В процес на раздяла сме със сегашния ми приятел. Миналия месец регистрира на мое име кола, с пълномощно издадено му от мен, защото аз нямах възможност да вися в КАТ.
Какво следва сега от тук нататък и какво да направя? Нямам никакви претенции към колата, негова си е, просто не я искам на мое име да остава. С него с добро не мога да се разбера, отказва дори да говорим по темата. Опитах с майка му - но тя не иска да я прехвърля на нея, че щял да се ядоса. Другото което е ВСИЧКИ документи за колата са в него. Просто наистина не знам как да постъпя, но голяма бела ми е на главата...
Здравейте,
Благодарим за въпроса Ви!
За да се разпоредите със собствеността на колата по някакъв начин, трябва да си върнете документите, удачни са предложените Ви варианти за нотариална покана (изпратена чрез нотариус) или покана за доброволно изпълнение (изпратена чрез ЧСИ).
След като Свидетелството за регистрация на МПС (Големият и Малкият талон) са вече у Вас, ще можете да му прехвърлите колата чрез Договор за дарение. Необходимо е МПС-то да няма тежести (запори), автомобилът да има сключена застраховка, да има валиден технически преглед, да са платени данъците за него.
Имайте предвид, че в този вид нотариалното производство е необходимо да участват (да се явят пред нотариуса или да упълномощят лице, което да се яви вместо тях) и двете страни – дарител и дарен (Вие и приятелят Ви или майка му). Разбира се можете да се разберете, дареният да поеме разноските, за да не са за Ваша сметка.
След сделката получилият МПС-то задължително трябва да регистрира колата на свое име и да получи свидетелство за регистрация на моторно превозно средство (талон), в което да фигурира като собственик.
При всички случаи е необходимо съдействие от страна на Вашия бивш приятел. Щом нямате претенции към колата и към него, в негова полза е да се разбере с Вас. Може да намерите Ваш общ познат, който да съдейства за комуникацията помежду Ви, за да може въпросът да се разреши.
Ако поканата не даде резултат и действията на бившия Ви приятел започнат да Ви създават проблеми (например да се трупат глоби на Ваше име за превишена скорост), можете да се обърнете с Жалба до Прокуратурата. Но тогава той вероятно ще бъде подведен под наказателна отговорност за престъплението обсебване по чл. 206 от Наказателния кодекс.
Ако сте му подписали пълномощно, за да управлява МПС-то - е добре да го оттеглите. Оттеглянето на пълномощното трябва да бъде извършено в същата форма, в която е и самото пълномощно (например с нотариална заверка).
По принцип има процедура за Издаване на дубликат на свидетелството за регистрация на пътното превозно средство на основание чл. 141, ал. 2 от Закона за движението по пътищата (но и тя включва наличие на някакви документи или самото МПС):
= когато е изгубена, открадната, повредена или унищожена само Част II от свидетелството, дубликат се издава само на база представени документи;
= когато е изгубена, открадната, повредена или унищожена само Част I от свидетелството, се представя и превозното средство за идентификация;
= когато са изгубени, откраднати, повредени или унищожени и двете части на свидетелството, превозното средство се регистрира с нов регистрационен номер.
Поздрави!