Връщане на работа и тъгуване за детето

  • 8 020
  • 83
# 15
ако не се чувстваш готова, не започвай работа!
Каквото и да ти пишем ние тук, важно е ти как усещаш нещата.
Ако малката усети, че ти си нещастна, няма да иска да седи с бабите си
Виж целия пост
# 16
Само въздишам и си мечтая да мога и аз да остана да си гледам детето около година и чак след това да се връщам на работа.

Цитат
....На мен ми се струва, че само в България сме свикнали на такива щедри периоди за отглеждане на дете...

И на мен ми се струват повече от щедри майчинските в България (като време, не коментирам паричната страна).

Аз пак имах късмет, че още бях в университета, като забременях с дъщерята. Това ми даде възможност цели 6 месеца да си остана в къщи и да я гледам (и да уча успоредно на това).
Спокойна бях връщайки се на работа, защото малката беше поверена на грижите на майка ми.
Сега ако имам второ дете, ще трябва след 6 седмици да се върна на работа. Не знам дали майка ми ще може пак да дойде и да ми помага. Ако не - на ясла ще е бебето.
forest, детенцето ти е малко и лесно ще се адаптира към промяната баба да го гледа, вместо мама. Важното е ти да си готова да се върнеш на работа. Откъсването от детенцето няма да е лесно, но току пък виж ти харесало да си пак на работа, сред хора. Ще се справиш, толкова много майки са преминали през това, бъди силна заради детето си!
Виж целия пост
# 17
Върнах се на работа, когато дъщеря ми беше на 1г2м. В началото ми беше много трудно, измъчвах се от угризения, тя боледуваше често, спрях я от ясла, поверих я на непозната жена и започнаха други притеснения и угризения, но жената се оказа свестен човек и ми гледа детето, все едно му е баба.
Така или иначе от финансова гледна точка не сме имали избор, така че не съжалявам. Много сме си близки двечките.
В началото и аз си поплаквах много, сега с удоволствие ходя на работа.
Виж целия пост
# 18
Много ви благодаря за мненията  Hug
Наистина са много важни за мен  Blush

Относно работата - там винаги съм се чувствала много добре. Колегите ми са много мили (както българите, така и немците). Откакто съм родила съм ходила няколко пъти до офиса с Габи и винаги много ни се радват. Питат ме кога ще се връщам, че им липсвам  Laughing Има и много мами в офиса. Общо взето последните 2-3 години има baby boom  Laughing На тийм лидера ми (той е женен за една колежка) им се роди момченце миналата седмица, още 2 колежки в екипа имат бебенца , а във фирмата има още много Simple Smile Дори и на двамата ми шефове (българския и немския) им се родиха дечица. Така, че разбиране от страна на колегите ще имам  Blush

Всъщност сега наблюдавам какво се случва, когато баща й се прибира от работа. Направо трепери от щастие  Heart Eyes Като бяхме на гости при бабите и не го беше виждала дълго време, направо му се залепи като го видя.

Просто аз съм си тревожна личност. Ще трябва да се справя с новата ситуация.

Виж целия пост
# 19
Като чета все едно слушах себе си преди 2 години. Дъщеря ми е на 5 и половина, гледах я почти до 3, после мама докато тръгне на ДГ. Сега ходи на ДГ, голяма е. Беше ми много трудно без нея, беше ми мъчно, много ми тежеше да не съм до детето си....Някой ще каже че е пресилено. Ми да каже,това е моето усещане - досега не сме се разделяли, като приятелки сме. Елена вече има свой живот -градината, приятелите, бабите, дядо, братовчедите,с които обожава да играе и общува. Но всяка вечер Елена се връща у дома, играем заедно, четем приказки, говорим си, а сутрин през уикенда пием кафе и ходим на разходка. Като излязох в болнични като забременях със сина ми, Елена не ходи на ДГ, за да не носи болести - забавлявахме се с нея, прекарахме още 9 месеца заедно. Много обича да ходи на градина, сега съм у дома с бебето, но съм толкова щастлива, че отделям 100 процента от времето си на моите деца и съпруг. Те са щастливи, като ме видят очите им грейват, а аз съм най-щастливият човек на планетата. Разбирам тъгата ти - така съм благодарна, че мога да стоя с дечицата, бебкото ще го гледам до 3 годинки и ако ме тормози желанието да съм с децата, да ги посрещам, изпращам и да споделям преживяванията им просто няма да се върна на работа. Ще работя от вкъщи и ще бъда един щастлив реализиран човек - по-важно от това няма. Та съвета ми в общи линни е - ако можеш, бъди с детето, живей в хармония със себе си и не се измъчвай.
Виж целия пост
# 20
С първото дете работих до последно преди раждане и тръгнах отново когато беше на 2 мес. с огромно удоволствие. Беше ми писнал затворническия живот между кърмения и пелени.
Защо изобщо си го родила, след като приемаш майчинството като Наказание?

Това е много циничен коментар. Майчинството е различно от кърмене и пелени. Всеки човек има свой свят и нужди, за да се чувства реализиран, а детето печели от това да има щастлив родител. Всяко насилие над майката е вредно за детето. Има жени, които просто възприемат неприязнено ролята на кърмачка и това ни най-малко не се отразява на способностите им да отгледат и възпитат прекрасни деца. Нека да позволим на природата да се изяви в своето разнообразие. Имам близка приятелка, която сама казва, че разбира ползите от кърменето, но на нея физически й е гнусно и детето й е беше само на кърма до 6 месеца, но от дойка, и след това до края на първата му година след захранването успоредно с другата храна. Има много жени, за които усещането за пълноценност им налага да общуват с възрастни активно и на разнообразни теми и дори само мисълта за ограничаване на разговорите до пюрета, памперси и подробности кой как точно родил, което често се случва в чисто маменските среди, ги води до тих (или по-бурен в моя случай) ужас. Налагането на личните разбирания върху някого, съденето, лепенето на етикети ограничава. Разрешете на хората да следват себе си и ги приемете и тогава и вие ще бъдете приети и ценени за това, което сте.

...... живей в хармония със себе си и не се измъчвай.

Това е истината и в двете посоки - да се намери начин, за да не се пренебрегват желанията и вътрешните потребности на човека, независимо в коя от двете посоки са.
Виж целия пост
# 21
С първото дете работих до последно преди раждане и тръгнах отново когато беше на 2 мес. с огромно удоволствие. Беше ми писнал затворническия живот между кърмения и пелени.
Защо изобщо си го родила, след като приемаш майчинството като Наказание?    Shocked

Възприемам майчинството като майчинство, а не като затворничество и безделничество. Човекът е човек когато е полезен не само на семейството си, но и на обществото. Смятам че еманципираната жена има и други важни функции освен кърмения и пелени. И това не я прави по-лоша майка- точно обратното.
Виж целия пост
# 22
Лизет, напълно съм съгласна с коментара ти, само без думата "еманципирана". Не знам защо, но от нея тръпки ме побиват.  Grinning
Виж целия пост
# 23
Всъщност, майчинството е много неща, но всички те включват здравословен санитарен минимум от физическо присъствие. Около 50 г непрекъснати изследователски усилия недвусмислено са доказали, че решаващият фактор за доброто развитие на детето през първата година- не само психически, но и физически, е непрекъснатостта на контакта с майката. Особено важни са първите 6 месеца на последователна и непрекъсната грижа и контакт. В ранното си детство, децата нямат нужда от "вдъхновяващия пример на майката", а просто от нейното присъствие и адекватност. Едногодишно присъствие на майката до детето не е "щедрост", а разумна грижа за психичното и физическото здраве на следващото поколение. 

Съчувствам на авторката  Hug, мога да си представя какво преживява. Спокойно, всъщност решаващата година в изграждането на човешкото същество е първата, при вас тя вече е зад гърба ви и всичко е наред! Успешно адаптиране на всички в уравнението   bouquet
Виж целия пост
# 24
Предполагам, че повечето от притесненята са само в моята глава. Може би част от напрежението се поражда и от факта, че ще трябва да свикнем някой друг да живее с нас  Crazy
Свидетел съм как близко роднинско дете на 4 год. търси само баща си. Личи си, че обича и майка си, но в трудни ситуации баща й е нейната опора. Майка й се върна на работа много рано , когато детенцето беше само на няколко месеца. Според мен връзката им пострада от това, но и не само. Жената някак нямаше подход към дъщеря си. Ще видим с годините как ще се развият нещата там.

Прави сте, че ролята на майката не може да се замести. Както и аз казвам по повод гореспоменатия случай - и най-добрият баща не може да компенсира липсата на контакт с майката.
Виж целия пост
# 25
С първото дете работих до последно преди раждане и тръгнах отново когато беше на 2 мес. с огромно удоволствие. Беше ми писнал затворническия живот между кърмения и пелени.
Защо изобщо си го родила, след като приемаш майчинството като Наказание?    Shocked

Възприемам майчинството..... не като затворничество и безделничество. Човекът е човек когато е полезен не само на семейството си, но и на обществото. Смятам че еманципираната жена има и други важни функции освен кърмения и пелени. И това не я прави по-лоша майка- точно обратното.
Последно-затворничество ли е за теб или не?
Противоречиш си!   Simple Smile

И да, една жена има и други функции , освен раждане, кърмене и отглеждане на поколение.
Но в първите няколко месеца/годинка на детето , то има нужда от Майка, а не от работничка.

Виж целия пост
# 26
Бре, тогава майките в държави, където няма едногодишно майчинство и/или им се налага да работят, защо ли въобще са родили.
Виж целия пост
# 27
Жените домакини са затворнички , безделнички , лузърки, чакат на готово с една дума нищо не правят    Whistling



Краси...* , и за мен си противоречи но  Grinning вероятно така  търси себе си  Simple Smile
Виж целия пост
# 28
Жените домакини са затворнички , безделнички , лузърки, чакат на готово с една дума нищо не правят    Whistling
Щом го твърдиш, няма да споря.  Mr. Green

Бре, тогава майките в държави, където няма едногодишно майчинство и/или им се налага да работят, защо ли въобще са родили.
Да, хубаво е да се поразсъждава върху това.  Peace
И само да вметна, че и в България преди години майчинството е било някъде към 3 месеца. Поне така съм чула от баба ми. Ако греша, поправете ме!
Виж целия пост
# 29
Бре, тогава майките в държави, където няма едногодишно майчинство и/или им се налага да работят, защо ли въобще са родили.

Тук майчинствоте е месеци (ако не се лъжа) но масово жените гледат децата си до 3 г т.е. ако имат възможност да ги дадът на ДГ  Wink ако ли не до 5 г. докато тръгнат на училище.
Това че е кратко 'майчинството' не значи че жените се връщат веднага на работа  Wink

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия