Финландия - 24 тема

  • 179 995
  • 649
# 405
Ох, swity, ще оцелееш, но...ако не се оправят нещата имаш само и единствено чакане да минат годините, докато не получиш постоянното пребиваване. Ти имаш виза за брак и съжителство- тя триабава да е в сила, или да се промени. Но... промените не са в твоя полза....-губи се време и енергия. Така, че- учи езика, пиши тук- ние ще помагаме- кой каквото знае....

Развода е най-лесното, но ако искаш да останеш тук- той (развода) засега не е най-доброто за теб....
Виж целия пост
# 406
Точно това правя- уча. И ще има да уча още някое време. Ако се подобрят нещата- ок, ако не... ще видим......
И- да, искам да остана. Иначе ще е било безсмислено пренареждане на приоритети и загуба на време.
Виж целия пост
# 407
Ако се мобилизираш да научиш езика, можеш да преподаваш по-късно фински на чужденците.
Германката от нашата група напредваше мнооого бързо, въпреки че е на 50 години. Тя говори с учителите, че има желание да преподава и в момента е на работа в същото училище. И въпреки че само замества, когато учителите са в болнични или отсъстват по друга причина, то тя постоянно е търсена и има работа. На всичкото отгоре нейното германско произношение е ужасно, но пък наистина е много кадърна и има огромен потенциал /няма педагогическо образование/. Последно ми се похвали, че нашата учителка я е поканила у тях, за да й помогне с правилното произношение.
Смяхме се с нея веднъж, че тя е във Финландия от 2-3 години, а преподава на хора, които са тук от 10 години  Whistling
Виж целия пост
# 408
   Права е Мимота, точно това имах предвид  и аз - Евангелистката църква организира често курсове, както и Арбис и кой ли не - и ако си съвестен и учителите видят, че имаш желание и се стараеш - винаги можеш да им вземеш координатите и да поддържате връзка - предложения ще изскочат със сигурност, макар и не веднага. А и ако имаш правилен подход и търпение - а ти явно доста имаш(за радост, или не) - това също оказва влияние. Опитай да намериш дори някаква почасова работа и пробвай да се регистрираш на тази база - доколкото разбирам все още нямаш право на постоянно пребиваване и изчакваш законния срок на база брак? Може и аз да съм запомнила грешно, де - извини ме, ако е така.

   Много весела и спокойна седмица на всички, аз се връщам към тортоправенето засега, а вие се скрийте на топло с чаша кафе или чай!  Flutter
Виж целия пост
# 409
Добро утро  Hug

...ако имаш правилен подход и търпение - а ти явно доста имаш(за радост, или не) - това също оказва влияние. Опитай да намериш дори някаква почасова работа и пробвай да се регистрираш на тази база - доколкото разбирам все още нямаш право на постоянно пребиваване и изчакваш законния срок на база брак?

Да, търпение явно имам.. Но едва ли ще е достатъчно за още 4 г., предвид, че за няма и година вече толкова ме е натровил.
Относно работа- засега няма смисъл, защото не мога да намеря добре платена по обясними причини и мисля, че е по-добре да се съсредоточа върху финския. Все пак не съм се забързала да се разведа утре. Но в общи линии си права.

Viiviia, беше споменала за безплатни консултации с психолог, къде да проверя за такива?
Благодаря!

Приятен ден и много усмивки   bouquet
Виж целия пост
# 410
mimota - възрастта няма никакво значение при изучаването на езици. От чипа в главата е и от интелектуалното и образователно равнище на лицето. Свекърва ми учи английски и компютърна грамотност на 79 Heart Eyes И е ОК! 10 г. учат само тунеядците и туфлеците Laughing

Ненаучаем език няма! Но "Мистър Финландия" е вечен Laughing При положение, че "кипис" е в Топ 3 на първите думи за научаване, сивото вещество би трябвало да дава червена лампа Wink

суити, ако тоя твоя те тормози, нали знаеш, че там полицията не прощава... #2gunfire
Виж целия пост
# 411
Sweety, безплатни психолози има към seurakunta (нарочно го пиша на финландски, за да се ориентираш къде да търсиш). Даже може и да не запазваш час- направо отиди и кажи, че се нуждаеш от помощ- те после ще ти дадат часове, ще ти посочат психолог, можеш и да го сменяш, ако искаш. Не знам доколко добре говориш финландки, но мисля, че има терапии и разговори и на английски.
   Другото място е perheneuvola, но то е предимно за семейства и то с деца. Но опитай и там- там също са безплатни психолози.
   И въобще- ако ти дават часове- взимай ги всичките....
 Важното е да говориш с някого- да не си сама....

   Момичета, започна ми 3умбата. Имаме нова инструкторка- много е жизнена- чак в един момент не смогвах да и схвана крачките (е, все пак е и за първи път, де).

   Някои обърна ли внимание, дали нямаше някаква реклама, че на 7-8-9.09. Viasat се излъчва безплатно. Ако го има- да се зареждам да гледаме нови филми...(е, колко са нови- не знам, но поне са по-добре от местната телевизия)
Виж целия пост
# 412
Здравейте. Следя темата и ми е много интересно. Аз много искам да отида във Финландия и да видя как е там. Само да събера паричките и ... дано се получи Simple Smile
Виж целия пост
# 413
Viiviia, благодаря. Да видим кога ще ми кипне и ще се наканя да отида..

Успешна нова седмица на всички Simple Smile
Виж целия пост
# 414
Момичета, гледахте ли снощи филма на Тонислав Христов Sinkkuelämän säännöt ?

Аз съм в шок. Съпругът ми (той е българин) се чудеше как да изкоментира по-красиво идеята на филма. Съжали, че във финландския език няма думата гларус,която да опише точно персонажите....

 Hаправо съм потресена? Това ли е целта на българските 30-годишни мъже-богата, и ако може красива финландка, или нон-стоп забавления???? Около мен младежите на тази възраст са съвършенно други- развиват се в живота, стремят се да запазят връзките си, спортуват и са в страхотна кондиция, строят къщи, изплащат ги....
Това ли е идеалът за мъже според този филм- небръснати, сипещи глупости (ще спесtя по-силни думи), неуважаващи жените и непрекъснато мрънкащи и недоволни от живота си, които сами си го строят?

   Не знам колко финансова помощ е изтекла от Уle за този филм, но много се надявам това да не е от нашите данъци (за изкуството май, че отпускат от приходите на RAY-автоматите).

   За които не го е гладал -намерете го по името:- в Нетта филма го има (не знам колко време може да се гледа след излъчването, но май, че беше две седмици)
Виж целия пост
# 415
Здравейте!

Вече си записах час в сеуракунта. Да видим ще помогнат ли.. не ми се вярва нещо. Имам чувството, че света се разпада под краката ми......

Този филм го гледах доста отдавна. Не бях очарована, но не и толкова възмутена. Най-малкото, защото ясно прозира в поведението на героите един нормален човешки страх да останеш сам. Имаш право за много неща, но.. С годините се убедих, че да съдиш хората за това, че са такива, каквито са, носи само огорчение за съдещия.

Хубава вечер! Simple Smile
Виж целия пост
# 416
Добро утро!

Приятна и успешна седмица на всички Simple Smile
Виж целия пост
# 417
Здравейте девойки! waveyНе съм писала от дълго време,но няма нищо интересно при мен,затова.

Ще гледам да влизам по-редовно вече..Приятна вечер на всички! Hug
Виж целия пост
# 418
Такааа..... И до домашно насилие стигнахме..
Някой би ли ме посъветвал на къде да хващам сега? На средата на първо ниво езиков курс съм, още нищо не разбирам. И да кандидатствам за работа, не мога да кажа, че говоря фински..
Каква е системата ако искам да се изнеса докато се разведа?
Благодарна ще съм за всякакви идеи и информация.
 Cry
Виж целия пост
# 419
   Късаш ми сърцето...  Cry

   Моля те погледни това :
http://avointyopaikka.fi/tyo-suora+l%C3%A4hetys+oy-ilmaisjakelul … ja-mikkeli/512915

   Пишат, че търсят хора - разбира се - може и да е поостаряла информацията... Ако ти е трудно да си преведеш - това трябва да е по-лесно, на английски, превод на същата страница:
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=fi&u=http … p;ved=0CCAQ7gEwAA

   Това е т. нар. "mainostenjakaja" - с което започнах и аз - парите не са нещо кой знае какво, но не се иска език и ако си упорита - ще ти е от полза. Точно с тази работа ме одобриха да остана - казвам го, за да не си мислиш, че преливаш от пусто в празно. Парите ще ти стигат да си покриваш хранителните и хигиенните нужди, ако наистина бачкаш много - дори и за някакъв наем. Ще потърся и други неща, но нищо не обещавам, дано не се разсърдиш...  Embarassed Малко ми е нанагорно напоследък, почнах нов езиков курс в Арбис и там е... Ад!  #Crazy Ако ти се говори с някого на български - пиши ми на лични - дали Skype, или телефонен номер - няма да ми се досвидят, знам колко е трудно да няма кой едно "Наздраве!" като кихнеш да ти каже.


   Много късмет и не се предавай. Не е лесно, но и нищо хубаво на този свят не е. Всяко зло - за добро. Не знаеш откъде ще се зададе добрата възможност!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия