Страсти- градините в София, кампания 2014/ 2015г.

  • 30 877
  • 782
# 660
petjata, мама САННЯ , midnightStar, благодаря!
petjata , да, точно така е. Когато няма свободни места в дадена градина списъците не се виждат. Логично е.
Статията, която е пуснала мама САННЯ е много вярна. Ние с мъжа ми сме пред дилема дали да се разведем... Единия вариант е буквално - в съда. Другия е косвен развод - аз да отида да живея  при нашите с малкия, а той с каката да си остане у дома. Така няма да си загубя работата. Ще гледаме малкия на смени. За една година е ок, но ако не ни приемат и догодина!?! ooooh! Безумие...Досега във всякакви ситуации не губех самообладание. Сега съм в шах... и мат!  Tired
Виж целия пост
# 661
Според мен пък статията е тъпа! И не отразява реалния проблем. Колко хора няма да си припознаят детето? А да се разведеш пък никакво предимство не ти носи. А ако вземеш местоживеене и работа в района - не е кой знае какво предимство. И другите родители на опашката ще го направят.
Голямата порта, отново казвам, е т.2.2.4. Обаче, за тая точка нищо написано в статията няма.
Виж целия пост
# 662
Според мен пък статията е тъпа! И не отразява реалния проблем. Колко хора няма да си припознаят детето? А да се разведеш пък никакво предимство не ти носи. А ако вземеш местоживеене и работа в района - не е кой знае какво предимство. И другите родители на опашката ще го направят.
Голямата порта, отново казвам, е т.2.2.4. Обаче, за тая точка нищо написано в статията няма.

Има и за 2.2.4, статията е няколко стр.
Виж целия пост
# 663
Според мен пък статията е тъпа! И не отразява реалния проблем. Колко хора няма да си припознаят детето? А да се разведеш пък никакво предимство не ти носи. А ако вземеш местоживеене и работа в района - не е кой знае какво предимство. И другите родители на опашката ще го направят.
Голямата порта, отново казвам, е т.2.2.4. Обаче, за тая точка нищо написано в статията няма.

Има и за 2.2.4, статията е няколко стр.


Не съм дочела, аз реших, че е само на първа страница. Сега ще прочета.  Peace
Виж целия пост
# 664
 newsm10 newsm10 newsm10 Напълно съм съгласна със статията. НО докато не се променят нещата - с недостига на детски заведения и критериите няма как да се оправят нещата.

"Трябва също да е ясно кои диагнози са с предимство за прием. Ако в комисиите в детските градини присъства лекар, който преглежда детето и документите му, това би намалило субективността при избора на деца с еднаква диагноза и точки." - Напълно съм съгласна и с това. Детето ми е с протокол и съм напълно съгласна когато подаваме документи то да бъде прегледано, ако трябва да се проверят всички документи + амбулаторни листи от лекаря, който е дал тази диагноза + да го прегледа лекар/специалист който наистина да потвърди, че е така и да го приемат. Защото със сигурност когато отида с протокола и има още една майка и тя е позната/приятелка и т.н. на някой от общината или на директорката много ясно, че тя ще приеме нея, а не мен.
Виж целия пост
# 665
Да ама аз не мога да си представя как това болно дете,което е обикаляло лекари и е стресирано ще преживее още няколко прегледа,ще го стресират допълнително в градината и после като го приемат ще го натирят пак там,а то ще я свързва с лекари и прегледи...
Нещо и така не ми се връзва.
Виж целия пост
# 666
Много добра статия. Проблемът обаче, ако гледаме от малко по-високо, не е в 2.2.4, а в липсата на места. Големият въпрос, пропуснат в статията, е, защо не се строят нови ДЗ. Те трябва да изникват като гъби, непрекъснато, за да се реши този остър социален проблем! Това е богатата Столична община, все пак, тя ако няма собствени терени кой ще има. Не разбирате ли, ако има достатъчно ДЗ, никой няма да прави каквито и да било шмекерии. И дори критериите за прием и самата ИСОДЗ ще са излишни, хората просто ще си записват децата на ДЗ когато им е удобно и това е.
А друг е въпросът, защо не се строят ДЗ. Според мен положителният ефект ще е доста голям: 1, майките ще могат да се върнат когато си поискат на работа (със сигурност веднага като усетят нищетата на 340те лв. месечно) - а това ще доведе до увеличение на БВП, произведен в столицата; 2, повече ДЗ - повече нови работни места, 3, - щом се върнат майките на работа, автоматично се разтоварва бюджета на НОИ, защото няма да се налага да се плащат толкова големи майчински; 4, - когато някой ден намелее необходимостта от ДЗ, сградите могат да се преустроят в зависимост от нуждите на общината и нейните жители. Да не говорим за 5,6 и т.н. - самото строителство ще ангажира доста строителни фирми/работници, продавачи на материали и обзавеждане; ще се спре корупцията; директорките вече няма да са всевластните господарки велможи, а ще се принудят да се поставят в услуга на родителите, вместо сегашното арогантно поведение на някои от тях... А колко нерви ще се спестят на родителите...
А, отрицателния ефект - частните ДЗ ще пострадат... Лично аз съм на мнение, че в техния двор трябва да се търси отговора на въпроса защо не се строят нови общински ДЗ.
Виж целия пост
# 667
Много добра статия. Проблемът обаче, ако гледаме от малко по-високо, не е в 2.2.4, а в липсата на места. Големият въпрос, пропуснат в статията, е, защо не се строят нови ДЗ. Те трябва да изникват като гъби, непрекъснато, за да се реши този остър социален проблем! Това е богатата Столична община, все пак, ...

Подкрепям на 100%!
Ако този проблем не съществуваше-нямаше да доведе до редица други!
Нямаше да се налага да се представят документи по т.2.2.4, с които да се спекулира!
Нямаше да се злоупотребява с доверието и нервите на хората!
Ако "богатата" СО умееше да се справя с проблемите си ...
Нямаше да коментираме появилите се нови начини за спекулация и корупция!  Sad
Виж целия пост
# 668
И аз съм съгласна на 100% с поста на Ерика.

Но освен това, мисля, че трябва да има кой да проверява достоверността на предоставените документи, и при несъответствие издателят и ползвателя на точките да носят наказателна отговорност. Тогава измамите щяха да бъдат по-малко /най-вероятно/. Визирам точките за месторабота, район на месторабота, местоживеене, 2.2.4... А, и да- самотните майки /без да обидя никого, защото съм наясно, че има доста такива/.

Социалните правят такива проверки, МВР също /пример: при молба за издаване на ЛК и гражданство на чужденец/. Защо директорите да не могат?
Виж целия пост
# 669
100% съгласна с Ерика ...

Безкрайно ме учуди обаче едно от последните изречения: предложение да се увеличи срока за местожителство т.е. беше казано последните 2 години да е  ... Аз съм все по квартири например -> 7 години в Студ. град и след това 6 години в една квартира, 2 години в друга ... сега от година и 1/2 в трета ... и не знам кога би хрумнало на хазаина, че иска по-висок наем или, че ап. му трябва за сина ... Та и това с местожителството според мен не може да се прецизира точно, защото житейските ситуации са различни ...
Виж целия пост
# 670
Различно са ситуациите, но за се регистрираш в Общината седмица или две преди класирането, за мен би било съмнително. А ако се въведе това с проверката, длъжностно лице би могло да отиде и да провери дали семейство "Х" наистина живее на посоченият адрес, за който е ползвало заветната точка. Дори и проверката да бъде след класиране / и преди записване/. Не че пак няма да има предпоставки за злоупотреба, но както и да е. 
Виж целия пост
# 671
Аз имам две жилища в столицата и в двете детето ми живее в определено време. Едното ми е по постоянен, другото по временен адрес. Какво правим?
Какво правим и ако десет дни преди заветното класиране си купя жилище в даден район, а пет дни преди него се регистрирам като живееща там? В Имотния регистър ли ще проверявате?
 Stop

Самотността на майката как ще проверите? Прави ли редовно секс и с кого? Защото самотна по закон е тази майка, която е родила дете със записан в акта му за раждане "баща неизвестен", да не бъркате, че иде реч за онези, родили неомъжени.
Виж целия пост
# 672
И на 6 месеца /например/ сменяте градината? Всяка година? Thinking
Или пък няма хора, които ползват неправомерно тези точки? Записват се като живеещи при баба, дядо, вуйчо, приятел.., а реално не са.
Виж целия пост
# 673
Дори не ползва ДГ, спокойно. А нужда да я сменя на всеки шест месеца няма, достатъчно е, че аз мога да докажа повече от едно местообитание в рамките на столицата, което ми дава предимства в повече от един район.


Всяка година в темата чета надъхани и нахъсани майчета, които милеят за рестриктивни мерки и софийско жителство. Тц. Не ограниченията и пр. ще оправят положението, а отстраняване на основния проблем- липсата на места.
Виж целия пост
# 674
Дори не ползва ДГ, спокойно. А нужда да я сменя на всеки шест месеца няма, достатъчно е, че аз мога да докажа повече от едно местообитание в рамките на столицата, което ми дава предимства в повече от един район.


Всяка година в темата чета надъхани и нахъсани майчета, които милеят за рестриктивни мерки и софийско жителство. Тц. Не ограниченията и пр. ще оправят положението, а отстраняване на основния проблем- липсата на места.

Спокойна съм, благодаря за загрижеността   bouquet
Но всеки ден виждам пропуските в системата на детските градини, и как от липсата на реален контрол в/у заявените критерии, масово се злоупотребява. И от родители, и от директори.
Иначе, да. Съгласна съм, че ако имаше достатъчно места, нямаше да има причини за злоупотреби.

Извинявам се, че разводних темата.

/и спирам до тук/
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия