отпуск за студенти

  • 14 729
  • 39
# 30
В нашата фирма имаме много студенти - редовни и задочни. Аз дори съм от задочните. Ползваме както платена по чл.155, така и по чл.169. Но по чл.169 си спомням много ясно, че управителя даде съгласие да можем да я ползваме. За целта взехме уверения, че сме студенти от съответните университети. 

Успех  Hug
Виж целия пост
# 31
Здравейте, имам следният въпрос. Редовен докторант съм и искам да си взема отпуска за специализация в чужбина, която ще ми помогне да си напиша дисертацията. Има ли някакъв начин това да е платен отпуск (става дума за около 30 дни)?
Виж целия пост
# 32
ilkiki, прочети темата има доста разяснения по въпроса как се ползват отпуските за обучение. Има начин:

Заповядайте:
Платен отпуск за обучение (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
    Чл. 169. (1) ...........
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация.
(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп., бр. 25 от 2001 г.) За подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор" работниците и служителите, зачислени на задочна или на докторантура на самостоятелна подготовка, имат право еднократно на 6 месеца платен отпуск, а за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен "доктор на науките" - 12 месеца. Това право се ползва със съгласието на работодателя.
 
    Ползване на отпуските от учащите се

    Чл. 171а. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпуските на учащите се по този раздел се ползват във време, определено от работника или служителя в зависимост от организацията на учебния процес, след писмено уведомяване на работодателя най-малко 7 дни предварително.
Виж целия пост
# 33
Въпросът е, че според дамата от човешки ресурси според същия чл. 169. ал. 1 става дума само за задочна форма на обучение или поне тя така тълкува "без откъсва от производство".
Виж целия пост
# 34
     Изходната точка трябва да е съгласието на работодателя. Ако ти е дадено предварително, не би трябвало да ти отказва отпуск.
     А ти нали и досега си работиш без откъсване от производството? Как точно формата на обучение влияе върху ползването на отпуска ти? Дали по време на този отпуск ще стоиш в къщи да четеш, или ще посещаваш някакви лекции не би следвало да е от значение. Но ако трябва да сключиш трудов договор за този месец спациализация, ще бъде проблем.
Виж целия пост
# 35
Благодаря, Хърмаяни. Според мен проблемът на дамата от човешки ресурси е точно в тълкуването на "откъсване от производството", което тя разбира като "обучение в задочна или дистанционна форма". Съгласие от прекия си ръководител мога да получа, но тя като цяло твърди, че единствената възможност  е да си взема неплатен отпуск.
Виж целия пост
# 36
ПИСМО ИЗХ. № 94-ЛЛ-144 ОТ 09.07.2007 Г. НА МТСП ОТНОСНО: РАБОТНИК ИЛИ СЛУЖИТЕЛ, КОЙТО УЧИ В СРЕДНО ИЛИ ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ БЕЗ ОТКЪСВАНЕ ОТ ПРОИЗВОДСТВОТО СЪС СЪГЛАСИЕТО НА РАБОТОДАТЕЛЯ, ИМА ПРАВО НА ПЛАТЕН ОТПУСК В ЗАКОНОУСТАНОВЕН РАЗМЕР ЗА ВСЯКА УЧЕБНА ГОДИНА
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

В чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда е посочено, че работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.
Необходимо е обучението да се осъществява със съгласието на работодателя. Затова и съгласието на работодателя за обучението е условие за реализиране на възможността за ползване на платен учебен отпуск по чл. 169, включително и на неплатен отпуск по чл. 171, ал. 1 КТ. Изрично е предвидено в чл. 171, ал. 2 КТ, че когато съгласието на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размер по ал. 1, намален наполовина. Правото на неплатен отпуск по чл. 171, ал. 2 КТ възниква непосредствено по силата на закона.
Форми на обучение, които се осъществяват без откъсване от производството са задочната, вечерната и дистанционната форма. Платените отпуски за обучение, регламентирани в КТ, се предоставят на лица, чието основно качество е работник или служител, а не и на студенти в редовна форма на обучение, чието основно качество е студент, и които работят през свободното си от учение време.
Учебните отпуски по чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда се предоставят за провеждане на обучение и полагане на изпити в съответното учебно заведение. Те се предоставят на работниците и служителите, за да могат да се подготвят и да участват в учебните занятия и да се явяват на предвидените в учебния план изпити. Имат се предвид изпитите през текущия курс на обучението. Работникът или служителят е длъжен да използва учебния отпуск само според неговото предназначение - за посещение на учебни занятия, за подготовка и явяване на изпити. Той е длъжен да удостовери това след завръщането си от отпуска, като представи документ от учебното заведение - студентска книжка, уверение и др. подобни (чл. 51, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските). Отпускът може да се ползва наведнъж или на части и се разрешава по искане на работника или служителя, изразено в негова писмена молба до работодателя. Към молбата трябва да бъде приложен документ от учебното заведение, който удостоверява дните на заетост с учебни занятия или изпити (чл. 51, ал. 1 от наредбата). При наличието на такъв документ работодателят е длъжен да предостави искания отпуск в определеното от работника или служителя време. Той няма право на преценка дали да предостави отпуска в исканото време, т.е. длъжен е да го предостави според нуждите на учебния процес. Тъй като учебните отпуски са със строго целево предназначение, те се разрешават за учебната година, за която се полагат. Нейното начало и край се удостоверяват от учебното заведение. Недопустимо е отлагане на неизползваните учебни отпуски за следващата учебна година, както и паричното им компенсиране. Когато учащият се е отсъствал от учебни занятия или не се е явил на изпит по неуважителни причини, ползваният отпуск се счита за неплатен (чл. 51, ал. 3 от наредбата).

Несправедливо е, ама няма как. Има специалности, при които няма задочно обучение.
Виж целия пост
# 37
Здравейте,

По цитирания закон, се разбира, че имат право на допълнителна платена отпуска учащите се в задочна/дистанционна, не и в редовна форма на обучение.
Но има ли вариант работодателят да я даде пак ако е съгласен - т.е. да се пусне някаква молба или не зная как става, където се посочва, че си студент и той да каже да, ще ти дам допълн, отпуск или не, ти си редовна, няма да ти дам?

П.С. АКо някой е подавал подобно нещо, моля за образец.
Благодаря  Heart Eyes
Виж целия пост
# 38
Здравейте, имам следният въпрос.
Отскоро започнах работа в заведение за бързо хранене , и едновремено с това  и уча в МУ-София редовна форма, под скоро имам предвид 4-5 ден не съм уведомила работодателя си ,че уча поради факта ,че вероятно няма да ме наеме .В момента успявам да съчетая работата и ходенето на лекци, и въпросът ми е задължително ли трябва да уведомя шефа си ,че уча?
Виж целия пост
# 39
Здравейте, имам следният въпрос.
Отскоро започнах работа в заведение за бързо хранене , и едновремено с това  и уча в МУ-София редовна форма, под скоро имам предвид 4-5 ден не съм уведомила работодателя си ,че уча поради факта ,че вероятно няма да ме наеме .В момента успявам да съчетая работата и ходенето на лекци, и въпросът ми е задължително ли трябва да уведомя шефа си ,че уча?
Според мен би било редно да знае, все пак едва ли си първият му служител-студент. Ако успяваш да съвместяваш работата и ученето, едва ли ще му е проблем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия