Бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 72 335
  • 741
# 465
Дълго може да седи,нищо му няма,става за готвене и за пийване

Благодаря.  Hug
Виж целия пост
# 466
Понеже само в 1-2 седмици в годината ми се удава тази възможност да хапна от на Мимас дюнерите (или от тези до Славейков в посока гранд хотела), не помня много точно какво се слагаше.

Помня следните:

- месо (пилешко)
- пържени картофки
- домати на дълги парченца
- сос

И оттук не съм сигурна - зеле май че слагаха, ама какво още добавяха... Не мога да се сетя, а съм приготвила пил. филе и арабски питки за дюнер за довечера...
Виж целия пост
# 467
chrissy
+ зеле и кисели краставички нарязани на ивички
Виж целия пост
# 468
Понякога ги заливат и с майонеза или майонезено-горчичен сос - зависи от дюнерджийницата
Виж целия пост
# 469
Благодаря ви. Simple Smile
Сос мисля някакъв чеснов да спретна, така си спомням, че съм ги яла.
Виж целия пост
# 470
Откъде намираш арабски питки за дюнер?
Виж целия пост
# 471
Благодаря ви. Simple Smile
Сос мисля някакъв чеснов да спретна, така си спомням, че съм ги яла.
Сосът се прави с кисело мляко, сусамов тахан, чесън, сол и мента Peace
Виж целия пост
# 472
Питки при нас продават в Кауфланд и Едека, в България съм намирала на женския пазар, последно виждах през май тази година като се прибирах. За Лондон нямам идея къде имат обаче.  Crazy
Ейй, тъкмо имах малко неизползван сусамов тахан. Onna,  bouquet
Виж целия пост
# 473
Понеже само в 1-2 седмици в годината ми се удава тази възможност да хапна от на Мимас дюнерите (или от тези до Славейков в посока гранд хотела), не помня много точно какво се слагаше.

Помня следните:

- месо (пилешко)
- пържени картофки
- домати на дълги парченца
- сос

И оттук не съм сигурна - зеле май че слагаха, ама какво още добавяха... Не мога да се сетя, а съм приготвила пил. филе и арабски питки за дюнер за довечера...

http://bulgarianaffair.blogspot.bg/2014/02/duner-kebab.html
Виж целия пост
# 474
Благодаря на Пейчев ,рових в блога и  се съветвах да готвя.Риба.Явно напредвам с търсенето,но благодаря,че е  писал за такива като мен!
Виж целия пост
# 475
Благодаря на Пейчев ,рових в блога и  се съветвах да готвя.Риба.Явно напредвам с търсенето,но благодаря,че е  писал за такива като мен!

 bouquet
Виж целия пост
# 476
marchеva14, моля те, пусни ми как се прави глазурата. Благодаря ти  Simple Smile

пеп-4o, задължително ще пробвам и тази глазура. Благодаря ти  Simple Smile
Виж целия пост
# 477
marchеva14, моля те, пусни ми как се прави глазурата. Благодаря ти  Simple Smile

пеп-4o, задължително ще пробвам и тази глазура. Благодаря ти  Simple Smile
Ще ти напиша глазурата,  разбира се, но тя е почти същата като при Пепи. Не се сърди, ама аз съм подробна, ако искаш, чети.
 Шоколад - начупен на малки парчета. Сметана -  висок процент 35-40%, 1 капачка коняк, бренди
Сметаната се загрява но без да завира . Сваля се от огъня и към нея се прибавя шоколада. Разбърква се с шпатула докато се разтопи. Прибавя се брендито/коняк и маслото. Разбърква се. Оставя се на стайна температура , а после се държи в хладилник, но да се следи за да не се втвърди за да може да се ползва при намазване на тортата.

И още един  "стъклен", бляскав ганаш за торта:
Трябва да се разполага с термометър за готвене. Това е  единственото условие.
В студена вода се поставя 10 г желатин.
125 мл вода се поставя в дълбок съд, добавя се 225 г захар - кристал, на котлон на умерена температура. Разбърква се непрекъснато до 104 градуса. Сваля се от огъня и след малко охлаждане се прибавя 150 г  начупен кувертюр. Разбърква се с тел до стопяването на шоколада. Добавя се 30 г какао, разбърква се до поемането му и се добавя 65 мл сметана - висок процент. Разбърква се до 59-60 градуса.  Добавя се желатина и се разбърква до стопяването му. Прецежда се през цедка , като си помагаш с шпатулка. След това се блендира на бавна скорост на блендера. Прецежда се отново и вече трябва да е 28 градуса. Може да се работи с него, т.е. да се залива тортата. Тя се слага  в/у висока и широка чаша, а под нея се слага метална мрежа, а тя е в тавичка, защото при изливането на шоколада покапва и това отново се събира за друг път. Готовата смес се излива бавно и равномерно. Тя залива тортата отвсякъде. Повече не се пипа и не се минава с шпатули за заглаждане. Отгоре не се прави никаква декорация, нищо.
Този вид ганаш става като стъкло. Веднъж съм го правила, но за съжаление не съм снимала за да мога да покажа. Тортата ми стана с перфектната глазура.
Виж целия пост
# 478
marchеva14, благодаря ти много! Първата ще я пробвам тези дни. Другата малко по-натам  Simple Smile
Виж целия пост
# 479
Крем "ганаш" за торта: 300 г натурален шоколад, 180 мл пълномаслена сметана,130 г безсолно краве масло.

В съд с дебело дъно наливаме сметаната и я загряваме, не трябва да кипва. Добавяме шоколадът начупен на дребно /аз го настъргвам на едрото ренде/ и бъркаме на слаб огън до сгъстяване. Накрая добавяме маслото и бъркаме сместа докато го поеме. Оставяме съдът на хладно да се поохлади кремът и тогава го използваме.

Когато прибавяме краве масло, кремът не е толкова бляскав, с олио става по лъскав, но по не е вкусен. Има вариант след като е готов Ганаша да се остави да изситине напълно и слажи в хладилник за 2 часа да стегне, после отново разтопи на СЛАБ огън и тогава залее тортата.



С бял шоколад.

150 мл сметана, 200 г бял шоколад
Натрошава се шоколадът на парченца и се слага в по-дълбок съд. Сметаната загрява  на умерен огън /не трябва да кипва/, излива се върху шоколада,и се бърка до неговото пълно разтваряне. Оставя се да изстине сместа, разбърквайки от време на време. Като изстине се разбива с миксер, докато масата не придобие гъстота на сметана.
Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия