Турската кухня *4*

  • 226 866
  • 761
# 645
Къдраво зеле  Sunglasses

В София има добри турски ресторанти. Може да се се наслаждава човек на турска кухня  Whistling
За да не е спам един салеп


Salep by Dry Thyme, on Flickr

Суха Мащерке, ама такова ли е? karalahana?

Много интересно ти се е получило с детелинката....у Ирландско ще й се зарадват много и на салепа също...пак аз всякак ще му се зарадвам. Я сподели тайната..... на мен все ми загаря на дъното и унищожавам джезветата(моЙтО салеп е готово, не на прах) и най вече - как направи тая детелинка? Simple Smile))


А междувременно една рецепта....тъй като мама донесе от градината на село земни ябълки и се поразрових какво може да се прави с тях(освен да ги ядем сурови на салати или просто да си ги гризкаме между другото)

Изглежда ми вкусно, ама са ни само няколко ябълките, та като донесе повече, ще я пробвам.

Супа от земни ябълки

около 750гр. земни ябълки
1 глава лук
2с.л. зехтин
2 моркова, нарязани на кубчета
1/2 и малко отгоре червена леща(не съм сигурна в превода ми: yarım su bardağından biraz az kırmızı mercimek)
около 1.5литва вряла вода
сол
лимон

Земните ябълки се поставят във вода със сока лимон. Нарязаният лук и моркови се запържват в зехтина. Когато лукът омекне, се прибавя към ябълките. Измитата леща се слага в тенджерата с врящата вода и се разбърква няколко пъти. Вари се, докато лещата се сготви. Пасира се и добавяте вода, ако искате. Посолява се и се добавя и лимонов сок,ако искате.

Ей я оригиналната рецепта, спецовете да ми поправят грешките, акУ можИ  Praynig  bouquet
Виж целия пост
# 646
И при мен млякото залепва на дъното на съда Simple Smile ако не бъркам постоянно. Хванах му цаката, ако се бърка с дървена лъжица на слаб огън няма проблеми. Детелината е правена с шаблон. Имам готови шаблони сърце, човече, детелина и цвете. Поставям шаблона и отгоре посипвам канела през сито Simple Smile

Къдраво зеле или алабаш това ми излиза при търсене на латинското название Simple Smile



къдраво зеле или алабаш

Също може да има и този вид:

Виж целия пост
# 647
За това растение става въпрос, не вързва зелки, листа само. Типично е за черноморието, ядат го на сърми, супа и т.н., много го обичат в района. Казват, че е и много здравословно.

Виж целия пост
# 648
  bouquet Hug
Мерси....

май не е много разпространено в този край на БГ...не съм го виждала по пазарите и магазините. А това най-много ми харесва в Турция-всякакви зелении продават (тъкмо като за мен).... даже някои не знам как се приготвят, но пак си ги вземам, особено харесвам едни листа, като ги смеся със спанак, става супер вкусно Laughing този път даже semiz otu си взех за БГ hahaha

За салепа-и аз бъркам с дървена лъжица на слаб огън, ама пак ми залепва...е не бъркам нон-стоп, щото ми писва и то ми отива кефа и желанието да си пийвам от салепа Crossing Arms Whistling

От къде се вземат тези формички/шаблони?Веднъж пробвах сама да си изрежа от....ама нещо не ми се получи Rolling Eyes
Виж целия пост
# 649

Момиченца мили, в руски форум попаднах на турска рецепта за тулумбички и днес я пробвах. Хубави станаха, но явно не сварих хубав сироп, някакъв рядък го направих. Светнете ме за съотношението вода-захар и време на варене, за да стане поне нещо подобно на нужния сироп. В рецептата нямаше количества за сиропа и аз го ненаправих както трябва. По такава рецепта правих толумбичките:

Tulumba tatlısı

зехтин – 100 мл
вода – 400 мл
брашно – 200 гр
грис – 5 с. л
яйца – 2 бр.
олио за пърженето

1. Приготвяме сиропа: във водата слагаме захар, нарязани парчета лимон и варим 15 минут, като разбъркваме.
2. Кипваме водата със зехтина.
3. Добавяме брашното, варим минута-две, добавяме грис, разбъркваме хубаво и сваляме от огъня. Охлаждаме.
4. Добавяме яйцата и правим тестото.
5. В загрято олио с шприц правим тулумбички с дължина 8 см и ги пържим от всички страни до златисто.
6. Готовите тулумбички пускаме в сиропа и оставяме 10-ина мин.

Ето ги, вкусни бяха, сочни, но.........сиропа нещо не беше съвсем добре. Ще съм ви благодарна да ме научите или пък, ако някъде сте го писали вече, да ме насочите да прочета.  bouquet
 
Виж целия пост
# 650
Лабрекс аз за сиропирани сладки подобни на толумби ползвам сироп винаги в отношение 1:1, т.е. захар и вода 1:1 например 4 чаши захар, 4 чаши вода. Гъстота като за баклава  Laughing т.е. гъстота на неразливаща се капка върху порцелан. Обясних ли  Embarassed
Виж целия пост
# 651
Лабрекс аз за сиропирани сладки ..................Обясних ли  Embarassed

Суха Мащерка, благодаря, обясни го и направо си го копвам, да си го поглеждам. Не, че съм наясно с гъстотата на сиропа за баклава, обикновено майка го прави, а аз се изявявам с вилицата и пълна чиния, но ще пробвам на порцеланова чинийка и все нещо по-близко до истинското ще го докарам, щото мама е далече, а днешния определено си беше рядък. bouquet
Виж целия пост
# 652
Гъст става след като е врял около 10-15 минути (зависи пак от захарта). Когато с дървена лъжичка капнеш върху порцеланова чинийка капката трябва трудно да се разлива. Но внимавай да не стане много гъсто, че може от тенджерета да не можеш да излеееш сиропа  Laughing Mr. Green
Имай предвид, че по принцип се оставя да се охлади и при охлаждането също леко се сгъстява.  Hug
Виж целия пост
# 653
Гъст става след като е врял около 10-15 минути .................

Ами остава следващия да го направя на карамел, но третия - гаранция ще го улуча. Grinning Много, много ти благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 654
Здравейте!Аз сиропа за баклавата го правя 2:1(вода 2:захар 1 и малко)защото 1:1 ми е много сладък.Слагам щипка лимон тозу и 1,2 ванилии.Ще пробвам и тези тулумбички, много ги обичам-но онези старите, от моето детство.
Поздравче Hug
Виж целия пост
# 655
Здравейте!Аз сиропа за баклавата го правя ...................

shirindeniz, благодаря и на тебе!   bouquet То да се бях сетила да питам днес, а не след дъжд качулка, ама........ Grinning
Виж целия пост
# 656
Лабрекс, а стават ли такива като в Турция - твърди и хрупкави отвън, а сочни отвърте? Или стават като българските тулумбички - целите меки?
Виж целия пост
# 657
Много спешно 1 въпросче! Ще ходя в Турция скоро. Тук четох, че лютеницата им била "несравнима" и искам да си купя. Не знам обаче как е лютеница на турски и какво да търся......
Ще ходя в Одрин по магазините. Моля дайте ми съвет от къде да я купя и превод на думата... "ЛЮТЕНИЦА"
Виж целия пост
# 658
Лабрекс, а стават ли такива като в Турция - твърди и хрупкави отвън, а сочни отвърте? Или стават като българските тулумбички - целите меки?

pina, като постояха 10-ина мин в сиропа, така пишеше в рецептата, пък и аз нямах търпение да ги опитам, точно така бяха - с хрупкава коричка, а вътре меки. По-различни от тези, които майка прави с парено тесто, но грис не слага, пък и другите съставки не ги знам точно. Но понеже не докарах сиропа (първо се оказа малко и доварих още, пък и мисля, че трябваше да е по-сладък), оставих ги буквално да киснат в него и след известно време вече бяха абсолютно меки и леко поразрошени отгоре. Затова си мисля, че с хубав сироп ще са по-други, във всеки случай пак ще пробвам. Ако искаш, направи половин доза, стават за проба. А турски не съм яла, така че не мога точно с тях да сравня. Виж, турски локум, като ми донесат, не мога да му се нарадвам, на пишманието също, освен да си поръчам и толумбички да ми крепят хората, като пътуват. Grinning
Виж целия пост
# 659
Лабрекс, благодаря ти за изчерпателния отговор! Тука в БГ продават гръцки и те са от твърдите, може тях да пробваш за сравнение. Турските доста бият на масло, явно и масло има нейде  Thinking    Аз обожавам ей туй чудо такова заръчай да ти донесат  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия