Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Можете ли да предоставите някои рецепти за гръцки сладкиши, споделени в темата?
Как се приготвя пастицио и какви са основните съставки?
Как се приготвя гръцката фава с леща?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Можете ли да предоставите някои рецепти за гръцки сладкиши, споделени в темата?
В темата са споделени няколко рецепти за гръцки сладкиши. Една от тях е меломкароната, която се приготвя с олио, портокалов сок, портокалова кора, нарязани орехи, канела и карамфилово масло. Друга рецепта е за сиропиран сладкиш със съставки като яйца, захар, брашно, грис от твърда пшеница, бакпулвер и мляко. Освен това има рецепта за меломкаронатадес с олио, портокалов сок, пудра захар, амонячна сода на прах (или сода бикарбонат), орехи, канела и карамфилово масло.
-
Как се приготвя пастицио и какви са основните съставки?
Пастициото е гръцко ястие с паста, приготвено на фурна със сос бешамел, кайма и макарони. Основните съставки включват макарони, кайма, лук, чесън, магданоз, домати, доматено пюре, канела на пръчки или млян карамфилово дърво , зехтин , сирене кефалотири , брашно , мляко , яйце , индийско орехче (по желание), сол и черен пипер.
-
Как се приготвя гръцката фава с леща?
За да приготвите фава, използвайте жълта средиземноморска леща и я сварете със зехтин, оцет, моркови, лук, чесън, сол и черен пипер. Добавете дафинов лист и капсаици. След като се свари добре се пасира на едро и се добавя лимон сок и още зехтин. Сервирайте ястието топло като гарнитура. Гръцката фава се приготвя чрез варене с лук и след това пюриране със ситно нарязан лук. Опитайте да го приготвите по тази рецепта и вижте дали ви харесва.
-
Как се приготвя κοκκινιστό, гръцко ястие с месо?
-
Как се приготвя Κοτόπουλο φρικασέ, гръцко ястие с пиле?
- нещо не стана! Плуват чашките в мазнина и не знам какво обърках - дали не запържих достатъчно гриса, дали нещо друго, ама хич няма вид 
Понеже си обичам всякакви дреболийки и често си ги хапваме у дома, съм поръчвала и в ресторанти, но ни ги поднасят смърдящи на оцет. Мисля си вероятно, ако са престояли, искат да убият миризмата, но дали всъщност това е причината или просто рецептата е такава 
Цикнопемппти бе вчера ... така че пропуснахте всичко печено на скара ,сувлакита (шишчета ) ,сурови наденички ,пържолки ,пилешко ,въобще месо ,у нас имаше и печени пити на скара (питките за дюнера) ,почъсени със сол ,зехтин ,риган и лимон ,пържени картофки и разбира се салата . Тъй като Катара Девтера предстои малко инфо и от мен . У нас се приготвя задължително лагана ( вид обреден хляб ,представляващ плоска овална пита на дупки ,поръсена със сусам ,тарамосалата ( хайвер ,разбит с хляб или варени картофи ,лимон ,зехтин и т.н ) По принцип постни ястия ,предимно зеленчукови или бобови и без олио (такава е традицията ) ,защото е първия ден на великите пости ,но ние ,а и повечето гърци ядат . .... Моето меню е октопод с вино и доматен сос с ориз пилаф ,пържени калмари ,пълнени калмари с ориз и супиа (вид мекотело ) с ориз и спанак ...... салати ,пърженикартофи и скариди пияни със спагети ,боб салата и салати ,на тоя ден хвърляме и хвърчилото . Искам да подчертая смисъла на тоя ден за мен .Смятам ,че който не пости ,няма да усети нищо или
просто ще хапне по-доволно или постно . Защото именно в 40 дневния пост се крие смисъла .... постите не са само изпитание на духа и стомаха ,ала ни учат на смирение ,търпение и духовно пречистване . Това от мен ,в момента не се сещам друго съществено ,някъде по-напред имам пусната рецепта за октопода ,който си струва да се опита !!! Спокойна вечер !!!!!