НЕ МОГА ДА ОТСЛАБНА И ТОВА Е !

  • 14 368
  • 78
# 60
Не хващаш си един и го слушаш, а четеш, четеш и се ориентираш кое е най-добрият вариант за теб В МОМЕНТА. Като тук влизат много фактори - ниво на физическа активност, КАКВА (работа, свързана с ходене ли, йога ли, щанги ли...), режим на хранене до момента, собствената ти психика дори. Ами няма как волята ти да е на 0, до момента да си свикнал да тъпчеш баници и фаст фууд и да се метнеш от раз на НВД и то да е успешно. Само че не знам и някой някога да е отслабнал успешно с ВВД.
И да, въглехидратите трябва да се въртят, по-скоро в схема 1-2-2-3 (ниско, умерено, умерено, високо), отколкото 3-3-1-3-3-1... При така изложената от теб ВР, ден тип 2 изобщо отсъства, а тук, припомням само, че си говорим за ОТСЛАБВАНЕ, а не за ПОДДЪРЖАНЕ на тялото на спортуващ човек.
Виж целия пост
# 61
А освен това говорим за ученичка. При нея е на първо място важно да се научи да се храни правилно за цял живот. Ако реши да става професионална спортистка, тогава да си спазва съответните схеми.
Виж целия пост
# 62
Много е важно да се спомене и евентуалната цената, която може да платиш в бъдеще.

Аз говоря от личен опит-от ученичка съм пазила какви ли не диети и истината е ,че до преди няколко години редувах-ту дебела , ту слаба.Аз обичам да си хапвам и малко ми трябва за да надебелея.В последните няколко години спортувам умерено - танци, йога, аеробика, вървя много.От години не бях яла масло и откакто го употребявам не съм забелязала да съм надебеляла.Увеличих и протеините, намалих така любимите ми въглехидрати.Въпреки хипофунцията, която забавя метаболизма успявам да поддържам нормално тегло.Подозирам, че и отчасти диетите, глада и нехаресването са спомогнали за увреждането на ЩЖ.Отделно,че при увредена ЩЖ глада е противопоказен.

Да, като си млад нищо не ти става, тялото издържа на всякакви издевателства, но не се знае къде ще избие.Процеса на отслабване е много важно да е бавен, защото после кожата след драстични промени увисва и не може с нищо да се коригира.
Виж целия пост
# 63
Чоколата, ти самата занимаваш ли се активно с някакъв спорт или с физически занимания. Питам, защото се подразних от категоричността на мнението ти за липсата на полза от аеробните занимания и нуждата от силови тренировки.  Все пак това е форум, в който участниците споделят и личен опит, а не само какво са чели някъде.
Виж целия пост
# 64
Не съм и никога не съм била активна спортистка. Да, приятно ми е просто да ходя дълго време. И кростренажорът не ми пречи, ползвам го, но за кротки, леки, бавнички тренировки или пък за интервали. Иначе правя определени силови тренировки.

Кардиото е неефективно като дългосрочен начин за поддържане на теглото и като начин за отслабване. Освен това кардиото натоварва много организма. Предизвиква отделяне на кортизол (стресов хормон). Често натоварва ставите (зависи от спорта, разбира се, и от техниката). Освен това много интензивно или продължително кардио ангажира гликогена, а това вече е напълно ненужно. Ако се прави леко и не много продължително кардио (да можеш да говориш, без да се задъхаш, и да не трае повече от 50-60 минути), тогава не се ангажира гликогенът, а се изгарят мазнини и наистина такава тренировка е добро допълнение към един здравословен начин на живот. Но да се силиш да въртиш с максимална скорост и за по час и половина - два - това вече е контрапродуктивно.

А кратките, но интензивни тренировки, каквито са и интервалното кардио, и например тренировките с тежести, натоварват мускулите ефективно, което всъщност е необходима част от усилията за изгаряне на мазнините. Освен това също е възможно да не хабят много гликоген - зависи. При адаптиран към изгаряне на мазнини организъм мускулите ползват главно мастни киселини за енергия и гликогенът се пести. Но дори и да не е така, гликогенът е предназначен точно за такива цели - кратки, интензивни натоварвания, а не да се разхищава за часове бягане.

Като пример дават маратонците и спринтьорите. Кои изглеждат по-добре?
Виж целия пост
# 65
Занимавала съм се със силово, аеробно и със "силово кардио". Освен това съм
наблюдавала хора, занимаващи се главно с кардио. Виждала съм как се мъчат
да "горят калории", като в резултат по-често изгарят гликогеновите си запаси и
после или налитат на храна, или с много лишения се влачат, за да слабеят- и слабеят
повече на мускули, стават меки и тестени на пипане.

И аз самата съм въртяла крос тренажори и съм усещала как бих припаднала за
сладко- а бедрата ми си стояха меки. Е, може да съм "свалила" нещо, но с мъки,
поражения над организма и други неприятности.

С кардио тренировка може да свалиш, само ако преди това си във форма и може да
си позволиш по-интензивно натоварване. При адаптираните атлети гликогенът не се изгаря
толкова бързо, все пак са свикнали да горят и мазнини. Но на средностатистически човек
да му кажеш да отслабва с кардио- мъка! Аз може и да отслабна, защото съм тренирала и
други неща, тялото си има памет. Но друг може само да си навреди или дори да започне
да яде повече и да напълнее.

Има защо да сме категорични за кардиото. Собствен и чужд опит.
Виж целия пост
# 66
По начало постановката, че трябва да се изразходват повече калории, отколкото се приемат, е погрешна. Погрешна е, защото предполага това да се прави съзнателно. А такова нещо не може да доведе до нищо добро и се вижда, че е неефективно. И приемът на калории, и разходът се определят от нуждите на тялото и от процесите в него. Организмът сам ги регулира тези неща. Това, че някои хора водят по-заседнал начин на живот и напълняват, не се дължи на мързел и на лакомия, а се дължи на неправилна нагласа на организма да складира, вместо да оползотворява правилно поеманата енергия. Това се коригира с промяна в храненето - най-вече трябва да се ограничат въглехидратните храни. Тогава се регулира и приемът на калории, т.е. гладът, и освен това се появява желание за движение, защото вече организмът минава в друг режим - отключва се способността да се освобождава енергия, а не се кара само на складиране.
Виж целия пост
# 67
Също така режимът на активния спортист невинаги е оптимален. Той
е доста натоварващ и труден, изисква адаптация. Не може да се имитира
от човек с друг стил на живот, защото ще има негативен ефект.

Ако само имитираш, се стига до един момент, в който тренираш до болка,
а пак не отслабваш колкото ти се иска. А през останалото време се влачиш.
За кортизола също е вярно- и той си допринася за трупане на мазнини.
Виж целия пост
# 68
Мамасита, имаш право за разликата в режима и потребностите между активно спортуващи и аматьори. Simple Smile Активно спортуващите може спокойно да се хранят и много високовъглехидратно, но това няма непременно да им подобри постиженията, а ако в даден момент се контузят и няколко месеца не тренират, но продължат да се хранят високовъглехидратно, ще има сериозни поражения върху метаболизма. А аматьор, който не тренира професионално, а води по-скоро заседнал начин на живот, въобще няма нужда от големи количества въглехидрати. Нито има нужда и от чак толкова тренировки.
Виж целия пост
# 69
Това ми обяснява на мен защо като почнах със спорта, и то със степ-аеробика надебелях.

И друго, което се сещам е,че започнах да поддържам кг си когато спрях цигарите, явно и това влияе на метаболизма.
Виж целия пост
# 70
Освен това години наред наблюдавах бившия си. Не ми се струваше нормално
да бяха 10 километра, понякога всяка вечер, и пак да не може да си свали
шкембето, пак да си е с почти същата фигура. Години тренировки- нула прогрес.

Още по-лошото е, че такива хора смятат, че правят всичко правилно, само дето
"гените" и "структурата" им пречат. Но не се сещат да си сменят начина на трениране.

Тайната е: ако искаш различно тяло, прави различни неща.

Да, това тренира сърцето и дишането, човек е във форма, но не тренира
добре мускулите, нито пък топи където трябва мазнини. И мен ме е агитирал да бягам,
стигала съм до 5 километра.

Резултат- болки в коленете и въпреки това, все още тлъсти бедра.

Докато не взех пудовката, не се подобриха качествено нещата. А и се оказа,
че с почивка и бавно движение си скулптурирам тялото по-добре.

Та така. Не става само с навъртане на километри, трябва и акъл.
Виж целия пост
# 71
Нека говорим за жена, водеща по принцип застоял начин на живот, за която движението се е изразявало най-много в ходена на работа пеш, качване на стълбите до третия етаж и ходене до кварталния магазин. И ако тази същата жена отдели време за себе си и четири или пет пъти седмично ходи по един час на аеробика, степ-аеробика, зумба, тае-бо или нещо подобно, което и харесва, това по-никакъв начин няма да и навреди. Напротив. Съчетано с умерено хранене задължително ще и намалят обиколките и ще се стегне. Естестествено ако си с наднормено тегло тези занимания не биха ти донесли нищо добро. Говоря за хора с индекс на телесната маса близо до нормата и в нормата.
При избора си трябва да се водим от това което ти харесва за да можеш да си постоянен. Не всеки обича занимания във фитнес зала.
Виж целия пост
# 72
Да, но и ще й спре отслабването доста бързо.

Четири-пет тренировки са много за начинаещ. Бих казала 1-2.

Има и още нещо. Да си слаб не значи да си лек. А значи да имаш естетично
разпределени телесни мазнини. А те се разпределят естетично само при добро
здраве и метаболизъм. Дори да се спукаш от тренировки, пак може да си имаш
шкембе, тлъсти баджаци и за капак сланини на врата и отзад на ръцете (от кортизола).

По-умно е тази жена да увеличи движението и разходките, да смени радикално храненето
с един чист отключващ период с ВМ-НВД, а след това спортът да е на порции, не
редовно и хронично. Може и с един път седмично да имаш чудесен прогрес. Даже
по-добър, заради почивките.
Виж целия пост
# 73
Мамачита права си за броя на тренировките за начинаещ. Нека да е в началото да 2 до 3, придружено с по-големи разходки, но нали може избора да е измежду аеробните занимания, а не на всяка цена упражнения във фитнес. А още повече че в някои от заниманията по аеробика винаги има и упражнения за различни части на тялото, което помага за поддържане и оформяне. 
Виж целия пост
# 74
Тялото не се оформя "на части".

Например, задникът не става стегнат и кръгъл с тренировки за задник,
а с правилна походка и наглед несвързани движения. Бедрата не
се стягат с движение на бедрата, а с упражнения, наглед напълно
несвързани с тази част. Нито пък коремът се стяга с коремни преси.

Има и трети вариант- домашна тренировка.

Аеробната тренировка не може да замени натоварването с тежести.

Между другото една уникална домашна тренировка е "опит за придвижване на неподвижни предмети".
Бутане на стени, "повдигане" на тежки мебели, изобщо натиск срещу нещо неподатливо.

Много е освежаващо за метаболизма, а и за психиката:)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия