Имате ли спестени пари?

  • 35 345
  • 560
# 240
Имам спестявания. Спестявам от години. Но от както се събрах с мъжа ми и парите са общи. Имам и кредит. Обмисляме и полагаме усилия да бъде покрит във възможно най-кратки срокове с наличните ни средства. Спестяванията са предвидени за друго. Отделяме пари да поддържаме и тях.  Смятам  че човек трябва да има пари. В момента ситуацията с коронавируса го показва Simple Smile .
Виж целия пост
# 241
Ако с мм имахме общ бюджет, спестяванията ми щяха да са минимални. Аз съм на принципа "моето си е мое". Предпочитам да разполагам с парите си и да отделям колкото намеря за добре. Егоистично, но върши работа.
Виж целия пост
# 242
Винаги сме спестявали. За мен е немислимо човек да няма спестен лев. Сегашното положение го доказва. Било в случай на криза, било за здраве или бъдеща скъпа покупка или инестиция, но едно 5000лв+ е добре да си имаш, за всеки случай.
Виж целия пост
# 243
Тази тема за жалост е много актуална и важна в момента. Когато говорим за х-месечен буфер, emergency fund и т.н, е за такива ситуации.
Виж целия пост
# 244
Масово чувам, че хора на 30-40 години нямало да могат да изкарат дори 1 месец без заплата, но няма как да ме учудва като всеки втори е с ипотека/и, кредити, заеми + 2,3 неща на изплащане и т.н, някои дори имат и бързи кредити на сериозни лихви.
Все едно аз съм ги карал да ги взимат на сила.
Виж целия пост
# 245
Те на 50 не могат, ти за 30-40 се чудиш.
Това е психика. Не, че не може да заделиш един минимум.
Виж целия пост
# 246
Те на 50 не могат, ти за 30-40 се чудиш.
Това е психика. Не, че не може да заделиш един минимум.
Напълно съм съгласна. Имам три познати семейства на средна възраст 55+, едните са на квартира, другите изплащат ипотечен кредит от не отдавна, а третите живеят с родителите си. За мен това не е нормално. Не може (поне за мен) целият ти живот да е минал по екскурзии, кръчми и за парцалки и да нямаш поне едно жилище зад гърба си. А като се пенсионират, с какво ще си плащат заемите и наемите?! За протокола аз съм на годините на децата им.
Виж целия пост
# 247
Други разчитат на пенсиите и спестените пари на родителите си. Примери бол.
Виж целия пост
# 248
Преди 2 години,когато ходехме по огледи за жилище ни заведоха в апартамент,който е даден под наем и наемателката беше там свиваше си цигари,гледаше турски сериал, имаше си  и пинчер.Жена на около 50-55,разказа ни че е безработна отдавна,мъжът й работел в строителството и очакваше дъщерите й да се завърнат от чужбина и ако са спестили пари можело да им купят някаква малка къща на село.Не изглеждаше да е неработоспособна,но да стоиш и да чакаш нещо си не го разбирам.Не се ли притесняват са старините си такива хора...
Виж целия пост
# 249
Те на 50 не могат, ти за 30-40 се чудиш.
Това е психика. Не, че не може да заделиш един минимум.
Напълно съм съгласна. Имам три познати семейства на средна възраст 55+, едните са на квартира, другите изплащат ипотечен кредит от не отдавна, а третите живеят с родителите си. За мен това не е нормално. Не може (поне за мен) целият ти живот да е минал по екскурзии, кръчми и за парцалки и да нямаш поне едно жилище зад гърба си. А като се пенсионират, с какво ще си плащат заемите и наемите?! За протокола аз съм на годините на децата им.
А за протокола Вие имате ли изплатено жилище, в смисъл без наследство. Аз имам, не съм на 55 + де
Инак съм съгласна с Вас , по принцип само, защото и аз имам такива познати , обаче не съм им в обувките, така да се каже и не мога и да разпитвам
Защо едно семейство на 40-45 години с две деца още живеят под наем и аз съм се чудила... но....
Как да ги разпитам, може да спестяват за собствено.. Има хора ужасни противници на заемите и смятащи че докато не съберат няма да купя.. ( в София жилищата доскоро поскъпваха непрекъснато)  Или чакат наследство, един ден да живеят в дома на родителите си
Или са преживяли проблеми в миналото със загуба на пари, имоти, или здравни проблеми. Как да ги съдя?
Виж целия пост
# 250
А може би просто нямат добри доходи!
Виж целия пост
# 251
Не знаех, че все още собственото жилище те издига в очите на околните толкова много. Вероятно и панелка с тапети от 70-те години и паднали плочки в банята едва ли не е по-добре от наем.
Това с наема за много хора е най-лошото нещо в света.
Виж целия пост
# 252
А може би просто нямат добри доходи!
Доста хора са избрали "не, никакви", но предполагам не смеят/не желаят да пишат в темата. То на кръст ще ги разпънат как на тези години нямат спестени пари или живеят под наем....
Сред моите познати са малко хората, които имат възможност, но нямат спестявания.
Скрит текст:
А някои са имали, но са похарчени вече. И то не за нов телефон или парцалки, а за опити инвитро.
Виж целия пост
# 253
А може би просто нямат добри доходи!

Не е съвсем така.
Поне тук има доста потребители, които все са по екскурзии, пазаруват доста, децата им са по извънкласни занимания, а в настоящата ситуация изпаднаха в колапс и само питат кога ще се връщат на работа, че нямали спестени пари.
Виж целия пост
# 254
Не знаех, че все още собственото жилище те издига в очите на околните толкова много. Вероятно и панелка с тапети от 70-те години и паднали плочки в банята едва ли не е по-добре от наем.
Това с наема за много хора е най-лошото нещо в света.
В Света не. в България обаче да. Нали за тук говорим
Въпроса е не да се издигнеш .. Въпроса е, че дори панелка с паднали плочки, но твоя , в един момент е 100 пъти по - добре от наема. Защото дългосрочен наем в Б-я е тъпо. Плащаш с години и пак в един момент ще се окажеш на улицата. В Западна Европа да речем ще е друго . да речем ще имаш висока пенсия, ще можеш да живееш доста дълго под наем до старини и евентуално ако закъсаш , и си болен и сам, все имат социална система и има и кой да те поеме. Няма да умреш на улицата.
В България, стар човек с пенсия под наем? Как ви се струва?
Ако си стар, болен , сам или под наем... си загубен, нито може под наем, нито има социална система да се погрижи
Затова тук всеки гледа да купи, ясно защо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия