Професия "учител"

  • 499 195
  • 4 520
# 4 065
Здравейте Simple Smile Моля за отговор, дано не ви притеснявам! Завършила съм български език и история и имам желанието да бъда учителка ( всъщност винаги съм го имала, макар че сега работя като графичен дизайнер).
Имам въпрос относно началната заплата - каква е тя за човек като мен, който няма стаж в тази област? Търсих в нета, но попадам на много стари публикации,,, newsm78
Ами - за съжаление е мизерно заплащането. Аз съм с 1 година стаж в образованието и взимам чисто от 520 до 550 лв., иначе ако имаш лекторски се качва малко, но пак там се върти. Поне парите за облекло до известна степен са някакво облекчение, но ако не е заплатата на мъжа ми, само с моята няма да изкараме.

Много зависи от училището, броя ученици и паралелки.
Виж целия пост
# 4 066
Здравейте Simple Smile Моля за отговор, дано не ви притеснявам! Завършила съм български език и история и имам желанието да бъда учителка ( всъщност винаги съм го имала, макар че сега работя като графичен дизайнер).
Имам въпрос относно началната заплата - каква е тя за човек като мен, който няма стаж в тази област? Търсих в нета, но попадам на много стари публикации,,, newsm78
Ами - за съжаление е мизерно заплащането. Аз съм с 1 година стаж в образованието и взимам чисто от 520 до 550 лв., иначе ако имаш лекторски се качва малко, но пак там се върти. Поне парите за облекло до известна степен са някакво облекчение, но ако не е заплатата на мъжа ми, само с моята няма да изкараме.

Много зависи от училището, броя ученици и паралелки.
С 15г стаж и клас квалификация, часове на норматива,  около 550-600 така че помисли си пак дали те устройва. Ооо, и работя в голямо училище.
Виж целия пост
# 4 067
В една контролна комисия за кандидатстване след 7 клас съм и днес почнахме да работим по третото класиране. Председател ни е експерта по физика. Тя каза, че иска нови разпределения само на 5 клас от учителите си и обеща да попита нашите експерти за кои класове ще искат. Явно всичко е на местна основа - каквото реши всеки от РИО.
Виж целия пост
# 4 068
Да, там някъде са парите, с клас квалификация се вдигат с още 60лв. по новите споразумения.
Не знам дали в София не са доста по-високи заплатите на учителите. Има ли доплащане там за това, че работят в столицата?
Виж целия пост
# 4 069
Да, там някъде са парите, с клас квалификация се вдигат с още 60лв. по новите споразумения.
Не знам дали в София не са доста по-високи заплатите на учителите. Има ли доплащане там за това, че работят в столицата?
Доколкото знам (може и да греша), по соц времена е имало подобно разделение. Сега по КТД има минимум за начинаещ, учител, старши и главен и всяко училище според броя на учениците, респективно бюджета, си определя заплатите. Не може да са по- ниски от минимума, максимум няма   Peace
Виж целия пост
# 4 070
По КТД са само синдикалните членове. Иначе има определена за страната минимална учителска заплата 600 лева и за старши учител - 625 лева.
Директорът може да определи по-висока заплата, независимо в кой град е училището, особено, ако специалността е търсена - езици, математика и информатика.
Виж целия пост
# 4 071
Моя бивша колежка от курса в университета работи в частно училище в София и там определено са им по-високи, дори начинаещите учители без стаж започват с около 700 лв. чисто, че и може и повече. Работят в съвсем друга среда, модерно оборудване, около 10 ученици в клас, индивидуална работа с всеки. Но за съжаление, този тип училища са голяма рядкост извън столицата.
Виж целия пост
# 4 072
Моя бивша колежка от курса в университета работи в частно училище в София и там определено са им по-високи, дори начинаещите учители без стаж започват с около 700 лв. чисто, че и може и повече. Работят в съвсем друга среда, модерно оборудване, около 10 ученици в клас, индивидуална работа с всеки. Но за съжаление, този тип училища са голяма рядкост извън столицата.
Частните училища са съвсем друга работа. Сега даже може и да им вдигнат заплатите, защото и те ще получават ЕРС за брой ученик извън таксите, макар и не в размера, който получават държавните/ общинските.
По КТД са само синдикалните членове. Иначе има определена за страната минимална учителска заплата 600 лева и за старши учител - 625 лева.
Директорът може да определи по-висока заплата, независимо в кой град е училището, особено, ако специалността е търсена - езици, математика и информатика.
Точно в КТД са записани тези размери на заплащане и важат за всички учители, не само за синдикални членове.
Не знам училище, в което учители с различни специалности имат различен размер на заплатата, малко нечестно ми се струва. Не стига, че някои специалности са с по- нисък годишен норматив, респективно и с по- малко седмични часове, че и да са с по- висока заплата ще е върха на сладоледа. Основната заплата при нас специално се определя от длъжността: младши, учител, старши,главен, това е!
Виж целия пост
# 4 073
При нас заплатите са основно хрумка на директора. Има и парадокси - бакалавър ИТ с 10-тина години стаж взима със сто лева повече от литератор магистър и ПКС с 30 години стаж.
Виж целия пост
# 4 074
При нас заплатите също са различни и зависят не само от образователен ценз, ПКС, стаж и норматив, а от още един куп дейности, изпълнявани в училище. Уравниловка имаше при социализма. Сега - на всекиму според извършваната работа. Ако няма инициативност, ще си стои на минимума и ще си мрънка. Всеки, включил се активно в живота на училището /извън пряката преподавателска работа/, трябва да бъде оценен и заплатен.
Тази година сме решили във вътрешните правила да разпишем конкретно всяка дейност, която се заплаща допълнително с разписана съответната сума, за да няма коментари от типа " Ама тя взима 700, що аз взимам 650" /примерно/. До този момент бяха вписани само общи критерии, които лично мен не ме удовлетворяват и могат да наведат мисли за субективизъм.
 
Виж целия пост
# 4 075
Допълнителните заплащания изобщо не ги броя, защото днес ги има, утре - не. Аз говоря за основна заплата, която веднъж увеличи ли се, няма как да се намали.
Виж целия пост
# 4 076
Има си вътрешни правила за работната заплата и всички заплати се правят по тях. Няма как на директорът да му хрумне - абе тоя ми е симпатичен, дай да му увелича заплатата с 30 лева.
И това кой колко работи е много трудно доказуемо. И не всяко нещо се заплаща. За това си има диференцирано заплащане, там се оценяват допълнителните дейности и се получава допълнително възнаграждение за някои от тях. Други си остават неоценени.
Виж целия пост
# 4 077
При нас има как и точно е хрумка на директора. Ние вътрешните правила за РЗ не сме ги виждали. Освен това се дават и ДМС-та за какво ли не и пак по основна хрумка на директора.
Виж целия пост
# 4 078
При нас има как и точно е хрумка на директора. Ние вътрешните правила за РЗ не сме ги виждали. Освен това се дават и ДМС-та за какво ли не и пак по основна хрумка на директора.
Точно след подобни хрумки, одит и проверка по сигнал, си замина предишният ни директор. После всичко влезе в релси!
Виж целия пост
# 4 079
Лиляна, вътрешните правила за работна заплата се приемат в началото на всяка учебна година, а ако има промени в нормативната база, се актуализират през годината. При изработването им се поканват председателите на синдикалните организации и представители от персонала. Предоставят се на колектива за запознаване и едва тогава се утвърждават от директора. Трябва да имате достъп до тях. Искайте ги. По принцип нашите ги оставяме в учителската стая да се запознаят колегите и проекта за ВПРЗ го качваме в сайта на училището и групата на учителите ни във фейсбук. Всичко това се прави, за да няма хрумки на директора.
А в правото на директора е да договаря основна работна заплата със всеки учител, само да не е под минимума, определен с Наредба 1, но при ясно разписани критерии.
Давам пример:
При назначаване на нов старши учител основната заплата е 640 лева. В зависимост от показаните резултати (задължително измерими), учителят може да достигне  700 лева още на втората година, а може и 5 години да не мръдне от минимума. Макар че немърдащ учител, кой директор ще го търпи повече от година...ама това е друга тема. За това казвам, че критериите за определяне на основната заплата трябва да бъдат ясно разписани.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия