Дадох пари на заем. Сега ме е страх, че няма да ми се върнат :(

  • 23 193
  • 163
# 75
Аз пък не мога да разбера как спят и се хранят хората, които завличат други хора с пари. Ако взема от някой 5 лв. за обяд, че съм си забравила портмонето, н мога да спя до другия ден, докато не ги върна.
Вземала съм заем от 30 000 лв. от мои братовчеди - не знам как ми се довериха и дойдоха да ми ги донесат лично след 3 ч. от 350 км. Щях да легна болна, докато след 1 месец не им ги върнах - бяхме се разбрали за много по-дълъг срок и те чак не можаха да повярват, че толкова рано ги връщам.
За сметка на това от друг - доста по-близък човек вече 4 г. си чакам едни 5 000 лв. и той всеки път казва, че "по Коледа" ще ги върне. Ама май не е още наясно коя година...


Аз съм същата.
Дори стотинка да дължа, ми е неспокойно ако не я върна. Предпочитам да вземам от банка, а не от хора, но има случаи когато се налага. Рядко ми се е случвало, може би 2-3 пъти. Най-голямата сума, която съм искала назаем е била 70 лева за около 5-6 дена. И връщам парите или по-рано или точно на деня, за който сме се уговорили. Разбира се  аз предварително си правя сметката, а и питам кога мога да ги върна.

Въпросната дама не е без пари по принцип. Висок стандарт поддържа. Но тъй като и тя ми е услужила веднъж, а и добро съм видяла от нея, онзи ден рискувах. Но пак казвам, че сумата за мене е страшно висока, не бих могла да я прежаля. Сгреших. Не прецених. Чавка ми изпи акъла. Сега съм в стрес и ще бъда явно поне още два месеца със сигурност. Колкото повече мисля за това, толкова певече се съмнявам в коректността на хората.
А като чета и чувам колко хора са завлачени и изгоряли покрай роднини, какво остава за колега.
Спирам да пиша. И вас затормозих без време. Съжалявам за което.
ще пробвам със противостресовите медикаменти, които сте препоръчали по-горе.
И ще пиша като дойде датата, за да ви кажа дали ситуацията се е развила благоприятно за мен или не.
Още веднъж извинявайте, че обезпокоих и вас с моите проблеми!  baby_neutral  bouquet
Виж целия пост
# 76
Направи това което те посъветвах със свидетелите поне един ден да имаш някакви доказателства че си и дала пари. Виж какво конкретно ще те посътветва тази жена данните на които ти дадох. Тя ще ти каже конкретно какво и как да направиш за да имат максимален ефект действията ти.
Доколкото разбрах, потребителката няма да го направи, защото иска да го играе "пич".  Неслучайно се казва "даваш на юнашко доверие"! Трябва да си юнак за тази работа. Peace
Виж целия пост
# 77
Консултирах се. Но трябва нотариус и прочеее. Съмнявам се след двайсет дена да ми подписва документ и да плаща и на нотариус. И наистина го има и момента с неудобството. Някак след дъжд качулка е наистина срамно. Не съм се сетила навреме. А сега да го правя....не знам. Ще видя как ще се развиват нещата и ако съвсем се притесня може и да поискам постфактум да отидем при нотариус. Срам не срам, зависи колко още ще ме държи това напрежение.
Виж целия пост
# 78
Не ти трябва нотариус, Записа на Заповед си има реквизити по закон и нотариалната заверка не е един от тях. Просто ти трябва качествен Запис на Заповед и подпис на издателя. Нотариалната заверка в случая не е необходима. Юрист съм и не пиша наизуст.
Виж целия пост
# 79
anelgim, добра душа си, затова си дала. Не го мисли сега - и да се тормозиш, няма да си върнеш парите по-рано от уговорения срок. Дано терзанията ти са напразни.
Виж целия пост
# 80
Аз не разбрах - тя след 2-3 месеца откъде ще вземе 3000 лв, за да ти ги върне?

От някаква комисиона на мъжа й.

Е, щом има откъде - рано е да се притеснява... Макар че не разбирам защо колежката не е изчакала още 2 месеца и да харчи направо комисионата.
Виж целия пост
# 81
Макар че не разбирам защо колежката не е изчакала още 2 месеца и да харчи направо комисионата.

И на мен от описаната ситуация, това ми се стори най-странно.
Виж целия пост
# 82
Каквото станало- станало до тук. Да се бистри и обсъжда като в турски сериал е излишно. Жената си е направила извод, очевидно е.

Консултирах се. Но трябва нотариус и прочеее. Съмнявам се след двайсет дена да ми подписва документ и да плаща и на нотариус. И наистина го има и момента с неудобството. Някак след дъжд качулка е наистина срамно. Не съм се сетила навреме. А сега да го правя....не знам. Ще видя как ще се развиват нещата и ако съвсем се притесня може и да поискам постфактум да отидем при нотариус. Срам не срам, зависи колко още ще ме държи това напрежение.

С кого се консултира и защо ти е нотариус?

Не се чувствай неудобно. На нея трябва да й бъде, въпреки, че ако е нагъл мошеник, едва ли ще почувства нещо.
 
Говори с адвокат, той ще те посъветва какво да правиш със свидетелите.
И не се притеснявай излишно, притесненията нищо няма да променят, най- много да се разболееш, а това не бива да позволяваш да се случи.
Изчакай срока, може пък да е съвестна. Ако не ги върне, питай я за твоя сигурност една запис на заповед да ти подпише- стига тя да прокънти, щото насила не можеш я накара и ако не ще- пак се връщаме на свидетелите, за които трябва да си говориш на четири очи с адвокат.
А има и разни хора, дето се занимават с връщане на дългове. Вярно, плаща се, но пък и се взема нещичко.
Виж целия пост
# 83
Макар че не разбирам защо колежката не е изчакала още 2 месеца и да харчи направо комисионата.

И на мен от описаната ситуация, това ми се стори най-странно.

Ами може да не иска цяло лято къщата и да е обърната на строителна площадка. Пролетта е удобно време за ремонти. След това лятото ти е свободно за почивки.
Виж целия пост
# 84
Ами може да не иска цяло лято къщата и да е обърната на строителна площадка. Пролетта е удобно време за ремонти. След това лятото ти е свободно за почивки.

Може, ама заради това да вземеш 3000 лв заем от някой, който получава 500 на месец... На мен би ми било по-неудобно. А и след лятото идва есента.

Странна работа като цяло. Аз затова предпочитам да превеждам пари по банков път - поне остава следа, че си ги дал. Но и гледам да не давам заеми, които няма да прежаля.
Виж целия пост
# 85
Аз пък не мисля, че има нещо срамно в това и след 400 дни да поискаш да подпише запис на заповед.
Или пък в това да си поискаш част от парите, например половината.
Ако наистина се беше случило нещо в банката, от къде ти ще намериш пари, да си погасиш задълженията, след като си ги дала в заем? Или нещо друго сериозно, за което трябват пари?
Защото ако утре на нея има кой да й помогне - в случая мъж, семейство, то на теб (както разбирам от написаното) - няма!
И въобще - там, където става дума за пари, няма място за срам, неудобство, доверие, приятелство и прочие. Парите са си пари...
Виж целия пост
# 86
Моят съвет към теб е да си изчакаш тези 2 месеца. Когато минат, ако не ти върне парите, тактично я попитай какво става и ако каже, че има нужда от още време да ти ги върне, тогава поискай да подпише запис на заповед. Или просто разписка. Няма значение, някакъв документ, доказващ заема.
И не се притеснявай излишно. Не можеш да върнеш времето назад. А в омента се притесняваш за нищо. Не се знае дали няма наистина да ти ги върне. А ако не ти ги върне, имаш идеален повод да поискаш писмена договорка за срок, в който ще ти се издължи.

Жива си, здрава си...само с тези две неща, имаш повече от доста хора.
Виж целия пост
# 87
дано да ги върне!
И дано не започне- дръж тези 100лв, след месец -два - още 100лв....
Виж целия пост
# 88
Моят съвет към теб е да си изчакаш тези 2 месеца. Когато минат, ако не ти върне парите, тактично я попитай какво става и ако каже, че има нужда от още време да ти ги върне, тогава поискай да подпише запис на заповед. Или просто разписка. Няма значение, някакъв документ, доказващ заема.
И не се притеснявай излишно. Не можеш да върнеш времето назад. А в омента се притесняваш за нищо. Не се знае дали няма наистина да ти ги върне. А ако не ти ги върне, имаш идеален повод да поискаш писмена договорка за срок, в който ще ти се издължи.

Жива си, здрава си...само с тези две неща, имаш повече от доста хора.

Благодаря за съвета! Друга моя колежка ме посъветва след месец да й напомня, че си ги искам в срок, та да може да си направи сметката, ако плановете й са се променили. И ако послушам и теб, мисля, че ще е най-коректно от моя страна. Защото това да давам на заем и после да се отмятам, наистина е малко нелепо. Особено след като вината си е моя. Да бях мислила преди да сгафя.
Утре ще си купя валериан, че днес не успях.
Искам да се успокоя и зная, че това е най-разумното решение, за да изчакам срока. Но явно ще е малко по-трудничко за мен да се успокоя. А колкото мисля, толкова повече се притеснявам и самонавивам....иииии.....направо откачам. Трябва ми търпение и спокойствие. От  това имам най-голяма нужда. А като дойде времето ще видя как ще се развият нещата и ...ще действам както намеря за добре.


Благодаря ви момичета, за съветите и разбирането!
Виж целия пост
# 89
ЗинаСт, аз си мисля, че ще е малко късничко да чака да мине срока, да почне забавянето на плащането и чак тогава да я кара да подписва Запис или разписка, ама...А и между Запис и Разписка има разлика, както има и значение кое от двете ще депозира в Съда. Да, вярно, че длъжницата още не е в забава и няма гаранция, че ще изпадне в такава, но все пак ... нали говорим за някаква сигурност и някакво спокойствие, които далия заем да си достави...

Не знам за вас, но въпреки практичните съвети в темата, аз виждам, че авторката се кани единствено да чака и да пие валериан...Не знам, нейна работа...тя си знае най добре ... но, ако иска да е подсигурена един документ ще и свърши работа, повече от валериана, нищо, че още няма забава на плащането ...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия