997
  • 91
# 60
Дилянка, аз също се досещам  Wink, но кому е нужно подобно изразяване? Вярно, темата е за професионалисти, ама...нека е разбираема за всички, които четат!!!
За мен няма гаранция, но действително е вероятно едно подобно силно неприятно събитие да окаже влияние. Също така знам, че психичните заболявания често се отключват именно от силни преживявания .
Виж целия пост
# 61
10 с,

ето така го виждам: казала ти е майка ти нещо и сега се питаш дали това нещо не е обяснение за някои твои черти на характера, постъпки и т.н.
Което значи: или си намери добър психолог, да си обсъдиш съмненията и откритията (може и без фройдистко-холивудски драматични разкрития на потиснати спомени), или приятел(ка), умеещ(а) да слуша. Погледни на случката като шанс за личностно израстване.
Успех!
Виж целия пост
# 62
Няма нещо, което да бъде забравено.
 Има подтискани неща, заключени. Но е възможно да се отключат не смао при травма, а и при най-невинен разговор. Peace

За мен всяка травма трябва да се лекува! Peace
Виж целия пост
# 63
За съжаление имам личен опит с много близък човек в това отношение   Sad . Спомените на човека се отключиха точно през пубертета след момчешко сбиване и го докараха до психическо разстройство, с което се бори до ден днешен. Всеки път, като е в криза разказва с подробности какво му се е случило, а е бил на 5 години..Не казвам че това важи за всички и така ще стане при други хора, но явно има отключващ съзнанието момент..
Виж целия пост
# 64
Чела съм, че детето "помни" още от утробата.  Дете, което не  е желано, обмислян е аборт, има такова натрупване.
За другото - при изнасилване и други такива травми, винаги препоръчват да се говори. А детето е малък човек.
Виж целия пост
# 65
МОЖЕ да повлияе и влияе. При едни - по-малко, при други - повече.
За съжаление, не мога да дам пример, по-точно, НЕ ИСКАМ да го дам.
Но споменът със сигурност остава...
Виж целия пост
# 66
Не винаги последиците от подобно насилие,се проявяват като насилие...В подсъзнанието остава съзнание за липса,за нещо изгубено.И често това прераства в нужда да бъда защитен,да мога да се защитя,да защитя близките си...А нуждата подтиква и към кариеризъм, и към натрупване на физическа мощ,и към нужда да блесна,да ме забележат.....но и към затваряне,комплексираност,малодушие,агресия.Важно е отношението на околните,работата на психотерапевта и собственото подсъзнателно желание ,да се преборя...така мисля аз Crazy
Виж целия пост
# 67
Ох, много задълбавате! Всичко е възможно! Но няма смисъл да се преувеличава! Ако тръгнем да се ровим в живота си, кой знае какви работи ще излязат и как ли ще се разтълкуват постфактум! Ако някой нещо не помни и не знае, няма смисъл да му се навира в ума отвън. Има си хора, които са или предразположени, или имат по-крехка нервна система и най-малкия стрес може да ги извади от равновесие. дори не е нужно да "помнят" разни неща, могат и да си ги изфантазират. Това с подсъзнанието вече се превръща в универсална причина и обяснение, та чак ми писна! Знайни и незнайни го използват,че е по-лесно.
Виж целия пост
# 68
10'c - писах нещо, макар и някой да се опитват да ме изпитват: "Що е това, или онова".
Не знам какво си приживяла в детството, и не мога да напрявя пълна анализа натова поради факта, че всяко едно преживявяне си има своята стойност. Т.е - дали е били смърт, раздяла, изнасилване, гаврене без изнасилване(има различни аспекти) и така на татък, са фактори които влияят върху психиката и развитиети на дадена личност. По отделно, всеки един от тях си носи своята тяжес. Не казвам че всичко остава без последствия, напротив, винаги има такава. НО, както казва ЕРИКСЪН, много е важно възприятието. Т.е - как индивида възприема дадените събития.
От друга страна, макар и практически много видни психолози да твърдят че за да се "стабилизира " даден индивит, е необходимо са е отворят и изтласкат спомените от детството, аз лично в определени случаи съм против. Но всичко зависи от самата теб и теб, това от което ти имаш нужда и потребност, това от което ти чувстваш твоето несъваршенство.
П.П - остявям отворено полето..... Ще продължа мисълта си..........
Виж целия пост
# 69
Тогава  са й казали, че трябва максимално да потисне случилото се, т.е да се забрави.
Идеята е била точно, че ако това не се приема от детето, като травма, то няма такава.
Двете изречения си противоречат, едно е да се потисне дадена случка, а съвсем друго е дали тя е възприема като травма или не. За да се разбере как я приема детето трябва да се говори за това, няма друг начин. Проблемите не трябва да се закопават в подсъзнанието, а да се изваждат наяве и да се решават.

Бях бременна в 39 г.с., когато прибирайки покупки в багажника, една жена-"шофьор" не ме видя и опитвайки се да излезе на заден ход от парко-мястото ме заклещи между нашата кола и нейната. За мен беше голям шок някаква идиотка да дава бясно на заден и да се опитва да размаже бедрата ми. Дни наред не можех да се успокоя, а нероденият ми син часове наред остана неподвижен в утробата ми. За щастие нямаше физически последствия, но ... проведохме още вътреутробна терапия за преодоляване на преживения стрес, а след като се роди, на 6-месечна възраст отново имаше терапия. Мисля, че преодоляхме травмата, поне засега не виждам признаци за обратното. Свекърва ми, която е психотерапевт с 40-годишна практика, настояваше да действаме незабавно, за да не останат следи.
На мястото на 10 c's бих разнищила случая.
Виж целия пост
# 70
Много ми стана интересно, как се провежда вътреутробна терапия и терапия на 6 месеца?
Съвсем сериозно питам, за пръв път чувам подобно нещо.
Виж целия пост
# 71
Не съм специалист.
но винаги ми е било странно защо на случки или инциденти, които са забравени от децата се отдава по-голямо значение отколкото на случки или инциденти, които се помнят.
да, вероятно и забравената/ или изобщо незапомнената/ случка биха оказали някакво въздействие върху личността в по-зряла възраст.но си мисля, че ако случката е запомнена или ако се припомня принудително би могла да въздейства в отрицателен аспект по-силно.

Нещо което лично съм преживяла като дете- от особено значение в детската възраст са случки, които не са запомнени от възрастните, или са запомнени, но без да им се придава особено значение, а са запомнени детайлно от децата.Няма да изпадам в подробности, но става въпрос за  инцидентно"изпускане" в детска възраст, в която е прието, че винаги детето успява "да не се излага"/ това  бяха думите, с които се обърнаха към мен.
Виж целия пост
# 72
Аз имам бакалавърска степен по Психология от СУ, но това не е достатъчно, за да ти дам коректен съвет. Може би е добре да поговориш с клиничен психолог (даже тук във форума има възможност за консултация).
Тъй като досега не си имала проблеми, които по някакъв начин да са свързани с преживяното, може би не е добре да се пипа там, където няма нужда. Ако обаче се чувстваш объркана и мислите за случилото се надделяват, по-добре е да се консултираш със специалист просто за да си спокойна.
В психологията има различни теории - според психоаналитичната (в частност Фройд) събитията, отношенията и животът до 7-та година рисуват портрета на бъдещата зряла личност. Травмиращи случки се потискат с помощта на защитни механизми, за да се проявят при определени обстоятелства (или без такива) на по-късна възраст. На мен лично ми допада теорията на Ериксън - по-близка ми е до реалността. Нека не забравяме, че Фройд задава строгата рамка - той е основоположник, но след него трудът на последователите му я обогатява и видоизменя немалко. Но не отричам, че съм виждала прояви на отделните фази на развитие до латентния период при децата по Фройд.
А според бихевиоризма между стимула и реакцията (S-R) няма нищо.
Психологията е млада наука - за съжаление не може да даде отговорите на всички въпроси, които ни вълнуват. В зависимост от насочеността на терапевта ще чуеш най-различни мнения. Тоест, не бива да си внушаваш или да се притесняваш, че това което си преживяла като дете задължително ще остави отпечатък върху поведението и преживяванията ти като възрастен. Зависи от много неща - от самата случка и отражението и върху теб като дете, през поведението на околните спрямо теб след събитието и собственото ти поведение, до живота ти в момента.
Виж целия пост
# 73
Ванилия, ако искаш, разкажи ми за тази вътреутробна терапия, която сте провели, а и последващите на бебето. Какво точно се случва, аз не мога да си представя...

Юличка, аз забравих за историята  веднага, по никакъв начин не е нарушила добрия ми сън и апетит, а и не става в-с за насилие или нещо такова. Но въпросът го повдигнах именно за да си обясня дали и какви ефекти могат да имат такива инциденти в ранна възраст по принцип, защото ако наистина са с толкова голямо значение, за майки ( бъдещи и настоящи), които отглеждат малки деца може да е полезна новост, или поне да се замислят над това. Сигурно има и книжки по въпроса, които могат да се препоръчат от по-компетентните.
Виж целия пост
# 74
Ванилия, ако искаш, разкажи ми за тази вътреутробна терапия, която сте провели, а и последващите на бебето. Какво точно се случва, аз не мога да си представя...

Юличка, аз забравих за историята  веднага, по никакъв начин не е нарушила добрия ми сън и апетит, а и не става в-с за насилие или нещо такова. Но въпросът го повдигнах именно за да си обясня дали и какви ефекти могат да имат такива инциденти в ранна възраст по принцип, защото ако наистина са с толкова голямо значение, за майки ( бъдещи и настоящи), които отглеждат малки деца може да е полезна новост, или поне да се замислят над това. Сигурно има и книжки по въпроса, които могат да се препоръчат от по-компетентните.
Мила, моя - нищо не си забравиал. Просто си го подтиснала. И най - вероятно на тези години  е не защото ти си решила да го направиш, т. е - да го подтиснеш, а защото други фактори са ти спомогнали за това. Един от тях е родителят. Това по никакъв начин не означава , че ти не си спомняш нищо. Напротив, дори и подсъзнателно винаго в теб ще изплуват частици, независимо дали искаш или не искаш да признеш това пред себе си.А същитер те са възприятие на това което си приживяла.
Т.е- ако си била насилена от педофил, който се е гаврил с теб и ти самата си изпитала болката от това, тогава е мн ого възможно да останвш затворена спрямо сексуално отношение за мъжкиа пол.
Ако същиат педофил, те е предразположил в неговите действиа във вид на игра, т.е е осъществявал неговата потребност но е съумял въпреки психическите си отклоненив да те предразположи че това е нормално, безб дори да има сношение с теб, е напълно възможно това да ескалира в развитието на твоята сексуалност, респективно в последствие и на живота т ти.
Знам, че ще се опиташ да обориш думите ми с фразата"да ама аз имам дете и съм с мъж". О това за личност няма значение.
От една страна, това е налагане на социалните норми, от друга страна би могло да бъде противоречие с теб.
Това, че си извършила дадено действие за да задоволиш околните, практически не значи че ти самата изпитваш потребност от това
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия