НВ-ВМХ, част 71

  • 35 275
  • 726
# 120
Камелот, огромни благодарности за обясненията! Hug  bouquet Дано вече всички съмняващи се да прочетат и да го зачеркнем най-после този въпрос. Да, на вегетарианците, веганите или на склонните към вегетарианство/веганство хора, които просто още не са направили крачката в тази посока, не им се вярва, че растителната храна е всъщност по-тежка за храносмилането и сме по-малко адаптирани към нея, отколкото към месото, но фактите са точно такива: човешката храносмилателна система се справя изключително ефективно точно с месото, но не успява винаги да поддържа същата ефективност с растителните храни Rolling Eyes А и по отношение на млечните важи същото - далеч не всеки организъм ги преработва безпроблемно. Но пропагандата по отношение точно на месото, а и на животинските храни като цяло, е толкова силна и хората са толкова склонни да вярват (донякъде и по религиозни причини), че фактите направо нямат шанс заради предубеждения Rolling Eyes Но силата на информацията е огромна Peace И има надежда поне част от заблудените овчици да се върнат в правия път Laughing

Луди Пеперуди, наистина вегетарианските, а и веганските рецепти често са много интересни, оригинални, привлекателни на вид, а предполагам, че и вкусни. Много изобретателност се влага, за което уважавам хората, които се занимават с тези неща. Но си е факт, че човекът има нужда от повече вещества, а не само от тези, които се съдържат в растенията. В противен случай рано или късно настъпват дефицити, а това се отразява на здравето.

Отново да похваля книгата на д-р Дейвис ("Пшеницата - маскираният убиец"): съдържа и прекрасно описание на НВ-ВМХ, и не само подробно изброява какво да се яде и какво да не се яде, кое в по-големи количества и кое - в по-малки, но и е обяснено действието на храните върху организма и причините да се ограничават специално по-високовъглехидратните. Много хубав източник на информация е за българския читател.

За който се интересува - коментар на резултатите от изследванията на дете с първи тип диабет 1 година след поставянето на диагнозата, но при нисковъглехидратно хранене (противно на официалните препоръки): http://diabeticalien.blogspot.co.uk/2014/01/how-to-obtain-perfec … od-work-with.html
Виж целия пост
# 121
Кам, безкрайни благодарности за обясненията  Hug

Много смешно ми стана още при цитата от "Ензимният фактор" как се отделя газ метан  Laughing
Всеки, хранещ се ВМ-НВ е забелязал, че газове, подувания, куркания и всякакви подобни храносмилателни проблеми са изчезнали безвъзвратно и въобще ги няма.
Ако това беше вярно, тук постоянно щеше да има въпроси от типа - Какво да си взема за газове? Корема ми е много подут ...
Тази книга ("Ензимният фактор") я имам и съм й хвърляла по едно око, но никога не ме е привличала да я изчета от край, до край. Не за друго, а просто заглавията на главите й са покъртително глупави и измислени, звучат просто смешно, особено ако поназнайваш нещо повече, от статиите в Космополитън  ooooh! Така че цитираната книга е малко бошлаф, както се казва.

Шоки, благодаря за новия репортаж за "Пшеницата - маскираният убиец". Все повече ме влече да я почвам  smile3508
Значи има надежда тук да започнем да виждаме някоя и друга книга на тази тема.
Виж целия пост
# 122
Вивиан, аз пък си спомних, че в секцията имам забутана "Зоната" на Бари Спиърс и вчера я извадих. Дори открих календарче някъде по средата, тоест явно нещо съм чела в някой момент newsm78 Интересно ще ми бъде да я прочета. Вече и от теб, и от Дани четох положителни отзиви за начина, по който ги е обяснил нещата, така че ми стана любопитно.
Виж целия пост
# 123
Книгата е хубава и дава точно информация, която е наистина правилната информация, поднесена по начин, който не изопачава нищо. Просто биохимия и медицина.
Аз още не съм я прочела докрай, но чат пат си чета и съм към края. Струва си да се види, още повече, че страшно се доближава до нашия режим като подбуди и разсъждения  Peace
Виж целия пост
# 124
Аз искам да уточня за месото (и яйцата, защото ги слагам в същия кюп), макар че май вече съм го правила Embarassed Смятам, че месото и яйцата са най-важните храни и би трябвало да съставляват гръбнака в повечето хранения през деня, като причините са няколко:

1) От една страна това са храните, които съдържат всички важни аминокиселини в достъпна за организма на повечето хора форма, което не се отнася нито за всички зеленчуци, нито за бобовите, нито за ядките, нито за млечните. Вярно е, че и бобовите, и ядките, и млечните са по-богати на белтъчини от повечето зеленчуци и плодове, а и специално сирената и ядките имат кажи-речи същия процент белтъчини, какъвто има в месото. Но пък при растителните източници на протеини (и бобовите, и ядките) има фактори, които затрудняват усвояването на тези аминокиселини (лектините и фитиновата киселина). Млечните пък не се понасят добре от много хора, така че и те не са идеалният източник на аминокиселини. Разбира се, който ги понася добре, може да изхвърли яйцата и месото и да разчита на сирене, извара, сметана, кисело мляко, а дори и прясно, но за много хора това не е идеалният вариант.

2) И месото, и яйцата съдържат и множество други полезни вещества - и витамини, и минерали. Съдържат ги и в по-големи количества от растителните храни, и са по-лесни за усвояване заради липсата например на фитинова киселина, която да пречи.

3) И месото, и яйцата са лесносмилаеми за повечето хора, макар че има изключения, разбира се (заради различни заболявания или пък алергии). Но ако повечето хора получават стомашночревен дискомфорт от фасул, грах и леща, то със сигурност тези, които имат дискомфорт от месо или яйца, са малцинство. Да, ако човек години наред се е хранил с малко месо и с малко мазнини, отначало може да му бъде трудно с по-мазните меса или дори може да му е тежко да изяде една пържола (познавам такива хора). Но причината не е в пържолата, а в това, че храненето толкова дълго време не е било оптимално и организмът е изгубил навици да се справя с този вид храна. Но това се преодолява, и то сравнително бързо.

4) Освен белтъчините, съдържат и мазнини, а това допринася за ситост.

Това са ми основанията да подчертавам, че е важно и препоръчително да се консумират месо и яйца, по възможност някакво количество на повечето хранения (не е нужно 3 пъти на ден да се изяжда по цяла пържола или по 3-4 яйца). Да, млечните, особено сирената, могат да заместват месото и яйцата в някои хранения или пък да ги допълват. Но ми се струва, че млечните все пак не са с толкова благоприятен хранителен профил, затова не са най-добрият избор като източници на белтъчини и мазнини и изобщо на веществата, които се набавят от животинските храни.

Естествено, месото и яйцата (или пък млечните) вървят ръка за ръка със зеленчуците - каквото количество ви харесва и понася. Точно на зеленчуците не трябва да им се страхуваме, че имали въглехидрати. Вярно, че имат, но малко, а имат и фибри. Така че в никакъв случай не трябва да се изключват, но не са и така необходими и полезни, както са месото и яйцата Embarassed

Това е Peace
Виж целия пост
# 125
Хехе, Вив, да по отношение на метана, който е един от газовите, отговорни за т.нар. парников ефект в природата и глобалното затопляне, е всеизвестно, че голяма част от него се отделя именно от преживните животни - крави, овце, кози и др. А те се хранят предимно с трева и не ядат месо.  Simple Smile
Тяхната храносмилателна система е така устроена, че бактериите, населяващи стомаха и червата им са важна част от процеса на усвояване на иначе неразградимата от собствените им ензими целулоза.
Метаньт се образува от растителната храна при бактериалното й разграждане и се отделя от животните ( от двата изхода на храносмилателната им система - при оригване и изхвьрляне на чревни газове), а не се всмуква в тялото им( както някой може да остане с впечатление , ако чете обясненията в тази книга - "Ензимния фактор"). Даже учени работят в насока изобретяването на хапчета, които да задьржат метана в стомаха на животните и да го преврьщат в глюкоза, с цел да се намалят емисиите в атмосферата.
Шоки, прочетох за резултатите на това дете с 1 тип диабет и сьм вьзхитена от интелигентността на родителите му да се противопоставят на официалната догма за високовьглехидратно хранене на тези болни. Видях, че са прочели и препорьчват и нашите любими книги на тази тема.  Simple Smile
А по отношение на месото и яйцата ( в това число и рибата), сьщо смятам, че трябва да са в основата на храненето. Моята обичайна схема е двукратно хранене - едното с яйца, зеленчуци/авокадо/кокос/ маслини, другото - месо/риба сьс зеленчуци.
Виж целия пост
# 126
Да, добре, че има умни и четящи хора, че иначе по отношение на храненето нещата са много забатачени ooooh! И точно при такива уязвими хора личи най-ясно, защото на здравия организъм, дори и години наред да го товариш с вредни храни, не му проличава веднага Rolling Eyes
Виж целия пост
# 127
момичета, може да сложите линка с историята на това детенце в темата за домашни тренировки, нали там имаше такъв проблем и мисля, че ще е от помощ.
Виж целия пост
# 128
Ама тая книга "Ензимния фактор" явно е пьлна с глупости. Ето още един бисер от нея ( постнали са го в друга тема):
Цитат
ЯЖТЕ САМО МЕСА ОТ ЖИВОТНИ С ПО-НИСКА ТЕЛЕСНА
ТЕМПЕРАТУРА ОТ ЧОВЕШКАТА
Не е добре да се ядат меса от животни с по-висока телесна теМпература
от нашата- като говеда и пилета, защото техните животински мазнини се
втвърдяват в кръвния ток на човека.
Много по-добре е да се консумират
меса от животни с по-ниска телесна температура, като рибата, защото
рибеното масло се втечнява в тялото ни и дори прочиства артериите

Виж целия пост
# 129
Оооох, божееее ooooh! В телата ни температурата е 37 градуса. Ако масло или мас се остави на 37 градуса температура, няма да остане твърдо ooooh! Как може въобще някой да го вярва това все още?! Rolling Eyes
Виж целия пост
# 130
Мдааа
Краската продължава да се зарибява с веге библиите и да ни ги размахва, вместо да си седне на д-то и прочете малко сериозна л-ра по темата
Изпълнява съвестно моето НГ послание  Laughing

Виж целия пост
# 131
Искам да кажа едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ на всички момичета, които обогатяват темата ни с коректна, но и леснодостъпна информация!   bouquet Вярвам, че и Краси има своя принос от гледна точка на поводи за задълбочени размисли.  Laughing
Все пак тя има право, че месото в днешно време е много по-различно от това, което е било преди 100 години. Не само нечовешките условия, в които се отглеждат животните, но и ГМО соята, с която биват хранени, оказват влияние върху съдържанието на важни макро- и микронутриенти в месото, което ние след това консумираме.

Може би дълбая излишно в тази тема, но понеже аз вече не консумирам месо, купено от масовите супермаркети и магазини, искам да изложа аргументи в подкрепа на решението ми. (Това в никакъв случай не означава, че консумацията ми на месо и животински продукти е намаляла!)

Знаем, че витамини, минерали и есенциални мастни киселини (визирам Омега 3), които дадено животно консумира докато е живо, се натрупват в мастните му клетки. Това е една от причините ние тук да си хапваме мръвката с повечко мазно. Но освен тези полезни вещества, мазнината на месото съдържа и всякакви отпадъчни продукти, токсини и вредни субстанции, които животното е поело с храната си и за да изолира тях и вредното им въздействие върху организма си, ги е "опаковало" в мастните клетки. От тази гледна точка индустриалното месо, което хората масово си купуват и консумират, съдържа в мазните си части доста вредни вещества, а в същото време и по-малко омега 3, витамини и т.н., защото животното не е хранено с естествената за него храна - трева, а с разни ГМО фуражи, защото са по-евтини.  Като съвет от мен може да приемете, че е добре да си потърсите някой местен фермер, от който да си купувате месо, знаейки, че животното преди това е било отглеждано подобаващо - пасло трева, без антибиотици, хормони и какво ли не още. (това са така наречените pastured животни) В подкрепа на твърденията си давам следните линкове:

http://www.bulletproofexec.com/grass-fed-meat-part-1/
http://www.bulletproofexec.com/the-health-benefits-of-grass-fed-meat-part-2/

На когото казаното от мен досега му се струва логично, може да се задълбае по-подробно в темата, аз сега давам доста повърхностна информация. (Но пък и не съм лекар или биохимик, а по-скоро заинтересован ентусиаст  Embarassed )

В тази връзка споменавам, че се старая яйцата, които консумирам, също да са pastured, т.е. свободно отглеждани и без да са хранени със соя и ГМО.  Peace

Иначе месо, яйца и дива риба стоят в основата на пълноценното хранене. Те са и перфектен източник на протеин за нас и който и вегетарианец да ми твърди, че може да си набави всички необходими аминокиселини от разни бобчета и семенца, да попрочете малко повече по въпроса.  Wink
Виж целия пост
# 132
Кам, сега те дочетох
Буквално направи на лух и прах любимото веге твърдение как всеки възрастен имал няколко кг гниещо месо из червата

Баничка, ние тук купуваме само шведско месо и никога датско
Именно датското е ГМО, самите животни са с променен генофонд за повече месо, а и храната им също, отделно че ги хранят със зърнени фуражи
Яйцата са винаги от св.кокошки,външни, защото има и вътрешни

Но дано някога имаме собствени кокошки и кози

Виж целия пост
# 133

Яйцата са винаги от св.кокошки


Зачудих се какви са тези свински кокошки Laughing (това е потвърждение за онази максима, че човек вижда каквото иска да види Embarassed)
Виж целия пост
# 134
Здравейте и от мен Simple Smile

W'A'S'P' ти направо ме застреля с това за датското месо. Сега аз от къде да се снабдявам Thinking
Дали и това което се води еко е такова?
И още един въпрос имам - имате ли опит с това http://www.iherb.com/Nordic-Naturals-Arctic-D-Cod-Liver-Oil-Lemo … l-oz-473-ml/24555
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия