отпуск за студенти

  • 14 734
  • 39
# 15
Работодателят не е длъжен да дава отпуск. Да работиш и учиш е твой личен избор. Друг е въпроса, че работодателят се е съгласил да те наеме въпреки това, че си студент.
Ако ясно е заявил при сключване на договора /или като го информираш, че си приет, но желаеш да продължиш работата си при него/ , че твоето образование не го ползва, нито ще го ползва в бъдеще, съответно - да не разчиташ на платен отпуск за обучение, защо да не те вземе или остави на работа?  Другото би било дискриминация.

Както работодателя реши Wink
Аз говоря от опит.
Била съм свидетел как за дадена позиция се приема не-студента. (Как се доказва, че е дискриманция и точно това, че си студент е причина да не те наемат?)
Докато учех за магистър открито комуникирах с работодателя си дали има нещо против и как бихме организирали времето ми така, че да не изоставам в работата си и да не изоставам в обучението си защото бях редовно обучение с присъствие в университета.

Дано при vessi_vаssi стигнат до разумно решение.  Peace

Хубаво е когато работодателя толерира обучението във всякаква форма и дори стимулира(и спонсорира) служителите си да се обучават и развиват цял живот.
Виж целия пост
# 16
Успех, Веси!
*Oryx* , описано е в чл. 51 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Отпускът по чл. 169 КТ се разрешава срещу удостоверение от учебното заведение за дните на заетостта. Не зависи от волята на работодателя, който вече е дал съгласието си.


Честно казано не бях се задълбочавала.... Но това е когато е дал разрешение за отпуск за кандидатстване.
Наемането на служител, който към момента на наемането е студент , и работодателят е уведомен за това счита ли се за съгласие ?
Виж целия пост
# 17
     Разбира се, Суха Мащерка, казах го принципно. Такава дискриминация е почти недоказуема, т.е. за работодателя би било много лесно да докаже, че липсва дискриминация, ако някой тръгне да го съди.
     Иначе съм за това:
Цитат
Хубаво е когато работодателя толерира обучението във всякаква форма и дори стимулира(и спонсорира) служителите си да се обучават и развиват цял живот.
     Peace

     *Oryx*, чл. 51 касае всички очни и изпити по време на обучението. Иначе самото наемане не означава съгласие. Даже си има установени писмени форми и за искането /чл.173 КТ/, и за съгласието /чл. 52 от Наредбата/. 

Виж целия пост
# 18
Успех, Веси!
*Oryx* , описано е в чл. 51 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Отпускът по чл. 169 КТ се разрешава срещу удостоверение от учебното заведение за дните на заетостта. Не зависи от волята на работодателя, който вече е дал съгласието си.


Точно така. Наскоро и аз имах един такъв случай с работник, който си взе удостоверение, че е семестриално завършил и ще се дипломира и си пусна най-наглата (за мен) молба на света за 20 дни платен отпуск, от който на мен ми стана лошо. Ами колкото и да не му беше приятно на работодателя, разписа заповедта за отпуск...  Въпросът е, че сега май ще се разделят с въпросния работник по "взаимно съгласие", което колко ще е взаимно е друг въпрос... Просто за тези 20 работни дни, работодателят си намери друг човек...
Виж целия пост
# 19
А работодателят беше ли си дал предварително съгласието за това обучение? Малко странно ми се вижда - хем си даваш съгласието на някой да учи, разрешаваш му отпуска, за който си предварително информиран, че ще следва да разрешиш /а би могъл да откажеш, ако не си дал съгласие за самото обучение/ и изведнъж решаваш да освободиш от човека ...  newsm78
Виж целия пост
# 20
Случая беше такъв: когато работникът постъпваше, той е учил, който факт е съобщен на работодателя, и работодателят знаеше, че някога предстои дипломиране. Проблемът е, че "дипломирането" дойде изведнъж с молба за отпуск от петък за понеделник, за 20 работни дни и човекът знаеше, че не може да я откаже. Въпросът беше, че работата му увисна и той трябваше много бързо да напълни липсата с нов човек, от който беше по-доволен. И сега след месец, като се върна старият служител, просто стана излишен, а и работодателят се подразни на начина по който го постави пред свършен факт. Мотивът е по-скоро, че не беше коректно съобщено за този отпуск, а не за самия отпуск  Peace Това не му е първия случай, в който някой излиза в отпуск да се дипломира, но обикновено хората казват месеци по-рано и не си взимат 20 дни - т.е. максимума който им се полага и обикновено си взимат платения годишен отпуск и т.н.

