Онлайн консултации с Людмил Стефанов - психолог и психотерапевт

  • 395 451
  • 2 600
# 1 065
Благодаря Ви за отговора. Аз съм на същото мнение , но според учителката това е огромен проблем и ще му създава трудности за напред.
Оставете този "огромен проблем" на нея. Simple Smile
Виж целия пост
# 1 066
Здравейте! Може би проблемът ми е необичаен, но се измъчвам и не намирам решение. Аз съм момиче/жена на 27 години и съм силно привързана към родителите си и другите си близки. Проблемът е, че се чувствам изключително много като в клетка, когато съм повече от два дни у дома и се притеснявам от реакциите на близките ми, най-вече майка ми. Съответно, почти никога не водя разговори с тях за чувствата си, за проблемите си, за емоционалния си свят. Това силно ме тревожи и ми влияе до степен да плача сама вкъщи, тайно, и дори да лежа на земята в отчаяние, че се чувствам ужасно. За да дам малък пример - майка ми е много изнервена в работата и заради други неща в живота си и постоянно й се иска да съм повече домакиня и едва ли не да я отменя във всичко. Мен пък това ме изнервя изключително много и започвам да изпитвам неприязън към всичко, което иска от мен, въпреки че знам, че съм длъжна да върша домакинска работа. Последното, което искаше, беше да прибера коледната украса. Цял ден отлагах, но имах вътрешна нагласа да го направя. И когато най-после отидох да го направя, ме завладя страшен гняв, защото тя ще намери кусур във всяко едно действие - дори за реда, по който са подредени играчките в кашона. Аз съм точно обратното - за мен такива неща не са от чак такова значение и за да го направя така, както тя иска, трябва изключително много да се напрегна и постоянно мисля как отново няма да е доволна. Само като си представям всичко това и не мога да издържа. Иска ми се да счупя всички украси и да ги хвърля в контейнера.

Знам, че много хора решават проблема като заживеят отделно от роднините си и просто като не им споделят и водят "тайно" своя личен живот, без да открехват много вратата на най-съкровените си тръпки и проблеми. Но аз не бих искала да водя такъв живот. Бих искала да мога да споделям радости и тревоги, да споделям за евентуалните си връзки, да споделям, когато се чувствам самотна или нещастна. Разбира се, в допустими граници, не казвам, че трябва абсолютно всичко да се споделя. Имам чувството, че родителите ми не могат да се справят, когато аз не се чувствам добре емоционално и почват прекалено много да се тревожат и да искат едва ли не никога да не чувствам отрицателна емоция. Поради това съм принудена да крия гнева си и тъгата си. Ще ми се да можех изразя тези "отрицателни" чувства и те да не го приемат като нещо притеснително. Ще ми се да знаеха, че това е в реда на нещата и че няма как да съм нон-стоп в перфектно състояние на духа.
Предполагам, че най-важната крачка е просто да се отделя за постоянно да живея далеч от тях, дори обмислям вариант да поживея в чужбина, защото буквално се чувствам като окована тук, сякаш нещо ме потиска и ме дърпа надолу. Не знам каква е точно тази сила, но твърде лесно се впечатлявам от мнението на околните.
Страхувам се, че дори и да се отделя, този проблем с тях ще си остане нерешен и си представям дори как няма да мога да им споделя, че имам връзка или дори за по-сериозни неща като забременяване, брак или проблеми с тези неща. Не знам какво да правя, знам, че няма да събера смелост да говоря с тях директно. Не мога да си обясня и каква е тази сила, която е като някаква черна сянка над мен и потиска всичко. Имам толкова много идеи, мечти и желания, въображението ми рисува какви ли не сценарии, но не мога да направя една крачка към реализирането им, поради някакъв страх. Не смея дори да си напусна работата, заради това какво ще кажат близките, приятелите, шефовете, дори някои по-далечни фигури в живота ми като бивши учители, терапевта ми и т.н.
P.S. Всяка вечер, докато съм в родния си дом, прекарвам с тях на вечеря и после пред телевизора. Не казвам, че това не е личен избор, не казвам, че не ми е приятно... но се превръща в някакъв тежък проблем. Притеснявам се каква ще е реакцията, ако реша да изляза на среща с момче. Въпреки че майка ми ме поощрява и много се надява да имам приятел. Но същевременно нещо ужасно ме притеснява, защото тя е много критична. Докато бях тийнейджър, никога не съм излизала вечер, никога не съм имала гадже, не съм им представяла никого. И пак казвам - не са ми забранявали, аз самата бях по-затворена и изплашена от хората и не съм искала. Но сега вече е друго. Сякаш ме е страх от промяната, защото за мен би била изключително радикална, тъй като години наред пред тях имам едно поведение и ме е страх какво ще стане, когато променя това. Страх ме е, че ако реагират малко по-остро или притеснено, веднага ще се разколебая и ще се върна към старите навици и нищо няма да променя.
Здравейте!
Това, което мога да ви кажа е, че сякаш стоите в  твърде опасна близост с майка си... Чудите се каква ще ѝ е реакцията, ако решите да излезете с момче. Когато сте жена /препоръчвам ви да не се определяте като момиче/ на 27 години, вие имате пълното право да разполагате с тялото си и с чувствата си, както намерите за добре. И да се свързвате с мъже, с които намирате за добре. /и тях не наричайте момчета -за вас са подходящи мъже, а не някакви си момчета/. Опасно е за вас и за бъдещите ви връзки за всичко да докладвате и да искате одобрение. Това желание да "споделяте с родителите си радости и тревоги" е абсолютно детинско за една жена на 27 години.
Вие, разбира се, го знаете не по-зле и от мен и затова сте гневна на майка си. Пишете също /цитирам/ "Имам чувството, че родителите ми не могат да се справят, когато аз не се чувствам добре емоционално и почват прекалено много да се тревожат и да искат едва ли не никога да не чувствам отрицателна емоция. Поради това съм принудена да крия гнева си и тъгата си. Ще ми се да можех изразя тези "отрицателни" чувства и те да не го приемат като нещо притеснително."
Тук се виждат две неща: че третирате родителите си като деца, които няма да понесат вие да не се чувствате добре и следователно вие сте ДЛЪЖНА да се чувствате добре заради тях. Това е опасна за вас мисъл. Има една известна проповед на Буда, в която той  е формулирал четирите "благородни истини". И първата благородна истина гласи: "Животът е страдание". Просто няма как човек да избегне грешките, разочарованията, страданието, тъгата... А на вас тези чувства са ви забранени, за да не товарите мама. Но как да направиш каквото и да е в този живот, ако не си позволяваш грешки и страдания? Това е ужасно и сковаващо! /вие си го знаете по-добре от мен, защото знаете колко е драматично да трепериш дали нява да направиш грешка, когато прибираш коледните играчки в кутията/
Второто чувство, което си забранявате, е гнева. Но защо Господ /ако го има Simple Smile / ни е дал гнева. Той ни го е дал с някаква цел. Както учат терапевтите от школата по транзакционен анализ, гневът, заедно с тъгата, страхът и радостта, е едно от четирите базисни човешки чувства. И за какво ни е даден гнева? Той ни е даден, за да защитаваме своята територия. Когато някой нахлуе в нашата територия във физическия или психологическия смисъл на думата, ние ТРЯБВА  да се разгневим и да му се опълчим гневно. Така че крайно време е наистина да се разгневите и да се отделите от родителите си, да създадете своя собствена територия и да я отстоявате гневно при нужда.
До тук добре. Но какво ви пречи да го направите? Каква е тази обвързаност, която чувствате? Ако сте на терапевтична сесия, можем до безкрайност да анаизираме. Но причините нямат значение. Нормалният стремеж на една жена на 27 години е да заживее собствения си живот и да се свърже с мъжа, когото харесва.
За тази цел стъпката, която да предприемете във вътрешен план, изглежда така:   да благодарите на родителите за това, което са ви дали и да им кажете в сърцето си: "Благодаря! Вие ми дадохте достатъчно! И сега, като вземам всичко, което ми дадохте, мога да продължа сама."
Изглежда страшно, но това е начинът да бъдете жена, а не момиче на 27.
Поздрави и успех!
Виж целия пост
# 1 067
Здравейте д-р Стефанов имам нужда от вашето професионално мнение, защото имам много противоречива информация относно бременноста и приема на антидепресанти. От години имам проблем с депресията и ми се налага периодично да вземам антидепресанти и след като родих първото си дете преди година и половина отново потънах и се наложи терапия със Сероксат, който вземах и вече бях намалила на половин таблетка, когато разбрах че отново съм бременна ( не планувано ) и реших да го спра за да не вредя на плода. Пълна глупост! Е сега отново взимам, но Ципралекс по половин таблетка на ден просто се налага. Какво е мнението Ви за вредата на Есциталопрама в този период и има ли по-щадящ медикамент, защото знам, че Сероксата е по-агресивен? Това е мнение на друг психиатър, който предписа терапията, но гинеколозите които попитах за бременност и антидепресанти просто ми казват " не е в моята компетенция" много се притеснявам да не увредя детето си сега съм в 11та седмица.
Завършил съм психология, а не медицина и това е извън моята компетентност. Като психотерапевт не лекувам с лекарства, а по-скоро с думи.
Виж целия пост
# 1 068
Здравейте,

виждам, че коментарът/питането ми остана малко назад. За мен е важно и Ви моля да отговорите и на втория ми пост от 21.01.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 069
Здравейте,

виждам, че коментарът/питането ми остана малко назад. За мен е важно и Ви моля да отговорите и на втория ми пост от 21.01.
Поздрави!
ЗА ЛИЧНОТО МНЕНИЕ
Здравейте!
Смятам, че смисълът на присъствието ми тук е хората, които ми пишат, да проблматизират и преразгледат своето лично мнение по въпроса, който ми задават. За мен е по презумпция ясно, че всеки човек, които споделя, че има проблем, има неправилно мнение.  Например за вас имам предвид следната логика: ако вашето мнения по въпроса как е добре да си взаимодействате със сестра си, беше  правилно, то вие нямаше да имате проблем във взаимоотношенията си с нея. Но вие пишете , че имате такива проблеми. Че тя, пък и други хора, ви упрекват, че сте твърде критична в изказванията си. И затова от дълго време дори не си говорите. Следователно вашето мнение не е правилно и би било добре да го преразгледате.
Тук ще цитирам част от писмото ви, за да илюстрирам какво имам предвид: "Старая се да не е грубо, но наистина не разбирам с какво е полезно в дългосрочен план Съчувствието и Отразяването, както за мен така и за потършевшата страна (говоря за близки хора, с познатите е друга работа). Понякога го правя, но след многократни оплаквания от едно естество предпочитам да си кажа мнението. Противното за мен е лицемерие. "
Ще ви дам един пример: ако сестра ви се оплаква, че нейният съпруг е твърде стиснат и трудно се разбира с него, вие можете да ѝ дадете Съчувствие и да Отразявате ето така: "Да, разбирам.  Много ти е трудно!" И  когато тя заговори, че се замисля дали да не се разведе, вие продължавате да я подкрепяте и казвате: "Да, това е трудно решение. Но каквото и да решиш по този въпрос, аз като твоя сестра съм на твоя страна. Винаги можеш да разчиташ на моята подкрепа."
Това е много по-ефективно, отколкото да изкарвате своето лично мнение. Самата  дума "мнение" има корена мне, което означава "мен" на доста славянски езици. Тоест, мнението е нещо, което ме касае мен. То не касае теб. И следователно, когато ситуацията е трудна, е безсмислено да го давам на теб. По-добре да си го държа за мен. Защо, обаче, е особено  важно да си държа мнението за себе си?.  Защото, ако вземем за пример ситуацията със сестра ви, тя се колебае и подлага връзката си на съмнние. В нея, образно казано, има една вътрешна част, която и казва: "Разведи се!";  но има и друга вътрешна част, която и казва: "Стой си при този човек, иначе нещата са непредсказуеми и може да стане по-зле" Тези две вътрешни части са в устойчиво и динамично равновесие. Тоест - сстра ви е свикнала напоследък да живее във вътрешно колебание между две противоположни алтернативи. Интересното е, че когато вие и давате мнението, че е добре да последва частта, която ѝ казва  "Разведи се!", тя сякаш се надвесва над бездната на развода и в нея се събужда страх от това решение. Надига се мощна сила, подкрепяща обратния мотив, коѝто идва от другата вътрешна част. Защото тя е свикнала между тези  две части да  има  равновесие на силите. Много често се вижда, как когато някой външен човек изкаже своето мнение в защита на една от две вътрешни части, между които има противоречие,  другата вътрешна част се активизира и започва да става по-силна. Така че  вашето мнение, че сестра ви трябва да се разведе, активизира вътрешната ѝ част която ѝ казва да не го прави. Парадоксално, нали!?
Освен това, ако допуснете, че сестра ви се разведе и вие твърде много сте били активна с вашето мнение в тази посока и след това се окаже, че тя  е нещастна и се чувства зле, това ще премине в негодувание срещу вас. Ето защо има стойност да не критикуваме и да не съветваме активно човека, а на първо място да го разбираме. Разбирането му дава сила и стабилност и от тази силна позиция той е способен да вземе правилното решение за себе си. Критиката и и съветите твърде често отнемат силата на човека. И той може да вземе прибързано решение, заради което след това да негодува срещу критикуващия и съветващия.
РАЗБИРА СЕ, ИМА И ХОРА, които - обратно на вас, никага не изказват определено становище. Все говорят уклончиво и не дават мнение. Това също може да напряга отношенията между хората. Но вашият казус не е такъв и затова няма тук да говоря за това.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 070
Благодаря, Ви за бързата обратна връзка.

Разбирам отговора Ви, но той ми дава яснота защо не е хубаво да критикувам по принцип.

Но аз поптах къде е ползата за двете страни в дългосрочен план от съчувствие и отразяване (когато говорим за отношения с близък човек).

Ще се радвам, ако продължите да ми отговаряте.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 071
Здравейте, др. Стефанов. Имам следният проблем. Вече не знам какво да правя. С бащата на детето ми съм от 6 години. Имаме детенце на почти 5 години. В момента съм бременна с второ детенце. От самото начало с него се караме. Той е болезнено ревнив, слагаше подслушватели в количката на детето, постоянно ме следяха негови познати, удрял ме е пред детето, постоянно ме обижда. Но в последно време не спира да ме обижда и то точно, след като детето го вземем от градина, той започва с обидите - курва, проститутка, боклук, ега не доживееш. Цял ден сме заедно, без детето и няма проблем, но като взема детето от градина той започва с обидите. Бременна съм и постоянно ме боли главата. Заплашва ме с убийство, ако го изгоня от апартамента, който е мой. Не издържам. Подтисната съм. Нямам подкрепа от абсолютно никой, защото той няма нищо общо, като държане с хората, около нас, става друг човек. Детето слуша буквално през ден този ужас, не искам да расте в такава среда 😪
Виж целия пост
# 1 072
Здравейте д-р Стефанов,
Намирам се в следната житейска ситуация, има дъщеря на 12 години и 7 месеца,  в последните месеци комуникация по между ни от ден на ден,  става все по трудна и изпълнена с конфликти...дори не знам откъде да започна...станах майка на късна възраст и обичам безмерно детето си, между нас винаги е имало здрава и пълноценна връзка, в разговорите ни се стремя да обясня защо постъпвам по един или друг начин. Общо взето, тя задоволена, почти всяко нейно желание се изпълнява, било то свързано с материални или неща свързани с външният и вид(дрехи, прическа, козметика и други). От друга страна осъзнавам, че съм "майка орлица", властна съм и рядко приемам чуждо мнение, в повечето случай налагам своето решение, като смятам, че то е единственото правилно правилно и рядко си признавам ако съм сбъркала.  Сякаш в последно време отказвам да приема, че тя расте, че нуждата и от мен, от моето присъствие става по -различна и в известен смисъл по-малка, не мога да открия онова другото общуване с една малка госпожица. Страхувам се, че тя започва да ме възприема, като банкова карта. Моля за насоки, начин в поведението, което да променя, защото осъзнавам колко е важно да изградя връзка с детето  си на едно друго ниво, с други отношения и доверие. Благодаря!
Здравейте, Мамзел Нетуш!
Още в първото си писмо преди месеци пишете, че се притеснявате за дъщеря си, тогава на 11 години. Тогава казвате в скоби, че  "варианта с баща ѝ не е много реален".   Тук доста пъти съм писал, че "майката орлица", която е властна, налага своето решение, отказва да разбере, че детето вече е пораснало и реално застава на пътя на детето, може да има само един коректив - бащата, който е ракетата носител, изнасяща детето извън орбитата на майката.
Какво е мястото на бащата в живота на детето? Това е ключовият въпрос. Склонна ли е майката да пусне детето да се приближи до баща си? Така че, питам се,  уважавате ли бащата? Ако  не - уважавате ли собствения си баща? Беше ли той значима фигура в живота ви? (Това много често зависи не от качествата на баща ви, а от склонността на майка ви да го приема, уважава и допуска до вас) И ако и баща ви не е уважаван, то тогава и всички мъже по аналогия са обявени за по-долно качество "човешки материал"....
И още - нормално е нуждата на детето от вас в емоционален план да намалява. Питам се дали това, че се чувствате като банкова карта, не се дължи на това, че сте /цитирам/: "властна, и налагате своето решение", но дъщеря ви напоследък по-малко ви слуша? Тук отново сме в темата за уважението . Много хора, вероятно и вие, бъркат уважението с послушанието. И ако детето не ви слуша, както когато е била на 9, може да имате чувството, че не ви уважава...
Това си мисля за сега.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 073
Здравейте, д-р Стефанов,
пиша ви, относно развръзката с проблема в училище на дъщеря ми и с молба за коментар по още един семеен въпрос.
Последвахме вашите съвети за разговор на децата помежду им и насаме и за момента конфликта е затихнал. Благодаря Ви!
Сега се обръщам към вас със съвсем друг въпрос. Той се отнася до вторият ми съпруг/партньор, с когото ни предстои съвсем скоро да сключим брак и също така очакваме бебе. Проблемът се състои в това, че неговият баща от самото начало не приема нашата връзка, понеже аз съм разведена и с две деца. Съответно не иска и да чува за мен, в моменти когато се чуват по телефона (защото е в чужбина) казва на партньора ми, че му е съсипал живота, говори обидни неща за мен и него и само крещи.  Майка му обаче иска да комуникира с нас (също е в чужбина, живеят заедно), но той не ѝ позволява - налага ѝ психически и дори понякога физически тормоз. Тя ни се обажда когато не си е вкъщи, радва се за нас и бъдещето си внуче, което очакваме, но пред него поддържа версията, че не ни подкрепя, за да не бъде тормозена. Въпросът ми в тази ситуация е, да търсим ли връзка с баща му или да го оставим за момента и да изчакаме евентуално някой ден да се вразуми. Родителите ми, които ни подкрепят и са наясно с цялата ситуация, настояват да оправим някак си отношенията с неговите родители, дори предлагат да поговорят с тях (въпреки, че не се познават лично), но аз не мога да преценя дали това това е добър вариант или да оставим нещата така. Споделихме това с майката на партньора ми, но тя е против такива разговори, понеже смята, че баща му ще се разгневи и след това последствията и обвиненията ще са за нея ( а те нямат роднини или приятели, живеещи в държавата, в която се намират, които да ѝ помогнат в случай на по-голям конфликт).
Поздрави и хубав ден!
Виж целия пост
# 1 074
Здравейте д-р Стефанов,
Моля еи за съвет относно държанието на дъщеря ми на 9г с брат си на 2 г. От година и половина непрекъснато го тормози. Последното беше от преди 1ч и я наказах.
Например когато започна налкият да прави първите си стъпки тя го спъваше и той падаше, удряше си главата и устата му все беше пълна с кръв/бяха му избили рано зъбите . След това уж си играят и хоп малкият пак реве, а тя се оправдава че нищо не е направила. Говорих й, че го боли и да не прави така но тя все или обещава или се оправдава, че не е направила нищо(то и синът ми е от по ревливите деца). Онзи ден му дърпаше косата, днес по рано например му е заклещила главата между краката си. Последното което ме изкара извън релси беше, че искаха да се къпят. Затворихме сифона и целият под до ръба на вратата на банята беше пълна с вода и си играеха. На пода бях сложила силиконова подложка да не се хлъзнат и падат. Предупредих дъщерята да внимава малкият да не стъпва на пода а да е върху подложката, аз излязох от банята те като си играят и след 5-10мин. Чух как падна и ревна синът ми (отново си е ударил главата, защото има една голяма цицина Sad)и като влязох в банята видях, че е дръпната подложката а тя се оправдава, че е разбрала да я махне. Много лошо й се скарах и забраних да не пипа вече телефона си докато не оправи държанието си към брат й.
До сега винаги й казвах да престане да го тормози или си премълчавах и се правих, че не виждам. Много ме е страх около здравословното състояние на синът ми, удрял е безброй пъти главата си Sad
Например преди една седмица го бутна/ според мен без да иска, без да осъзнава че ще падне/ от катерушката която беше висока около 1,30 м. но той някакси успя да се оправи и не падна на земята.
Не разбирам защо се държи така и защо го тормози така осъзнато или неосъзнато.
Моля дайте ми съвет как да се държа с нея, защото и аз вече не знам какво чувствам. Понякога ми идва да я ударя, но знам че после ще съжалявам и това не е начинът.
Благодаря предварително
Виж целия пост
# 1 075
Здравейте и мен ме пропуснахте ☺️
Виж целия пост
# 1 076
Здравейте, искам да ви помоля за съвет относно моя съпруг. Той е на 30 години, по принцип изключително спокоен, съобразителен, учтив и много позитивна и весела личност. Миналата година ни се роди първо дете и тогава беше и първата вълна на ковид. Той е ключов работник и се наложи да работи още по-усилено. Вече около година откакто започна всичко с вируса той доста се промени, а вече и започва да ме тревожи. Станал е изключително нервен, напрегнат, а когато е сред повече хора е ужас. Мисли си, че всички се блъскат в нас, че ни гледат. Става нервен, напрегнат и всяко излизане сред хора завършва с цял ден лошо настроение. Никога не е бил такъв, а напротив излизането сред хора винаги му е било приятно. Вчера след поредното кошмарно пазаруване и отново натрапчиви мисли, че всички се навират в нас и ни гледат, като се прибрахме се скара със съсед за парко място. Беше страшно озлобен и не знаех как да постъпя за да го успокоя. Говоря постоянно с него, опитвам се по всякакъв начин да го разсмивам, но е страшно напрегнат. Моля ви дайте ми някакви напътствия или нещо, което мога да направя за да му помогна.
Здравейте!
За да се направи нещо наистина трайно и дълбоко като въздействие е необходимо знаем, какви са причините, поради които съпругът ви се страхува толкова много. Какви са неговите срещи със смъртта или здравословни проблеми на близки хора? Какви са неговите загуби?
Вие питате, какво бихте могли вие да направите. Мисля, че след като това да го успокоявате и да се опитвате всичко да обърнете на шега не работи, по-добре да опитате да правите обратното. Имам предвид да преекспонирате заплахата и самата вие да казвате: "Хайде сега тука да внимаваме! По-добре е тук да не влизаме, защото има много хора! Виж го този как не спазва дистанция!"
Опитайте се да му бъдете огледало, но по-скоро криво огледало, в което неговия начин на реагиране се вижда  леко преувеличен. Когато се види по този начин отстрани, човек често преосмисля своето поведение. Също така е възможно това да повиши неговото доверие към вас, а оттам да дойде и повече спокойствие.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 077
Здравейте и мен ме пропуснахте ☺️
Здравейте!
Не съм взел веднага отношение, защото вие пишете предимно за лекарствената си терапия, а това на мен не ми говори нищо и е извън моята компетентност.
Какво показа за вас тази три годишна терапия /всъщност - това психотерапия ли беше/? Какви са дълбоките причини за вашия страх?
Моят опит ясно потвърждава, че само когато се стигне до дълбоките причини на това състояние, което описвате, то започва да се редуцира и постепенно изчезва. Не отричам смисъла на лекарствата, но те потискат симптомите, а не ги лекуват. Защото тези симптоми не идват от химията и биологията на тялото и мозъка, а от отношенията и събитията в жизнения път на човека и неговото най-близко обкръжение. За мен да лекува човек  такива състояния като паник атаки и депресия само с лекарства е все едно, вместо да си взема душ всеки ден, да се пръска с дезодорант. Има известен ефект, но не води до хигиена на практика. Така и душата има нужда от истинско пречистване, а не от фармацефтична химическа обработка.
Психотерапията, чрез която помагаме в такива състояния, се базира върху дълбинно изследване на травматични преживявания от собствения ви живот , а често и от живота на вашите родители и хората от семейната система, с които сте свързани. Защото без да знаем причините, не можем да повлияем на следствията.  При вас те са ясни - говорите за загуби на майка и баба, но това е първата стъпка. Втората стъпка е да се срещнете с тези преживявания и да ги преработите по един здравословен за вас начин.
Така че - опитайте по-добре с психотерапевтични сесии.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 078
Здравейте д-р Стефанов,
Моля еи за съвет относно държанието на дъщеря ми на 9г с брат си на 2 г. От година и половина непрекъснато го тормози. Последното беше от преди 1ч и я наказах.
Например когато започна налкият да прави първите си стъпки тя го спъваше и той падаше, удряше си главата и устата му все беше пълна с кръв/бяха му избили рано зъбите . След това уж си играят и хоп малкият пак реве, а тя се оправдава че нищо не е направила. Говорих й, че го боли и да не прави така но тя все или обещава или се оправдава, че не е направила нищо(то и синът ми е от по ревливите деца). Онзи ден му дърпаше косата, днес по рано например му е заклещила главата между краката си. Последното което ме изкара извън релси беше, че искаха да се къпят. Затворихме сифона и целият под до ръба на вратата на банята беше пълна с вода и си играеха. На пода бях сложила силиконова подложка да не се хлъзнат и падат. Предупредих дъщерята да внимава малкият да не стъпва на пода а да е върху подложката, аз излязох от банята те като си играят и след 5-10мин. Чух как падна и ревна синът ми (отново си е ударил главата, защото има една голяма цицина Sad)и като влязох в банята видях, че е дръпната подложката а тя се оправдава, че е разбрала да я махне. Много лошо й се скарах и забраних да не пипа вече телефона си докато не оправи държанието си към брат й.
До сега винаги й казвах да престане да го тормози или си премълчавах и се правих, че не виждам. Много ме е страх около здравословното състояние на синът ми, удрял е безброй пъти главата си Sad
Например преди една седмица го бутна/ според мен без да иска, без да осъзнава че ще падне/ от катерушката която беше висока около 1,30 м. но той някакси успя да се оправи и не падна на земята.
Не разбирам защо се държи така и защо го тормози така осъзнато или неосъзнато.
Моля дайте ми съвет как да се държа с нея, защото и аз вече не знам какво чувствам. Понякога ми идва да я ударя, но знам че после ще съжалявам и това не е начинът.
Благодаря предварително
Здравейте!
Тук доста често съм писал за детската ревност, а вие сте редовен читател. Затова няма да говоря надълго и нашироко, а само ще ви дам есенцията. Какви нови поведения да опитате?
По отношение на каката, на която постоянно се карате, е много по-ефективно  да ѝ кажете:
- "Разбирам как се чувстваш. Той хем ти е брат и го чувстваш близък, хем понякога просто ти се иска да го няма, да го смачкаш, да го бутнеш от високо...."
-  Питам се в какви случаи най-вече си бясна и на него и на мене? /трябва да имате предвид, че голямото дете, когато иска да пребие или да удуши малкото, то всъщност дълбоко в себе си е гневно на майка си, която не го забелязва... Но как да посегнеш на майка си? По-лесно е да натиснеш брат си да не може да диша/.
-  Кога ти се иска просто да го няма? Би ли ми разказала?........ Когато се чувстваш така, ела да ми кажеш....."
И СЛЕД ТЕЗИ ДУМИ ВИНАГИ Я ПРЕГРЪЩАТЕ!!!
Така детето разбира, че вие приемате и разбирате нейните чувства. Защото принципът тук е следния: не са забранени чувствата. Забранени са действията! И когато тя вижда на практика, че вие приемате нейните чувства, тя няма да се настървява толкова срещу брат си, защото ще се чувства обичана от вас, въпреки че е враждебна към брат си....
- ако самата вие сте била голямото дете в семейството, ѝ кажете, че я разбирате и че и вие сте била враждебна към по-малките....
- ако сте била по-малката и са ви били по-големите, ѝ разкажете  със смях за такива случки....
Така ще вкарате в ситуацията разбиране, любов и приемане и тя ще омекне към брат си...
КЪМ МАЛКОТО ДЕТЕ:
- когато кака му го блъсне, удари или стисне и то се разплаче, вие ГО ГУШНЕТЕ И УТЕШЕТЕ,  и му кажете: "Ооо, миличкото, ами тя кака е много голяма и много силна. Да, много е силна!".... и не раздавайте правосъдие и наказания за каката. Достатъчно е тя да чуе тези ваши думи към брат ѝ.
ЗАПОМНЕТЕ, че не бива де се карате на голямото дете пред малкото, защото това ще направи малкото арогантно, а голямото ще става още по-гневно, защото сте го унизили пред малкото!!!
Опитайте и пишете какво се случва.
Поздрави!
Виж целия пост
# 1 079
Здравейте, д-р Стефанов,
пиша ви, относно развръзката с проблема в училище на дъщеря ми и с молба за коментар по още един семеен въпрос.
Последвахме вашите съвети за разговор на децата помежду им и насаме и за момента конфликта е затихнал. Благодаря Ви!
Сега се обръщам към вас със съвсем друг въпрос. Той се отнася до вторият ми съпруг/партньор, с когото ни предстои съвсем скоро да сключим брак и също така очакваме бебе. Проблемът се състои в това, че неговият баща от самото начало не приема нашата връзка, понеже аз съм разведена и с две деца. Съответно не иска и да чува за мен, в моменти когато се чуват по телефона (защото е в чужбина) казва на партньора ми, че му е съсипал живота, говори обидни неща за мен и него и само крещи.  Майка му обаче иска да комуникира с нас (също е в чужбина, живеят заедно), но той не ѝ позволява - налага ѝ психически и дори понякога физически тормоз. Тя ни се обажда когато не си е вкъщи, радва се за нас и бъдещето си внуче, което очакваме, но пред него поддържа версията, че не ни подкрепя, за да не бъде тормозена. Въпросът ми в тази ситуация е, да търсим ли връзка с баща му или да го оставим за момента и да изчакаме евентуално някой ден да се вразуми. Родителите ми, които ни подкрепят и са наясно с цялата ситуация, настояват да оправим някак си отношенията с неговите родители, дори предлагат да поговорят с тях (въпреки, че не се познават лично), но аз не мога да преценя дали това това е добър вариант или да оставим нещата така. Споделихме това с майката на партньора ми, но тя е против такива разговори, понеже смята, че баща му ще се разгневи и след това последствията и обвиненията ще са за нея ( а те нямат роднини или приятели, живеещи в държавата, в която се намират, които да ѝ помогнат в случай на по-голям конфликт).
Поздрави и хубав ден!
Здравейте!
Сложна ситуация... Най-адекватният човек, който да ви дава съвети в случая, е майката на съпруга ви.
Тук има и един интересен въпрос: с каква ситуация от семейната история на бащата на съпруга ви резонира вашата връзка? На какво му прилича вашата връзка? На кой факт от неговата семейне история?  Например има ли там жена с дете или деца, която да е избягала пи друг мъж? Или баща му да е имал любовна връзка с омъжена жена? Или пък нещо, свързано с него самия и неговия брак /бракът на родителите на съпруга ви/.
За мен някъде в личната и семейната история трябва да се потърси корена на тази остра реакция на бащата.
Напишете какво ви идва на ум и тогава можем да продължим.
Поздрави!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия