Имате ли спестени пари?

  • 35 344
  • 560
# 345
Доня е точно пример как уж всичко си планирал, спести си, изплатил си къща, подредил си си живота. И бум! Всичко рязко се срива порада някаква случка. И почваш от начало. Ей това ми е основното възражение за пестенето и меренето на всичко. Щото нищо не можеш да премериш и предвидиш докрай. Инак няма спор. Хубаво е да заделяш пари или да влагаш в имоти. Но без крайности. Щото бум и утре те няма. И не си живял. А само си пестил.
Виж целия пост
# 346
За парите - предпочитам, отдавна, да ги виждам само онлайн.
Виж целия пост
# 347
Така е, пример съм за това как за секунда уреденият, подреден живот може да се обърне на 180°. И тогава ако нямаш заделени пари си много зле. И говоря в няколко хиляди, операцията на мъжа ми тук в България беше 10 хиляди.
Не съм някаква стисната, която цепи стотинката на две, от нищо не се лишаваме, нито от хубава храна, нито от ресторант, нито от обувки и дрехи. Но вече няма безцелен шопинг, за да си оправя настроението. В други теми съм писала - една година и аз и мъжът ми събираме монети по лев и два, после ги обръщаме в хартиени и отиваме тримата с детето на почивка. Изненадващо е, колко много пари могат да се съберат така. Или метода със събиране на сума по номера на седмицата. И понеже имотния балон е прекалено надут, няма как да събера пари за хубав апартамент във Варна, решихме да си купим къща, там където всяка година ходихме на почивка.
Виж целия пост
# 348
Доня е точно пример как уж всичко си планирал, спести си, изплатил си къща, подредил си си живота. И бум! Всичко рязко се срива порада някаква случка. И почваш от начало. Ей това ми е основното възражение за пестенето и меренето на всичко. Щото нищо не можеш да премериш и предвидиш докрай. Инак няма спор. Хубаво е да заделяш пари или да влагаш в имоти. Но без крайности. Щото бум и утре те няма. И не си живял. А само си пестил.

Така е, никой не е застрахован. Просто едни са по-гъвкави и адаптивни.
Виж целия пост
# 349

Малко хора умеят да пестят, така че да не им се нарушава комфорта.


Това е най-важното. Темата е един вид зов към хората да спестяват, но идеалът съвсем не с Скруч Макдък.  Трябва да има баланс и все пак да си живеем живота оптимално комфортно, защото нали знаете, че утро може и да няма...

П.П. Няколко пъти авторката спомена как са изгубили почти изплатен имот. Тук нещо не ми е ясно... Даже да не могат да си плащат могат да го продадат с ипотеката и да загубят само малка част от парите. А ако има предвид, че са платили стотици хиляди за лечение, то е щяло да стане и с изплатен дом, или с налични пари в банката.
Виж целия пост
# 350
Чудя се на тези хора,които спестяват целенасочено пари не говоря за бели пари за черни дни,а целенасочено,лишаване нямат деца и да ги оставят на накакъв родственик,който въобще не се интересува.Е такова спестяване не мога да го разбера.Примери много.
Виж целия пост
# 351
То се нарича скъперничество, но в тежка форма. В даден момент стават скъперници и за себе си. С напредване на години отделно се засилва. Така че няма смисъл да говорим за пестене, по-скоро болестно състояние. Най-интересно е подобни хора как са преживяли инфлацията през 1990-те. Знам един от село, който имал 50 хиляди в края на социализма. Изгорели са за нищо.
Виж целия пост
# 352
Ей това ми е основното възражение за пестенето и меренето на всичко. Щото нищо не можеш да премериш и предвидиш докрай.
Да предвидиш събитието - не, но да предвидиш действията и последствията ако такова събитие се случи - да.

С други думи - не можеш да предвидиш самото разболяване, но можеш да се погрижиш за застраховка, която да ти покрива лечение.

Не можеш да предвидиш неработоспособност/смърт, но можеш да се погрижиш за застраховка, която да подсигурява теб и/или семейството ти в подобен случай, като спрямо вноската си да дефинираш и бъдещите размер и продължителност на съответните плащания.

Не можеш да гарантираш, че взимайки кредит ще изплатиш жилището, но можеш, с ежемесечните си вноски по кредита, постоянно да намаляваш вероятността за невъзможност да го доизплатиш, както и вероятността да останеш на улицата.

В крайна сметка, всяка застраховка е базирана на вероятности и всеки решава според бизнес кейса си / живота си. В този смисъл пестенето и подсигуряването намалява или на моменти дори смъква до 0 някои вероятности, това е.
Виж целия пост
# 353
..
Вчера имахме разговор с колежката, изобщо не пробвах да я убеждавам, че за жилище миже да се пести от заплата, тя иронизираше друга колежка, която го прави.
И как се пести по-точно от заплата за да си купиш жилище 200-250К?
Виж целия пост
# 354
И как се пести по-точно от заплата за да си купиш жилище 200-250К?

Елементарно, от голяма заплата. Най-добре от две - едната за харчене, другата за пестене. И ако е десетина хиляди на месец, ей го на, за 3-4 години и станала работата Smiley
Виж целия пост
# 355
И как се пести по-точно от заплата за да си купиш жилище 200-250К?

Елементарно, от голяма заплата. Най-добре от две - едната за харчене, другата за пестене. И ако е десетина хиляди на месец, ей го на, за 3-4 години и станала работата Smiley
Изплатено?
А ако заплатата е нормалната за 80% от населението?
Хубаво е да се поставим в нормална ситуация, а не в хипотетично най-добрата откъм завършек.
Виж целия пост
# 356
..
Вчера имахме разговор с колежката, изобщо не пробвах да я убеждавам, че за жилище миже да се пести от заплата, тя иронизираше друга колежка, която го прави.
И как се пести по-точно от заплата за да си купиш жилище 200-250К?

За 100К е абсолютно възможно и то с нормална заплата , без кредити .
Виж целия пост
# 357
Дефинирай нормална и как точно се спестяват 100 хиляди?!
Ето например как:
Средната за страната е около 1000 лв. С две нормални заплати, 2000 лв доход, как се гледат две деца и се спестяват 100 000? Или спестяваме едната с другата кво правим по напред..
1000 лв по 100 месеца са 100 000 лв
Значи след 8,5 г. мизерия ще си спестил 100 хиляди, които може и да ти стигнат за гарсониера по това време евентуално. Ако не си умрял от глад междувременно 🤔
Виж целия пост
# 358
Дефинирай нормална и как точно се спестяват 100 хиляди?!
Ето например как:
Средната за страната е около 1000 лв. С две нормални заплати, 2000 лв доход, как се гледат две деца и се спестяват 100 000? Или спестяваме едната с другата кво правим по напред..
1000 лв по 100 месеца са 100 000 лв
Значи след 8,5 г. мизерия ще си спестил 100 хиляди, които може и да ти стигнат за гарсониера по това време евентуално. Ако не си умрял от глад междувременно 🤔
Да, за гарсониера за 4ма човека, след 9 години примерно. Именно.
Добре, е когато се пише нещо да не се изхожда само от благоприятните обстоятелства като високи заплати, здраве, помощ от родители и прочие.
Виж целия пост
# 359
И междувременно сигурно се плаща и наем...
Абсурдни твърдения мразя да чета. Вземам средна заплата в момента за сектора, ММ доста над средната. Живеем под наем и спестяването е ужасно трудно. А за да ми дадат ипотека, искат поне 20% от стойността на имота. Няма как да спестим 30 бона на този етап.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия