Доброто психично здраве означава добро физическо здраве – и обратното е също вярно. Това да си физически добре влияе на психичното здраве. Правилното хранене и редовните физически занимания играят огромна роля в поддържането на психическото благополучие. Освен това е по-трудно да се поддържаш психически здрав, когато ядеш по-малко питателни храни. Бързите храни (удобен и лесен избор за тези, които се борят с психичното си здраве) могат да доведат до чувство на депресия и по-висока степен на тревожност.
Психичните заболявания са едно от най-честите състояния, които засягат хората по света. Според изследване, публикувано през юни 2022 г. от Световната здравна организация (СЗО), близо един милиард души по света страдат от някаква форма на психично разстройство. Цифрата става още по-мрачна, когато разберете, че включва почти един на всеки седем тийнейджъри по света.
СЗО също установи, че нивата на депресия и тревожност са скочили с 25% от началото на пандемията от COVID-19. И според генералния ѝ директор Тедрос Адханом Гебрейесус, „Доброто психично здраве означава добро физическо здраве… Инвестицията в психичното здраве е инвестиция в по-добър живот и бъдеще за всички.“
Ако имаш психично заболяване, бориш се с емоциите или имаш отношение към психичното здраве, както и ако познаваш някой в това положение, има начини за получаване на помощ. Организации като CheckPoint, HelpGuide и Американския Национален Институт за Психично Здраве предлагат средства за намиране на помощ за теб, приятел или член на семейството.
Случвало ли ти се е да ти се гади преди важни събития? Кара ли те безпокойството да бягаш до тоалета? Храносмилателната система (ХС) е много чувствителна към емоциите ни и за това го наричаме „вътрешно чувство“.
Твоята ХС е дом на трилиони бактерии, които влияят на производството на невротрансмитерите. Те са химически вещества, денонощно пренасящи съобщения от червата до мозъка ти и след това от него обратно до червата. Добре балансираното хранене стимулира растежа на бактерии, подобряващи работата им, а лошото може да повиши възпаляемостта и да забави производството им. Два от тях са неразделна част от доброто психично здраве — допамин и серотонин — са също част от този процес. Серотонинът, по-специално, се произвежда главно в стомашно-чревния тракт, което означава, че храненето на здравите ти чревни бактерии води до достатъчното му производство.
Връзката между червата и мозъка се изясни през годините, когато изследванията разкриха, че те са тясно свързани. Лошото здраве на червата дори е представено като една от възможните причини за различни психични разстройства, включително тревожност и депресия. Стресът може да влоши храносмилателните проблеми, а храносмилателните разстройства допринасят за нивата на стрес. Управляването на психичното и чревното здраве са почти едно и също.

Шест храни за подобряване на психичното ти здраве
Някои храни и хранителни групи имат възможността да подобрят психичното ти здраве, работейки като допълнение към подходяща подготовка, психологическо консултиране и всякакви лекарства, които грижещите се за теб сметнат за необходими.
Пълнозърнести
Пълнозърнестите храни се усвояват по-бавно от преработените зърнени храни като намаляват скоковете в нивата на кръвната захар, които могат да причинят възпаление и, следователно, изблици на тревожност. Авторът на Противовъзпалителната диета и Хранителната пирамида, д-р Андрю Уейл, препоръчва да ядеш поне 3 до 5 порции пълнозърнести храни всеки ден, за да намалиш възпаляемостта си. Сред пълнозърнестите храни са кафяв и див ориз, ечемик, овесени ядки и киноа.
Ферментирали храни
Ферментиралите храни са ключови за здравата храносмилателна система и червата, тъй като балансират съотношението между добрите и лошите бактерии. Те имат пробиотици и пребиотици, които са от решаващо значение за здравето на червата. Проучване на Оксфордския университет показва, че яденето на пребиотици – храни, които подхранват пробиотиците за създаване на здрави черва – намалява реакцията на кортизола (хормона на стреса), подобрявайки емоционалното благополучие. Ферментиралите храни включват туршии, кисело зеле, кисели краставички, кисело мляко и боза.
Листни зеленчуци и кръстоцветни зеленчуци
Листните зеленчуци, като коприва, спанак, лапад и манголд, са с високо съдържание на фолиат, който помага на тялото ти да произвежда серотонин и допамин, регулиращи настроението. По-високите нива на тези „хормони на щастието“ се свързват с по-ниски нива на кортизол в кръвта.
Кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол и зеле съдържат високи нива на фибри — ключов компонент в поддържането на здравето на червата. Изследователите откриват, че хранене, включващо достатъчно фибри, „има способността да намали възпаляемостта, като променя както рН-то, така и пропускливостта на червата“. По-ниската възпаляемост може след това да промени връзките на невротрансмитерите и да намали симптомите на депресия.
Храни с високо съдържание на омега-3
Изследванията показват, че нивата на депресия са по-ниски в страни, където населението консумира по-големи количества риба. Смята се, че основните омега-3 мастни киселини: ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), които помагат за развитието на мозъчната тъкан, могат да предотвратят депресия и тревожност. Храните с високо съдържание на омега-3 мастни киселини включват сьомга и треска, семена от чия, орехи и ленено семе.
Чесън и лук
Членовете на рода на лука: чесън, лук, праз и др. са богати на пребиотици, доставящи фибри и хранителни вещества на чревния микробиом. Флаванолите на луковите имат противовъзпалителни свойства и могат да предотвратят оксидативния стрес, който е свързан с депресия и тревожност.
Храни с високо съдържание на витамин D
Степента на депресия е по-висока при хора с дефицит на витамин D. Смята се също, че играе роля при сезонно емоционално разстройство или депресия, която обикновено започва през есента, продължава през зимата и отшумява през по-слънчевите пролетни и летни месеци. Телата ни произвеждат витамин D при излагане на слънце, но прекаленото излагане на слънце може да доведе до повишен риск от развитие на рак на кожата. Храните с високо съдържание на витамин D включват яйца, скумрия и гъби.
В заключение
Принципите на хранителната психология ни казват, че психиатрията и храненето са свързани. Психологът и гостуващ член на факултета на ИИХ д-р Дрю Рамзи подчертава тази връзка и препоръчва да се съсредоточиш върху богата на хранителни вещества храна като начин за намиране на баланс, когато се занимаваш с храна и психично здраве.
Но храненето е само една част от осигуряването на психическо благополучие. Защитата на психичното ти здраве включва и да усвоиш умения за справяне, да си позволиш да отказваш, когато ситуацията го изисква, да практикуваш медитация и техники за заземяване, да пиеш достатъчно вода и да потърсиш помощ от професионалисти, когато имаш нужда.
Аз имам интегративен и холистичен подход към благополучието, възприемайки и преподавайки концепцията за интегративно хранене. Интегрирането на всички аспекти на благосъстоянието – от адекватно хранене до насърчаване на положителни взаимоотношения до пълноценна кариера – помага за създаването на всеобхватен, удовлетворяващ живот.