С една дума, законът е едно, но реалността е друга и колкото и да те защитава закона, не можеш да тръгнеш с рогата напред, когато искаш нещо ...
Виж целия пост
# 21
И на мен  ми е интересно  кой е в правото си , ако работодателят не е знаел, че служителят учи.  Човекът е кандидатствал, на база завършено вече образование, нает е на работа, и  в последствие  се разбира, че учи нещо друго. Тогава работодателят  има право да откаже отпуск, така излиза.

 Или друг вариант  - ето аз например решавам да си уча нещо, казвам на шефа си - шефе , пускам 5 дни обикновена отпуска , щото ще се записвам да уча. Шефа казва - ОК. Дотук всичко е напълно нормално. После обаче аз решавам, че  полагаемия си отпуск искам да го ползвам да си почивам, пък искам  за очните да си взема студентски. Хубаво, обаче аз писмено съгласие от шефа си  да уча нямам.  И какво правим тогава?
 
Виж целия пост
# 22
     Maruma, този работодател не е бил наясно с правата си и в частност с трудовото законодателство по отношение на отпуска по чл. 169 - 171а КТ.
     Ако е желаел да прояви човещина, е трябвало да разреши платения годишен, или неплатен отпуск за обучението/дипломирането, но не и отпуск по чл. 169, след като не е дал категорично писмено съгласие. Прочети ми постовете по-горе, доста разяснения за реда за ползване на този отпуск съм дала.
     КТ изисква работодателят да бъде уведомен 7 дни предварително за всеки от видовете отпуск, които се полагат на учащи работници/служители.

     *Oryx*, разбира се че има право да откаже. Длъжен е да разреши неплатен отпуск, и то ако е уведомен поне 7 дни по-рано.  Ако искаш да си ползваш платения отпуск за почивка, по време на очните ползваш неплатен за обучение.
     Май ще е най-лесно да копирам КТ в тази част, там всичко си пише, и то доста ясно.
     
Виж целия пост
# 23
По принцип служителят винаги е прав  Peace Освен ако не е някой много фрапантен случай не липса на дисциплина, нанасяне на умишлени материални вреди и т.н. Въпросът е, че на практика когато започваш да учиш, си правиш сметката така да се справяш, че да не ти се налага да теглиш много отпуска и ако се наложи, да е от платената и в краен случай - от неплатената. Въпреки че имаш право на студентски отпуск - безспорно! Моята логика винаги е била такава, при все че работодателите винаги са знаели, че уча, отзивчивостта им е стигала до там да ме оставят да почета някой следобед на работното ми място и да ме пуснат 2-3 часа по-рано да отида на изпит. Не казвам, че е редно, но в крайна сметка ако тръгна да си отстоявам правото за отпуск като задължение на работодателя, защото уча, факт който работодателят е знаел, много бързо може да се стигне до: "От утре недей да идваш и си учи колкото си искаш". 

Все си мисля, че нещата се разрешават с едни разговор и мнооого взаимни компромиси... Hug
Виж целия пост
# 24
     Май ще е най-лесно да копирам КТ в тази част, там всичко си пише, и то доста ясно.
     

Хайде моля те, да се образоваме всички на веднъж  Hug
Виж целия пост
# 25
 
     *Oryx*, разбира се че има право да откаже. Длъжен е да разреши неплатен отпуск, и то ако е уведомен поне 7 дни по-рано.  Ако искаш да си ползваш платения отпуск за почивка, по време на очните ползваш неплатен за обучение.
     Май ще е най-лесно да копирам КТ в тази част, там всичко си пише, и то доста ясно.
    
 

 Хърмаяни , няма нужда от кодекса Peace. Чела съм, но си признавам, че не го знам наизуст. Затова може да изглеждат   глупави казусите, които поставям...
 По-скоро ми е интересно тълкуването му в реални ситуации, тъй като тепърва ми предстои  да се запозная по-подробно с него.
Виж целия пост
# 26
По принцип служителят винаги е прав  Peace
Все си мисля, че нещата се разрешават с едни разговор и мнооого взаимни компромиси... Hug
     Peace
    Вярно, че в повечето случаи е така, но конкретно по отношение на обученията, КТ е защитил интересите на работодателя.  Моите отговори са на база законодателство.
    В чисто човешки план си права, хубаво е да има компромис и уважение и от двете страни, но не винаги е възможно. Представи си, че става дума за фирма с 3000 работници и служители. Там човешките взаимоотношения работодател -служител са сведени почти до нула, и водещо е законодателството. В по-малките фирми нещата опират до човешкия елемент, а ако става дума за бюджетна организация - там трябва напълно стриктно съблюдаване, защото работодателят може да бъде и глобен, за неправилно разходване на бюджета. 
Виж целия пост
# 27
Заповядайте:

Платен отпуск за обучение (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

    Чл. 169. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм., бр. 25 от 2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 се ползва независимо от всички останали видове отпуски. Той може да се ползва наведнъж или на части и не се предоставя на работник или служител, който повтаря учебната година по неуважителни причини.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.
(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) За подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор" работниците и служителите, зачислени на задочна или на докторантура на самостоятелна подготовка, имат право еднократно на 6 месеца платен отпуск, а за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор на науките" - 12 месеца. Това право се ползва със съгласието на работодателя.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работниците и служителите, които учат във вечерни учебни заведения със съгласието на работодателя, освен тези, които работят при намален работен ден от 7 или по-малко часа, се освобождават 1 час по-рано от работа всеки учебен ден.

    Отпуск за приемен изпит в учебно заведение

    Чл. 170. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато със съгласието на работодателя работникът или служителят кандидатства в училище, приемането в което става с изпит, работникът или служителят има право на платен отпуск, както следва:
1. при кандидатстване в средно училище - 6 работни дни;
2. при кандидатстване във висше училище или за докторантура - 12 работни дни.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина, който се признава за трудов стаж.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работникът или служителят е ползвал платения или неплатения отпуск по ал. 1 и 2, но не е бил приет в съответното учебно заведение или за докторант, за следващите години той има право на неплатен отпуск в размер, равен на половината от отпуска по ал. 1, който се признава за трудов стаж.

    Неплатен отпуск на учащи се

    Чл. 171. (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работниците и служителите по чл. 169, ал. 1 имат право и на неплатен отпуск в следните размери:
1. за подготовка и явяване на изпит - до 20 работни дни за учебна година;
2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) за подготовка и явяване на приемен, на зрелостен или на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или дипломен проект в средни учебни заведения - до 30 работни дни;
3. за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения - до 4 месеца;
4. за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка - до 4 месеца.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Неплатеният отпуск по ал. 1 и 2 се признава за трудов стаж.

    Ползване на отпуските от учащите се

    Чл. 171а. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпуските на учащите се по този раздел се ползват във време, определено от работника или служителя в зависимост от организацията на учебния процес, след писмено уведомяване на работодателя най-малко 7 дни предварително.

Виж целия пост
# 28
Здравейте! Моля, дайте ми съвет! Предстои ми обучение във висше учебно заведение. Работодателят ми каза, че няма нищо против да уча, но няма да ми даде ученическа отпуска. Но аз имам полагаема отпуска за тази година, която не съм използвала до момента и се надявах да я използвам точно за тази цел. Част от отпуската ме кара да я използвам за времето, когато предприятието ще е затворено.А остаъка ще загубя. Но категорично ми се заяви, че трябва да ползвам неплатена отпуска, за да може да назначи на моето място заместник. Но по КТ разбирам, че имам право на 10 раб. дни за учебната година /половината/.Тези дни за никъде няма да ми стигнат. Въпросът ми е имам ли право на повече дни неплатен отпуск и защо не мога да ползвам платената си отпуска? Надявам се да съм обяснила правилно, за да ме разберете. Моля, помогнете ми със съвет! Предварително ви благодаря.
Виж целия пост
# 29
няма право да те спре да си използваш платената отпуска, стига да предупредиш по-рано, за какво ще ползваш ли4ната ти платена отпуска не влиза в работата на работодателя!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия